Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.3 – 31.3

.


30 marca 2020 r.


siły powietrzne Izraela i Stanów Zjednoczonych przeprowadziły wspólne ćwiczenie w południowym Izraelu. Samoloty myśliwskie F-35 przećwiczyły liczne scenariusze zagrożenia powietrznego i naziemnego. “Ćwiczenie zostało zaplanowane z wyprzedzeniem w ramach programu szkoleniowego na 2020 r. i zostało przeprowadzone pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa, zgodnie z wymaganymi procedurami oraz dostosowując się do nich.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 4347. W stanie ciężkim jest 80 osób (63 w śpiączce pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 81, a 134 wyzdrowiało. Zmarło 16 osób. Centrum Medyczne Icchaka Szamira w Tel Awiwie poinformowało o śmierci 58-letniego mężczyzny.

Urząd zatrudnienia poinformował, że ​​stopa bezrobocia wzrosła do 22,7%. Wczoraj zarejestrowało się 5 373 bezrobotnych. Dyrektor urzędu Rami Graur powiedział, że “jeśli ograniczenia zostaną zaostrzone, to na początku kwietnia przekroczymy próg miliona bezrobotnych”.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,19 metrów p.p.m.

Ministerstwo rolnictwa i gospodarki wodnej ogłosiło, że kwota wody dla sektora rolnego zostanie tymczasowo zwiększona. Decyzję podjęto ze względu na znaczny wzrost spożycia żywności przez ludność, co wymusza na rolnikach zwiększenie produkcji żywności.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że z powodu zachorowania jego bliskiego doradcy, poddaje się dobrowolnej kwarantannie. Testy premiera wykluczyły infekcję. “Chociaż badania lekarskie w tej sprawie jeszcze się nie skończyły, zdecydowałem się na dobrowolną izolację, aby dać osobisty przykład. Przeprowadziłem rozmowę z szefem sztabu Kochavim i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby rozszerzyć zakres działań w reakcji na kryzys koronawirusa za pośrednictwem Sił Obronnych Izraela i dowództwa frontu wewnętrznego. W ciągu najbliższych dwóch dni przedstawię szczegółowe plany. W naszej wojnie z koronawirusem nie oszczędzamy na żadnym wysiłku. Lepiej jest być bardziej rygorystycznym niż za łagodnym. Wiele krajów przestrzega tej polityki. Dziś wieczorem dołączę do obrad rządu, a moje wytyczne zalecają jeszcze surowsze ograniczenia ruchu i zwiększenie pomocy ekonomicznej. To prawda, że ​​sytuacja w Izraelu jest lepsza niż w większości krajów, ale chcielibyśmy osiągnąć sukces kilku azjatyckich krajów, które bardzo skutecznie ograniczyły infekcję. Dlatego postanowiłem zalecić rządowi jeszcze więcej ograniczeń. Większość obywateli Izraela słucha instrukcje, ale są pewne osoby i grupy, które lekceważą, a nawet dyskredytują opublikowane wytyczne. Nowe ograniczenia nie będą dla wszystkich, ale dla mniejszości, która nie słucha, a tym samym zagraża sobie i innym. Ci, którzy naruszają zakaz zgromadzanie się, naruszają podstawowe zasady “kochaj bliźniego jak siebie samego” i “nie stój nad krwią bliźniego”. Poinstruowałem siły bezpieczeństwa, aby przeprowadziły akcję wzmocnionego egzekwowania prawa w dzielnicach, w których zdarzają się takie incydenty, będące zagrożeniem dla nas wszystkich. Siły bezpieczeństwa już teraz zaczynają to robić. Uniknijmy ekstremistycznych ataków na tych, którzy pracują dla społeczeństwa. Odtąd zakazane będzie zgromadzenie większe niż dwóch osób oraz modlitwy na zewnątrz. Ponadto wesela będą dozwolone tylko bez gości. Wyjątkiem będą pogrzeby i obrzezania. 20 osób będzie mogło wziąć udział w pogrzebie, a 10 w obrzezaniu. Wszystko to odbędzie się na otwartej przestrzeni, w której ludzie zachowują dystans od siebie. W tym roku seder na Pesach zostanie zapamiętany jako seder zamknięty i proszę, abyście obchodzili go tylko w rodzinie, przestrzegając zasad. Proszę o zrobienie jeszcze jednej rzeczy – unikajcie wizyt rodzinnych w przeddzień święta. W końcu celem jest unikanie spotkań z ludźmi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.”

