Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.2- 23.2


22 lutego 2020 r.


w nocy na międzynarodowym porcie lotniczym Ben Guriona wylądował prywatny odrzutowiec, przewożący 11 Izraelczyków, ewakuowanych ze statku wycieczkowego “Diamond Princess” w Jokohamie w Japonii. Z zaostrzonymi procedurami medycznymi, zostali przewiezieni busem do szpitala Szeba Medical Center w Ramat Gan, gdzie umieszczono ich w izolacji w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach. Są w dobrym stanie zdrowia i oczekuje się, że w przyszłym tygodniu będą mogli opuścić szpital.


rano palestyńska kobieta zaatakowała nożem przechodnia w dzielnicy Armon Hanatziv w Jerozolimie. Izraelczyk został lekko ranny. Napastniczka została obezwładniona przez innych przechodniów i przekazana w ręce policji.


ministerstwo zdrowia potwierdziło, że u jednego z jedenastu Izraelczyków, który wrócił z Japonii, zdiagnozowano koronawirusa. Profesor Gili Regev Jochai powiedział: “Jeden z pasażerów, którzy wrócili do domu ze statku wycieczkowego w Japonii, uzyskał pozytywny wynik kontroli przeprowadzonej przez centralne laboratorium ministerstwa zdrowia. Pasażer zaraził się wirusem podczas pobytu w Japonii i dopiero po powrocie do Izraela stwierdzono wirusa, ale obecnie nie wykazuje żadnych objawów choroby.” Osoba chora została odizolowana od pozostałych, którym kwarantannę przedłużono do dwóch tygodni.


minister spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell spotkał się w Brukseli z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijad Al Malki. Politycy wymienili poglądy na temat stosunków między Unią Europejską a Autonomią Palestyńską. Borrell powtórzył, że “Unia wspiera powstanie palestyńskiego państwa i gotowość do współpracy z obiema stronami, podmiotami w regionie i wszystkimi partnerami międzynarodowymi w celu ożywienia procesu politycznego, zgodnie z międzynarodowym prawem, który zapewni równe prawa i będzie akceptowalny dla obu stron”. Borell skrytykował także inicjatywę pokojową prezydenta Donalda Trumpa.


Francja i Niemcy potępiły decyzję Izraela o budowie nowych domów mieszkalnych w Jerozolimie. Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: “Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zapowiedzią Izraela dotyczącą budowy 5000 mieszkań w izraelskich osiedlach w okupowanej Wschodniej Jerozolimie. To jeszcze bardziej oddzieli okupowaną Wschodnią Jerozolimę od Zachodniego Brzegu i podważy możliwość powstania niezależnego państwa palestyńskiego. Ponownie wzywamy rząd Izraela do porzucenia planów budowy jednostek mieszkalnych w Har Homa i Givat Hamatos w okupowanej Wschodniej Jerozolimie oraz do zaprzestania budowy osiedli na okupowanych terytoriach, które naruszają międzynarodowe prawo.” Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało podobne oświadczenie: “Francja potępia ogłoszenie dotyczące budowy kilku tysięcy mieszkań w osiedlach Har Homa i Givat Hamatos we Wschodniej Jerozolimie. Rozbudowa tych dwóch osiedli bezpośrednio podważa żywotność przyszłego państwa palestyńskiego, co wielokrotnie podkreślała Unia Europejska. Wszystkie formy działalności osadniczej są nielegalne na mocy prawa międzynarodowego i podważają dwupaństwowe rozwiązanie w terenie. Francja wzywa władze Izraela do ponownego rozważenia tych decyzji i powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych środków. Francja potwierdza, że rozwiązanie dwupaństwowe, w którym oba państwa żyją w pokoju i bezpieczeństwie w bezpiecznych, uznanych granicach, a Jerozolima jest stolicą obu państw, jest jedynym sposobem na osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie. Francja jest gotowy wesprzeć wszelkie wysiłki w tym kierunku oparte na uzgodnionych parametrach międzynarodowych i wynikające z negocjacji między stronami.”


rano palestyński terrorysta zranił nożem 42-letnią Izraelkę przy Bramie Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zastrzelili napastnika, który okazał się arabskim mieszkańcem Hajfy, który przeszedł z chrześcijaństwa na islam. Izraelka została lekko ranna w nogę.


