REUNION 69

Slownik wyrazow obcych w okresie historycznym „CORONA VIRUS”

 

Napisala i przyslala Zosia Braun

.

 

 

 

 

 

 

W tym okresie, kiedy wiekszosc naszej planety ZIEMIA znajduje sie w areszcie domowym i uzywamy coraz czescie ponizej wymenione slowa /pojecia chcialam przypomniec czytelnikowm o ich historycznym pochodzeniu. Duzo zdrowia zyczy Zosia Braun (oblezony/pusty Tel Aviv)


virus (n.)

koniec 14c., „trująca substancja”, trucizna „z wirusa łacińskiego”, sok roślinny, śluzowaty płyn, silny sok,  ueis-, być może pierwotnie oznaczający „topić się, płynąć”, używany do ohydnych lub cuchnących płynów, ale ze specjalizacją w niektórych językach do „trującego płynu” (źródło także sanskrytu visam „jad, trucizna,„ visah ”trujący ; „Avestan vish-” trucizna; „Latin lepka” lepka substancja, wapno ptaka; „grecka ios” trucizna, „ixos” jemioła, wapno ptaka; „Old Church Slavonic višnja” cherry; „Old Irish fi” trucizna; „Welsh gwy” trucizna „). Znaczenie „czynnik wywołujący chorobę zakaźną” odnotowano w 1728 r. (W odniesieniu do choroby wenerycznej); współczesne naukowe zastosowanie datuje się na lata 80. XIX wieku. Virus/Komputer ma sens z 1972 roku. 

Pojecie ANTI_VIRUS datuje sie z 1903 roku ’

 

QUARANTINE (n)

Lata 60. XVI w. „Okres, w którym statek podejrzany o przenoszenie choroby jest trzymany w izolacji”, z włoskiej quaranta giorni, dosłownie „przestrzeń czterdziestu dni”, z kwarantanny „czterdzieści”, z łacińskiej quadraginta „czterdzieści”, co jest związane z quattuor „four” (z SROKI root * kwetwer- „cztery”). Tak zwana polityka wenecka (wprowadzona po raz pierwszy w 1377 r.) Polegająca na utrzymywaniu statków z krajów dotkniętych dżumą przez 40 dni, aby upewnić się, że na pokładzie nie ma żadnych ukrytych przypadków. Zobacz także Lazaretto. Rozbudowane poczucie „dowolnego okresu przymusowej izolacji” pochodzi z lat 70. XVI wieku.

Wcześniej w języku angielskim słowo to oznaczało „okres 40 dni, w którym wdowa ma prawo pozostać w domu zmarłego męża” (1520 r.), A jako quarentyne (15 r.) „Pustynia, w której Chrystus pościł przez 40 dni” z łacińskiej quadraginta „czterdzieści.

 

 

 

 

 

 

LAZARETTO (N)

 

„dom przyjmowania trędowatych i chorych biednych”, lata 1540-te z włoskiego Lazareto, „miejsce przeznaczone na kwarantannę” (zwłaszcza w Wenecji, która otrzymała wiele statków z zarażonych zarazą dzielnic na wschodzie), z samej Biblii nazwa Łazarz (qv). Znaczenie „budynek oddzielony do kwarantanny” to c. 1600 po angielsku. Być może na słowo w języku włoskim wpłynęła nazwa innego szpitala w Wenecji, związanego z kościołem Santa Maria di Nazaret.

 

 

 

Francesco Guardi (Venice 1712-1793) 

The Island of Lazzaretto Vecchio, Venice

VACCINATION

1800, używany przez brytyjskiego lekarza Edwarda Jennera (1749-1823) do opublikowanej przez niego techniki zapobiegania ospie poprzez wstrzyknięcie ludziom podobnego, ale znacznie łagodniejszego wirusa ospy krowiej (variolae szczepionki), ze szczepionki (przym.) „Odnoszącej się do krów, od krów „(1798), od łacińskiego vaccinus” od krów, „od vacca„ krowa ”, słowo niepewnego pochodzenia. Łagodny przypadek ospy krowiej uodparniał następnie na ospę. „Użycie tego terminu w przypadku chorób innych niż ospa jest spowodowana przez Pasteura” [OED].

Wcześniejsze 18c. metoda ochrony przed ospą w Anglii polegała na zaszczepieniu zwanym variolation (fromvariola, medyczne łacińskie słowo oznaczające „ospę”). Istnieją dwie formy ospy: drobna, która zabiła 2% lub mniej osób, które ją dostały, oraz zjadliwa postać, która miała około 30% śmiertelności i zwykle pozostawiała ocalałych z poważnymi bliznami i często ich oślepiała. Zauważono, że ci, którzy dostali mniejszą formę, są odporni na gorsze. Lekarze celowo infekują zdrowych młodych pacjentów miejscową dawką ospy drobnej, zwykle w najgorszym przypadku, w najgorszym przypadku, w celu uniezależnienia ich od bardziej śmiercionośnej postaci. Metoda Jennera była bezpieczniejsza, ponieważ nie wymagała narażenia na ospę.

 

 

 

 

 

EDWARD JENNER AND “THE HAPPY IMMUNITY” (1890) 

FROM THE HISTORCAL COLLECTION OF  NLM (WASHINGTON) 

 

Oczywiscie wszyscy z niecierpliwoscia oczekujemy kolejnego wynalazku – szczepionke na KORONAVIRUS…

P.S. Dla przypomnienia: Miriam, siostra Mojzesza byla przez tydzien w kwarantannie (tredowata) bo mowila zle o swoim bracie Mojzeszu i to byla jej kara b-ska. W judaizmie wszystkie choroby cielesne maja podstawy duchowe. (psychosomatyczne). A medycyna jest okreslona jako sposob zapobiegania choroby (MNIAT CHOLI ZEHU REFUACH)

Kategorie: REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.