W ramach nowych regulacji prawnych działalność sektora prywatnego i przedsiębiorstw zostanie ograniczona do zaledwie 15%. Pracodawca będzie mógł zatrzymać 30% swoich pracowników tylko wtedy, gdy będą oni niezbędni dla utrzymania ciągłego funkcjonowania zakładu pracy. Nowy plan zapewni pomoc dla właścicieli firm i osób pracujących na własny rachunek, która będzie obejmować anulowanie podatku od nieruchomości na okres trzech miesięcy i ulgę w płatności za energię elektryczną i wodę. Pomoc finansowa będzie udzielana w dwóch etapach: dotacja w wysokości do 6000 szekli nawet jeszcze przed Paschą i kolejne 6000 szekli w przyszłym miesiącu. Dotacje będą przyznawane na podstawie miesięcznego dochodu osoby prowadzącej działalność na własny rachunek. Osoby, które zarabiają między 2000 a 10 000 szekli miesięcznie, otrzymają dotację w wysokości 60% ich miesięcznego dochodu, zaś osoby, które zarabiają między 10 000 a 16 000 szekli, otrzymają 6000 szekli.


wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej policji granicznej przy dzielnicy Shuafat we wschdniej części Jerozolimy. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, a żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc jednego z napastników. Został on aresztowany. Siły policyjne wkroczyły do dzielnicy i podczas przeszukań zatrzymano 5 podejrzanych Palestyńczyków.


31 marca 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,175 metrów p.p.m. Wciąż jeszcze brakuje 37,5 cm, aby jezioro uznać za pełne.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 4 831. W stanie ciężkim jest 83 osób (69 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 95, a 163 wyzdrowiało. Zmarło 18 osób.

W Sheba Medical Center zmarła 50-letnia kobieta, a w Centrum Medycznym Icchaka Szamira zmarła 49-letnia kobieta.

W szpitalach leczonych jest 573 osoby, 2580 leczonych jest w domu, a 619 w hotelach dedykowanych osobom z potwierdzoną chorobą. Urzędnicy ministerstwa zdrowia ostrzegają o niedoborze respiratorów. Według szacunków ministerstwa, w wyniku choroby nawet 5 tys. osób będzie potrzebować pomocy oddechowej. Stopa bezrobocia, która na początku tego miesiąca była niższa niż 4%, teraz osiągnęła 23,3%.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że epidemia koronawirusa w regionie Azji i Pacyfiku jest “daleka od zakończenia”, a obecne środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, to jedynie zakup czasu dla zachodnich krajów, na przygotowanie się do transmisji na dużą skalę. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Lancet wykazało, że umrze 0,66% osób zakażonych koronawirusem. To znacznie mniej niż początkowe szacunki.


minister zdrowia Jaakov Litzman zaproponował premierowi Benjaminowi Netanjahu i ministrowi spraw wewnętrznych Arye Dery’emu całkowite zablokowanie miasta Bene Berak, które jest zamieszkane w większości przez ultraortodoksyjną społeczność. “Zaproponowałem premierowi i ministrowi spraw wewnętrznych zablokowanie Bene Berak. Sytuacja tam jest okropna. Nie obchodzi mnie reakcja ludzi. Na ulicach już wiszą plakaty porównujące mnie do Stalina, ale mnie to nie zniechęca. Będę robić wszystko, co konieczne, nie tylko w Bene Berak. Poproszę o zamknięcie każdego miejsca, które musi być zamknięte. Nie można oskarżać całego społeczeństwa z powodu nieodpowiedzialności kilku grup, tu i tam. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent społeczeństwa słucha państwa i rabinów. Rozprzestrzenianie się wirusa w tych miejscach jest efektem święta Purim. Z pomocą Boga minie kilka dni i opanujemy tam sytuację. Dlatego poprosiłem o trzydniowe zamknięcie.”