ministerstwo zdrowia potwierdziło, że dziewięciu Koreańczyków z Korei Południowej, u których potwierdzono pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa, w dniach 8-15 lutego przebywało w Izraelu. Ministerstwo pracuje nad wyśledzeniem ich ruchów, aby można było wyizolować osoby, które miały bliski kontakt z tą grupą. Grupa odwiedziła David Tower Hotel w Netanji, miasto Cezarea, miasto Nazaret, w tym hotel St. Gabriel, The David Dead Sea Resort, Park Narodowy Masada, Hotel Leonardo w Be’er Szewie, Jaskinię Patriarchów w Hebronie, Jerozolimę, w tym Grand Court Hotel, Górę Oliwną, Górę Syjon, a także kilka kościołów i innych miejsc. Administracja przejść granicznych zablokowała wjazd do Izraela turystom przybywającym z Korei Południowej. Ministerstwo zdrowia poleciło, aby każdy, u kogo pojawi się infekcja grypopodobna z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza lub kaszlem, pilnie skontaktował się z lekarzem w celu przebadania. Wieczorem ministerstwo edukacji ogłosiło, że 30 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Makif Tuvijahu w Be’er Szewie spędzało czas z Koreańczykami. nakazano im poddać się kwarantannie w domu. W nocy kwarantanną objęto grupę 60 uczniów z gimnazjum Dagan w Kirjat Haim wraz z 5 nauczycielami i ochroniarzem, którzy 12 lutego odwiedzili Masadę, podczas gdy byli tam turyści z Korei Południowej. Sytuację komplikuje jednak dzisiejszy komunikat z Chin, że okres inkubacji koronawirusa może wynosić więcej niż 14 dni (być może nawet 27 dni). Zespół naukowców odkrył, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach nieożywionych nawet przez dziewięć dni, potencjalnie zwiększając ryzyko rozprzestrzeniania się, jeśli nie będzie leczony środkami dezynfekującymi. Dezynfekcja powierzchni, w tym metalu, szkła i plastiku środkiem na bazie alkoholu lub wybielaczem, zabija wirusa w ciągu minuty. “Ponieważ dla sars-CoV-2 nie są dostępne żadne specjalistyczne terapie medyczne, wczesne powstrzymanie rozprzestrzeniania się i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się będzie miało kluczowe znaczenie dla powstrzymania trwającej epidemii i kontrolowania jej dalszego rozprzestrzeniania się.” Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov powiedział wieczorem, że prawdopodobieństwo zarażenia izraelskich obywateli nowym koronawirusem “znacznie wzrosło”.


23 lutego 2020 r.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: “Oprócz przygotowania sił bezpieczeństwa na ekstremalną epidemię koronawirusa w Izraelu, poinstruowałem policję, aby przygotowała się na sytuację, w której koronawirus może zakłócić nadchodzące wybory, nawet w postaci rozpowszechniania fałszywych wiadomości, które mogłyby wywołać panikę w niektórych obszarach, przez co niektórzy pozostaną w domach w dniu wyborów.”


ministerstwo zdrowia opublikowało w nocy listę miejsc, w których przebywała wycieczka z Korei Południowej, wśród której uczestników były osoby chore na koronawirusa. Uruchomiono czerwoną linię telefoniczną dla osób mających pytania. Koronawirus może pozostawać na powierzchni przedmiotów do 48 godzin i w ten sposób można się zarazić. Grupa koreańskich turystów prawdopodobnie miała kontakt z setkami Izraelczyków. Ministerstwo zdrowia zakłada, że przybyli oni do Izraela jako nosiciele wirusa, który ma co najmniej 14-dniowy okres inkubacji, podczas którego brak objawów infekcji. Każdy, kto miał kontakt z osobą zarażoną lub jest podejrzewany o zarażenie wirusem i który ma objawy takie jak gorączka, kaszel lub inne objawy ze strony układu oddechowego, należy zadzwonić na numer alarmowy MDA: 101. Ratownicy medyczni pracujący na gorącej linii połączą rozmowę z dyżurnym lekarzem lub pielęgniarką, którzy mogą skonsultować się z lekarzem ministerstwa zdrowia w sprawie dalszego postępowania medycznego. W przypadku podejrzenia kontaktu z koronawirusem zalecana jest kwarantanna domowa przez 14 dni, gdy wystąpią objawy choroby podejmowane będą indywidualne decyzje zgodne z objawami pacjenta. W ciężkich przypadkach będzie ewakuacja pacjenta do szpitala, w innych wysłanie sanitariusza do pacjenta w jego domu i pobranie próbki do analizy. Próbka zostanie wysłana do Szeba Medical Center w Tel Haszomer, gdzie zostanie przetestowana pod kątem obecności wirusa COVID-19. W razie potrzeby wezwana zostanie karetka pogotowia w celu ewakuacji pacjenta do szpitala w specjalnych warunkach izolacji. Dyrektor generalny Magen David Adom Eli Bin powiedział: “Na prośbę ministerstwa zdrowia Magen David Adom, jako krajowa organizacja ratownicza Izraela, ustanowiła specjalną linię pomocy telefonicznej w sprawie koronawirusa, a w razie potrzeby MDA wysyła ratowników medycznych do domów pacjentów, aby pobrać próbkę i wykluczyć obecność wirusa w ich ciałach. Do tej misji dołączyło dziesiątki doświadczonych i profesjonalnych ratowników medycznych, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne jest przeprowadzanie badań lekarskich w domu pacjenta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w Izraelu. Ratownicy są chronieni na najwyższym poziomie, przy użyciu dedykowanych zestawów przeciwko infekcji, zgodnie z protokołem stosowanym w przypadkach zakaźnych, które rutynowo stosujemy. Magen David Adom pracuje w pełnej współpracy i koordynacji z ministerstwem zdrowia, szpitalami i zakładami ubezpieczeń zdrowotnych. Będziemy nadal robić wszystko, co możliwe, aby pomóc w krajowych wysiłkach na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Izraelu.”


