Uncategorized

Izrael -lotnictwo

Przegląd samolotów zaczynamy od amerykańskiego myśliwca wielozadaniowego piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning, który został zakupiony przez Izrael w wersji F-35I „Adir”. Obecnie Izrael posiada 22 takie samoloty, a zamówienie opiewa ogółem na 50 samolotów, z możliwością dokupienia kolejnych. Samolot posiada zdolności zdobycia przewagi powietrznej na polu walki, jak i misji uderzeniowych w głębi terytorium wroga, z zapewnieniem możliwości prowadzenia wojny elektronicznej i wywiadu, nadzoru i rozpoznania. Żywotność samolotu ocenia się na 30-40 lat, przy czym prawdopodobnie w ciągu 10 lat zniknie jego przewaga technologiczna. Z tego powodu Izrael zapewnił sobie zgodę Stanów Zjednoczonych na stosowanie własnych elektronicznych systemów walki. Izrael jako jedyny kraj na świecie otrzymał taką zgodę. Zastosowanie unikalnych izraelskich technologii umożliwi przedłużenie czasu przewagi tego samolotu.

 

 

Izrael od 2004 r. wykorzystuje lekkie amerykańskie samoloty Bonanza A-36 „Khofit”, które są rozlokowane w różnych bazach wojskowych i służą do szybkiego transportu wysokich oficerów dowództwa. Ponadto są wykorzystywane do misji rekonesansu i zbierania informacji wywiadowczych. Od 1984 r. eksploatowane są większe samoloty Super King B200, które służą głównie do misji patrolowych i wywiadowczych. Obecnie używa się 6 samolotów rekonesansu Super King B200 oraz 22 samoloty w wersji transportowej i dyspozytorskiej Super King B200, a także 22 lekkie samoloty Bonanza A-36. Zapewniają one wszystkie potrzeby szybkiego transportu w armii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od 2005 r. amerykańskie samoloty odrzutowe Gulfstream 550 służą w Siłach Powietrznych Izraela w kilku wariantach, jako pasażerskie samoloty dyspozytorskie, towarowe, nosiciela systemów wczesnego ostrzegania (G-550), rozpoznania radioelektronicznego (G-500), a także patroli morskich. Zasięg 12 500 km, jak rów­nież duża wyso­kość lotu (ponad 15 500 m w wersji cywilnej), sprzy­ja­ją moni­to­ro­wa­niu prze­strzeni powietrz­nej. W Izraelu noszą nazwę „Nahshon”. Izrael wykorzystuje 2 takie samoloty jako nosiciele radarów CAEW oraz 3 samoloty w wersji zwiadowczej. Dodatkowo na jednym samolocie Boeing 707 zainstalowano izraelski system radarowy wczesnego ostrzegania M-2075 Phalcon. Razem tworzą on kopułę powietrznego bezpieczeństwa wokół Izraela.


 

 

 

 

 

 

 

 


Wąskokadłubowy samolot Boeing 707 „Rem” jest wykorzystywany w Siłach Powietrznych Izraela w trzech kombinacjach: do przewozu osób, systemu kontroli radarowej i łączności, oraz jak cysterna lotnicza dla innych samolotów. Izrael wykorzystuje obecnie 9 takich samolotów. Dodatkowo posiada 4 cysterny lotnicze KC-130 Hercules „Karnaf”. Posiadanie własnych cystern lotniczych zwiększa zdolności operacyjne izraelskich sił powietrznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Amerykański samolot transportowy
C-130 Hercules „Rhino” stanowi kręgosłup systemu transportowego Sił Powietrznych Izraela. Obecnie Izrael posiada 5 samolotów C-130E Hercules „Rhino”, 6 samolotów C-130H Hercules „Rhino” i 7 samolotów IC-130J-30 Super Hercules „Samson” (nowe silniki i poszerzony kadłub). Ogółem jest to 18 samolotów transportowych. Od 2015 r. Israel Aerospace Industries modernizuje maszyny C-130H do wersji C-130HI (nowe silniki i elektronika).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Amerykański myśliwiec wielozadaniowy General Dynamics F-16 Fighting Falcon od 1980 r. jest „wołem roboczym” Sił Powietrznych Izraela. Izrael dysponuje 78 samolotami w wersji F-16C „Barak” (wersja jednomiejscowa), 49 samolotami w wersji F-16D „Barak” (wersja dwumiejscowa), i 97 samolotami w wersji F-16I „Sufa” (specjalna wersja dla Izraela, z izraelską awioniką i elektroniką). Ogółem jest to 224 maszyn. Stanowią one kręgosłup izraelskich sił powietrznych. Izrael posiada drugą co do liczebności flotę F-16 po siłach powietrznych USA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej pola walki McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle są eksploatowane przez Izrael od 1977 r. Dysponuje 16 samolotami w wersji F-15A „Baz” (jednomiejscowy myśliwiec), 6 samolotami w wersji F-15B „Baz” (dwumiejscowa wersja szkoleniowa), 17 samolotami w wersji F-15C „Baz” (ulepszona wersja jednomiejscowego myśliwca przewagi powietrznej), 19 samolotami w wersji F-15D „Baz” (dwumiejscowa wersja treningowa F-15C) i 25 samolotami w wersji F-15I „Ra’am” (zmodyfikowana wersja dla potrzeb Izraela, m.in. umożliwia zwalczanie wrogich systemów obrony przeciwlotniczej i bombardowania strategicznych celów). Łącznie Izrael posiada 83 samoloty F-15 w różnych wersjach. Jest to podstawowy samolot myśliwski Sił Powietrznych Izraela, o bardzo wysokiej przeżywalności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Efraim

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Przeciw komu ta sila ma walczyc? Najblizsza rozpoznawalna przezemnie sila, nie powiedzialem wroga, jest na polnoc od Morza Czarnego. Nie powiem, ze jakies 10% tego by sie nie przydalo…Np by zestrzelic przyjacielski samolot

 2. Ma eszcze helikoptery i M-346 samoloty treningowe, 30 sztuk ,zastepujce A-4 Skyhawk
  M-346 byl zaprojektowany przez rosyjskiego Yakovleva I Aeromacchi we Wloszech.
  Aeromacchi rozwiazal spolke z Rosjanami I wprowadzil Zachodnia elektronike.
  Izraelczycy zaplacili za dostawy satelita wlasnej konstrukcji
  M-346 wygral dostawy w konkurencji z samolotami Pld.Korei, za co Koreanczycy bardzo sie obrazili, gdyz wg. nich ich samolot jest lepszy niz ten wloski., a Izrael wybral wloski z powodow politycznych , by podziekowac Sylvio Berlusconi, ktory byl izraelowi przychylny na forach EU.
  Jakby nie bylo, oprocz Izraela I Wloch, M-346 jest kupiony przez Singapore , Polske, Azerbejdzan I Turkmenistan

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.