Testy przeprowadzone w ultraortodoksyjnym mieście Bene Berak wykazują, że jeden na trzy są pozytywne. Miasto ma 34% wskaźnik infekcji, w porównaniu do sąsiedniego Tel Awiwu z 6% i Jerozolimą z 10% testów wykazujących zakażenie. Ogólnie wskaźnik infekcji w Izraelu wykazuje pewien spadek, podczas gdy liczba potwierdzonych przypadków w społeczności ultraortodoksyjnej nadal rośnie.


W ostatnich dniach napotkałem wiele różnych informacji o lekach na koronawirusa. Większość z tych informacji była zupełnie nierzetelnych. Dlatego taka ciekawostka:

29 marca 2020 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na rozpoczęcie drugiej fazy testów klinicznych leku na koronawirusa. Testy przeprowadza amerykańsko-izraelska firma farmaceutyczna NeuroRx ze szwajcarską firmą Relief Therapeutics. Obie firmy ogłosiły, że uzyskana zgoda umożliwia kontynuowanie badań, ale nie jest akceptacją leku, który musi przejść wszystkie testy, w tym na ochotnikach. Jest to najbardziej zaawansowana faza testów leku na świecie.

Omawiany lek to awiptadil. Jest to syntetyczna forma hormonu neuropeptydowego, który działa w celu uniemożliwienia komunikacji między neuronami w ludzkim układzie nerwowym. Naukowcy mają nadzieję, że awiptadil będzie w stanie stawić czoła tak zwanemu zespołowi ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) – odpowiadającemu za około 50% śmiertelnych przypadków choroby COVID-19.

ARDS jest niewydolnością układu oddechowego, wywołaną ciężkim stanem zapalnym płuc, z dusznością – skutecznie zatrzymuje wymianę tlenu i dwutlenku węgla w płucach pacjenta, co wymaga użycia sztucznej wentylacji płuc.


minister obrony Naftali Bennett powiedział popołudniem: “Na końcu tego tunelu koronawirusa jest światło. W Izraelu nie mamy wykładniczego wzrostu wskaźnika infekcji i umieralności. Jesteśmy krajem o najniższym wskaźniku umieralności w stosunku do liczby pacjentów w krajach ze znaczną infekcją. Mamy wskaźnik niższy nawet od Niemiec: 0,3% … Jeśli nie zrozumiemy ogromnego cierpienia tych, którzy obawiają się, że nie będą mieli pieniędzy na opłacenie czynszu, możemy mieć więcej ofiar śmiertelnych z powodu samobójstw niż z powodu koronawirusa.”

Ministerstwo obrony ogłosiło, że zakończyło modyfikację satelity wojskowego do użytku w walce z koronawirusem. Satelita będzie pomagał zespołom medycznym w określaniu stanu fizycznego pacjentów z koronawirusem, poprzez gromadzenie informacji o ciśnieniu krwi, temperatury ciała i innych istotnych danych zbieranych z paneli umieszczanych przy pacjentach.


dyrektor Izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych w Nes Ziona, prof. Szmuel Szapiro poinformował, że poczyniono znaczne postępy w pracach nad szczepionką na koronawirusa, i obecnie jest przygotowywana formuła do badań na zwierzętach.


 


Efraim

http://www.izrael.badacz.org/

 

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Miedzynarodowa organizacja Zdrowia oglosila, ze wirus rozchodzi sie wylacznie przez sline. Tzn ze mozna isc do fryzjerki. I robic wszystko. W mace. Tak powodzi koreanskie doswiadczenie.i chinskie, tez

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.