ministerstwo zdrowia potwierdziło, że dziewięciu Koreańczyków z Korei Południowej, u których potwierdzono pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa, w dniach 8-15 lutego przebywało w Izraelu. Ministerstwo pracuje nad wyśledzeniem ich ruchów, aby można było wyizolować osoby, które miały bliski kontakt z tą grupą. Grupa odwiedziła David Tower Hotel w Netanji, miasto Cezarea, miasto Nazaret, w tym hotel St. Gabriel, The David Dead Sea Resort, Park Narodowy Masada, Hotel Leonardo w Be’er Szewie, Jaskinię Patriarchów w Hebronie, Jerozolimę, w tym Grand Court Hotel, Górę Oliwną, Górę Syjon, a także kilka kościołów i innych miejsc. Administracja przejść granicznych zablokowała wjazd do Izraela turystom przybywającym z Korei Południowej. Ministerstwo zdrowia poleciło, aby każdy, u kogo pojawi się infekcja grypopodobna z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza lub kaszlem, pilnie skontaktował się z lekarzem w celu przebadania. Wieczorem ministerstwo edukacji ogłosiło, że 30 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Makif Tuvijahu w Be’er Szewie spędzało czas z Koreańczykami. nakazano im poddać się kwarantannie w domu. W nocy kwarantanną objęto grupę 60 uczniów z gimnazjum Dagan w Kirjat Haim wraz z 5 nauczycielami i ochroniarzem, którzy 12 lutego odwiedzili Masadę, podczas gdy byli tam turyści z Korei Południowej.

Sytuację komplikuje jednak dzisiejszy komunikat z Chin, że okres inkubacji koronawirusa może wynosić więcej niż 14 dni (być może nawet 27 dni). Zespół naukowców odkrył, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach nieożywionych nawet przez dziewięć dni, potencjalnie zwiększając ryzyko rozprzestrzeniania się, jeśli nie będzie leczony środkami dezynfekującymi. Dezynfekcja powierzchni, w tym metalu, szkła i plastiku środkiem na bazie alkoholu lub wybielaczem, zabija wirusa w ciągu minuty. “Ponieważ dla sars-CoV-2 nie są dostępne żadne specjalistyczne terapie medyczne, wczesne powstrzymanie rozprzestrzeniania się i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się będzie miało kluczowe znaczenie dla powstrzymania trwającej epidemii i kontrolowania jej dalszego rozprzestrzeniania się.”

Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov powiedział wieczorem, że prawdopodobieństwo zarażenia izraelskich obywateli nowym koronawirusem “znacznie wzrosło”.


rano dwóch palestyńskich terrorystów zbliżyło się do ogrodzenia granicznego w południowej części Strefy Gazy i próbowało podłożyć ładunek wybuchowe. Izraelscy żołnierze ostrzelali napastników. Zginęło 2 terrorystów Islamskiego Dżihadu.

