Uncategorized

Izrael – drony wojskowe

.


Izraelski bezzałogowy dron Hermes 900 “Kochav” jest produkowany przez Silver Arrow, spółkę zależną Elbit Systems. Długość 8,3 metra, rozpiętość skrzydeł 15 metrów, udźwig 300 kg, maksymalna prędkość 220 km/h, czas pracy 36 godzin, pułap 9 100 metrów. Dron przenosi różnorodne zestawy elektrooptyczne potrzebne do zbierania informacji wywiadowczych, a także urządzenia radarowe i nasłuchowe. Uzbrojenie w rakiety Hellfire lub Stinger uczyniło z niego skuteczne narzędzie do przeprowadzania taktycznych misji przeciwko terrorystom. Jest to jeden z najczęściej używanych dronów wojskowych na świecie. Jest wykorzystywany także w Azerbejdżanie, Brazylii, Chile, Filipiny, Islandii, Kolumbii, Meksyku i Szwajcarii, Unia Europejska.

Podczas szczytu NATO, który w dniach 8-9 lipca 2016 r. odbył się w Polsce, taki dron pilotowany przez izraelskich żołnierzy patrolował przestrzeń wokół Warszawy.

 

 

 

 

 

 

 

 


Niezwykłą konstrukcją jest bezzałogowy dron Harpy, który jest produkowany przez Israel Aerospace Industries. Ma on konstrukcję skrzydeł delta. Długość wynosi 2,7 metra, rozpiętość skrzydeł 2,1 metra, waga 135 kg, zasięg działania 500 km. Ģlowica wybuchowa zawiera 32 kg materiałów wybuchowych. Jest to autonomiczny dron samobójczy służący do przeprowadzania misji niszczenia wrogiej obrony powietrznej. Dron jest wystrzeliwany z mobilnej platformy na ciężarówce, przy czym na jednej ciężarówce mieści się 18 takich wyrzutni. Bateria liczy 3 takie ciężarówki, co oznacza, że jednocześnie można wystrzelić 54 samobójcze drony, które przeprowadzają skoordynowany atak. Dron, po wystrzeleniu patroluje wyznaczony obszar, a po wykryciu obcej wiązki radarowej, autonomicznie kieruje się na jej źródło. Drony te są wykorzystywane przez Chiny, Indie, Koreę Południową i Turcję.

 

 

 

 

 

 

 

 


Izraelski bezzałogowy dron Hermes 450 jest produkowany przez Elbit Systems i wykorzystywany przez armię do misji rekonesansu, zbierania informacji wywiadowczych i przekazywania łączności radiowej. Początkowo wykorzystywano je głównie do namierzania celów dla potrzeb artylerii, jednak po uzbrojeniu w rakiety zaczęły one jako drony szturmowe pełnić różne misje taktyczne, w tym likwidacji terrorystów. Wiadomo o misjach tych dronów w Sudanie, Libanie, Syrii i Strefie Gazy. Długość wynosi 6,1 metra, rozpiętość skrzydeł 10,5 metra, ładowność 150 kg, zasięg 250 km, maksymalna prędkość 176 km/h. Cena wynosi 2 miliony dolarów. Drony te wykorzystują także Azerbejdżan, Bantustan, Brazylia, Cypr, Filipiny, Gruzja, Kolumbia, Meksyk, Singapur, Tajlandia, USA, Wielka Brytania. Jego odmiany to: Hermes 180 (dla potrzeb batalionu i brygady, może startować z katapulty i lądować na spadochronie, zasięg 150 km, czas pracy 10 godzin), Hermes 900 (dla potrzeb brygad i korpusu, uzbrojony w rakiety, opiszemy go jeszcze osobno) i Hermes 1500 (zasięg 200 km, 24 godziny pracy).

 

 

 

 

 

 

 

 


zraelski bezzałogowy dron Heron 1 został opracowany w 1994 r. i nadal bardzo dobrze sprawdza się w różnorodnych misjach patrolowych i zbierania danych wywiadowczych. Producentem jest Israel Aerospace Industries. Dron ma długość 8,5 metra, rozpiętość skrzydeł 16,6 metra, udźwig 250 kg. Jest zdolny wykonać misję trwającą do 52 godzin. Maksymalna prędkość wynosi 207 km/h. Cena wynosi 10 mln dolarów. Dron przenosi systemy kamer, czujników nadzorujących ruch powietrzny, systemy radarowe, nasłuchowe i komunikacyjne. Siły Obronne Izraela dążą do osiągnięcia stanu, w którym podczas działań operacyjnych każda bojowa drużyna żołnierzy ma do dyspozycji swojego własnego drona obserwacyjnego, tak aby nad polem walki zawsze znajdowało się co najmniej kilkanaście UAV.

Poza Izraelem te drony używa także Azerbejdżan, Brazylia, Ekwador, Francja, Grecja, Indie, Kanada, Korea Południowa, Maroko, Niemcy, Singapur, Turcja, USA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.