Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.6 – 5.6

.


4 czerwca 2020 r.


w nocy około 150 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu, w środkowej części Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze, w koordynacji z palestyńską policją. W trakcie modlitw doszło do arabskich zamieszek i żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Grobowiec Józefa znajduje się w obszarze A, jednak jest wydzieloną enklawą w której za bezpieczeństwo odpowiada Izrael.


palestyński minister spraw obywatelskich Hussein Al-Szeik poinformował, że Autonomia Palestyńska odmówiła przyjęcia od Izraela pieniędzy z pobranego podatku dochodowego, gdyż zerwała wszystkie umowy i porozumienia zawarte z państwem żydowskim. “Potwierdzamy odrzucenie przez nas pieniędzy z Izraela, pochodzących z podatków. Odmowa przyjęcia pieniędzy jest realizacją decyzji przywódców Autonomii Palestyńskiej, że wszystkie porozumienia i umowy zawarte z rządem Izraela wygasły. W zeszłym roku Izrael zamroził 507 697 000 szekli z podatków, w ramach wyrównania kwot przekazywanych przez Autonomię Palestyńską na wsparcie dla terrorystów i ich rodzin. W odwecie Palestyńczycy zwrócili do Izraela 41 mln szekli, mówiąc, że wezmą albo wszystko, albo nic. Doprowadziło to do pogłębienia się kryzysu gospodarczego w Autonomii Palestyńskiej.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 405. W stanie ciężkim jest 27 osób (25 pod respiratorami). Zmarło 291 osób. Obecnie aktywnych jest 2 103 przypadków.

Zamkniętych jest 87 szkół i przedszkoli, a 13 700 uczniów i nauczycieli jest w izolacji. Przeprowadzono 9500 testów.


Sesja parlamentu Izraela zaplanowana na czwartek została odwołana, po tym jak u jednego z parlamentarzystów test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny.


Rozmowa nowego ministra spraw zagranicznych Izraela Gabiego Aszkenaziego z polskim szefem dyplomacji Jackiem Czaputowiczem daje nadzieję na reset we wzajemnych stosunkach – piszą izraelskie dzienniki “Jediot Achronot” i “Jerusalem Post”. “Polska jest dużym i znaczącym krajem w Europie Środkowej” – podkreśla JP.


izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty, który w grudniu 2017 r. zamordował Izraelczyka podczas ataku nożem na przystanku autobusowym w Arad. Zginął wówczas żołnierz Ron Kokia. Terrorysta to Khaled Abu Judeh. Pochodził z beduińskiej miejscowości Kuseife w południowym Izraelu. W marcu 2019 r. został skazany na dożywocie za zabójstwo pierwszego stopnia w ataku terrorystycznym z użyciem noża.


syryjskie media poinformowały wieczorem o rzekomym ataku izraelskich sił powietrznych na cele w rejonie miasta Masjaf w pobliżu granicy syryjsko-libańskiej. W ataku miało zginąć 9 osób. Celami miały być cztery zakłady zbrojeniowe powiązane z Iranem, w których produkowano rakiety ziemia-ziemia. Aktywowane zostały syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Izrael nie skomentował tych doniesień.


5 czerwca 2020 r.


Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan. Zamknięcie będzie obowiązywać do 4 lipca. Decyzja jest związana z obawami syryjskiej lub irańskiej odpowiedzi na izraelskie ataki na cele w północnej Syrii.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 592. W stanie ciężkim jest 27 osób (23 pod respiratorami). Zmarło 292 osób. Obecnie aktywnych jest 2 272 przypadków.


Zakończył się związany z pandemią protest pracowników na lotnisku Ben GurionaPo kilku godzinach protestu pracowników domagających się rekompensaty za przymusowe urlopy związane z pandemią koronawirusa w piątek wznowiono ruch w głównym porcie lotniczym Izraela, czyli na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem – poinformowała rzeczniczka lotniska.


Palestyńczycy w wielu miejscach Autonomii Palestyńskiej zorganizowali demonstracje, protestując przeciwko planom Izraela dotyczącym ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Machano flagami OWP i wznoszono hasła przeciwko osiedlom żydowskim. Do najostrzejszych wystąpień doszło w rejonie Tulkarem, Ramallah, Nablusu, Jerycho, Hebronu i w Dolinie Jordanu. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.


Efraim

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.