Islamski Dżihad zagroził zemstą za śmierć swoich dwóch członków na granicy Strefy Gazy. “Zbrodnia, która miała miejsce dziś rano w Khan Yunis, była barbarzyńska. Nasze ręce są na spuście i pomszczą krew męczenników.”


ministerstwo zdrowia opublikowało w nocy listę miejsc, w których przebywała wycieczka z Korei Południowej, wśród której uczestników były osoby chore na koronawirusa. Uruchomiono czerwoną linię telefoniczną dla osób mających pytania. Koronawirus może pozostawać na powierzchni przedmiotów do 48 godzin i w ten sposób można się zarazić. Grupa koreańskich turystów prawdopodobnie miała kontakt z setkami Izraelczyków. Ministerstwo zdrowia zakłada, że przybyli oni do Izraela jako nosiciele wirusa, który ma co najmniej 14-dniowy okres inkubacji, podczas którego brak objawów infekcji.

Lista jest obecnie następująca:

8 lutego – po 20:00 w Migdal David Hotel w Netanja i w Gallery Hotel.

9 lutego – Cezarea, Hotel Gavriel w Nazarecie, Bazylika Zwiastowania, Kościół Świętej Rodziny i Hotel Ein Gev.

10 lutego – Hotel Ein Gev, restauracja Tanureen, kościół prymatu św. Piotra i kościół rozmnożenia.

11 lutego – Hotel David nad Morzem Martwym.

12 lutego – Masada, Timna Park, Hotel Leonardo Negev w Be’er Sheva.

13 lutego – Park Narodowy w Beer Szewie, Grobowiec Patriarchów w Hevron, Hotel Grand Court w Jerozolimie.

14 lutego – Góra Oliwna w Jerozolimie – Kaplica Wniebowstąpienia, Kościół Pater Noster, Kościół Dominus Flevit, Kościół Getsemani. Góra Syjon – Pokój Ostatniej Wieczerzy, grób Miriam i Kościół Gallicantu.

15 lutego – restauracja Jerusalem Gold, Ein Kerem – Kościół Świętego Jana, Kościół Nawiedzenia, Kościół Świętej Anny, Kościół Owczej Błogosławieństwa (Bethseda), Kościół Świętego Grobu, Kościół Grobu Świętego, Kościół Zmartwychwstania.

Każdy, kto miał kontakt z osobą zarażoną lub jest podejrzewany o zarażenie wirusem i który ma objawy takie jak gorączka, kaszel lub inne objawy ze strony układu oddechowego, należy zadzwonić na numer alarmowy MDA: 101. Ratownicy medyczni pracujący na gorącej linii połączą rozmowę z dyżurnym lekarzem lub pielęgniarką, którzy mogą skonsultować się z lekarzem ministerstwa zdrowia w sprawie dalszego postępowania medycznego. W przypadku podejrzenia kontaktu z koronawirusem zalecana jest kwarantanna domowa przez 14 dni, gdy wystąpią objawy choroby podejmowane będą indywidualne decyzje zgodne z objawami pacjenta. W ciężkich przypadkach będzie ewakuacja pacjenta do szpitala, w innych wysłanie sanitariusza do pacjenta w jego domu i pobranie próbki do analizy. Próbka zostanie wysłana do Szeba Medical Center w Tel Haszomer, gdzie zostanie przetestowana pod kątem obecności wirusa COVID-19. W razie potrzeby wezwana zostanie karetka pogotowia w celu ewakuacji pacjenta do szpitala w specjalnych warunkach izolacji.

Dyrektor generalny Magen David Adom Eli Bin powiedział: “Na prośbę ministerstwa zdrowia Magen David Adom, jako krajowa organizacja ratownicza Izraela, ustanowiła specjalną linię pomocy telefonicznej w sprawie koronawirusa, a w razie potrzeby MDA wysyła ratowników medycznych do domów pacjentów, aby pobrać próbkę i wykluczyć obecność wirusa w ich ciałach. Do tej misji dołączyło dziesiątki doświadczonych i profesjonalnych ratowników medycznych, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne jest przeprowadzanie badań lekarskich w domu pacjenta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w Izraelu. Ratownicy są chronieni na najwyższym poziomie, przy użyciu dedykowanych zestawów przeciwko infekcji, zgodnie z protokołem stosowanym w przypadkach zakaźnych, które rutynowo stosujemy. Magen David Adom pracuje w pełnej współpracy i koordynacji z ministerstwem zdrowia, szpitalami i zakładami ubezpieczeń zdrowotnych. Będziemy nadal robić wszystko, co możliwe, aby pomóc w krajowych wysiłkach na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Izraelu.”


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 3,5 cm, osiągając poziom 209,79 metrów poniżej poziomu morza. Brakuje jeszcze 99 cm do stanu napełnienia jeziora.


minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri ogłosił, że postanowiono uniemożliwić wjazd do Izraela każdemu, kto w ciągu ostatnich dwóch tygodni był w Japonii lub Korei Południowej, a nie jest obywatelem ani mieszkańcem Izraela. Niniejsze zarządzenie uzupełnia poprzednie ograniczenie dotyczące osób, które przebywały w Chinach, Hongkongu, Makau, Tajlandii i Singapurze. Ponadto, każdy Izraelczyk, który w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywał na Tajwanie, we Włoszech lub w Australii i posiada objawy choroby, powinien zostać sprawdzony zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez ministerstwo zdrowia.

Premier Benjamin Netanjahu zwołał dziś w ministerstwie zdrowia specjalną naradę z udziałem ministra zdrowia Jaacova Litzmana, ministrów rządu, dyrektorów, szefów sztabów i innych wyższych urzędników. Netanjahu powiedział: “Jesteśmy przygotowani, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Izraelu. Każdego dnia przeprowadzamy oceny. Powołałem zespół ministrów, którzy będą się codziennie spotykać, aby odpowiedzieć na to główne wyzwanie. Nieustannie dokonujemy przeglądu naszej polityki i dostosowujemy ją do zmieniających się okoliczności. Dzisiaj dodaliśmy Australię i Włochy do listy krajów, z których powracający podróżni będą musieli wejść do kwarantanny. W razie potrzeby dodamy inne kraje do listy. Powiedziałbym, że nadmierne przygotowanie jest lepsze niż brak przygotowania. Do tej pory Izrael był bardziej rygorystyczny niż jakikolwiek inny kraj i będziemy nadal robić wszystko, co konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w Izraelu. Wzywam społeczeństwo do wykazania maksymalnej odpowiedzialności i przestrzegania zasad określonych przez ministerstwo zdrowia.” Minister edukacji Rafi Peretz ogłosił, że wyjazdy edukacyjne do Polski zostaną przełożone ze względu na obawy związane z koronawirusem.
________________________

. wieczorem zebrało się plenum Knessetu, zatwierdzając skład komisji parlamentarnej ds. uzgodnień. 61 posłów z bloku centrowo-lewicowego poparło tę propozycję, wszyscy członkowie bloku prawicowego zbojkotowali głosowanie, a przewodniczący Knesetu Juli Edelstein wstrzymał się od głosu. Później, podczas głosowania w sprawie ustanowienia sześciu tymczasowych komisji, członkowie bloku prawicowego wyszli w proteście i nie głosowali. Na czele komisji ds. uzgodnień stanął Avi Nissenkorn (Niebiesko-Biały), który powiedział: “Właśnie w tych trudnych dniach tak ważne jest posiadanie funkcjonującego Knesetu, dla spokoju obywateli i dla izraelskiej demokracji, które są w prawdziwym niebezpieczeństwie. Ruch, któremu dzisiaj przewodzimy, pozwoli Knesetowi jutro zacząć pracę, aby pomóc krajowi w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusowym.”

Na czele tymczasowej komisji spraw zagranicznych i obrony stanął Gabi Aszkenazi (Niebiesko-Biały). Oded Forer (Israel Bejtenu) będzie przewodniczył komisji finansowej, która zbierze się jutro, aby zatwierdzić gwarancje państwa dla funduszu pomocy dla przedsiębiorstw z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ofer Shelah (Niebiesko-Biały) będzie przewodniczył specjalnej komisji ds. kryzysu koronawirusowego. Nitzan Horowitz (Partia Pracy-Meretz) przewodniczy specjalnej komisji ds. gotowości systemu edukacji. Specjalnej komisji ds. pracy i opieki społecznej przewodniczy przedstawiciel partii Wspólnej Listy. Specjalnej komisji ds. zwalczania przestępczości w społeczeństwie arabskim przewodniczy przedstawiciel Wspólnej Listy.

Tymczasowa komisja spraw zagranicznych i obrony zwołała swoje pierwsze posiedzenie jeszcze w nocy i zatwierdziła powołanie specjalnej komisji wywiadu i służb pod przewodnictwem Gabi Aszkenazi. Członkami komisji są Amir Peretz, Jair Lapid i Mosze Ja’alon. Komisja została upoważniona do nadzorowania działalności systemu cyfrowego nadzoru Szin Bet nad nosicielami koronawirusa. Knesset zażądał, aby Sąd Najwyższy uchylił nakaz monitorowania osób poddanych kwarantannie.

https://youtu.be/rmkvvkWuZWo


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.