Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.7 – 27.7


26 lipca 2020 r.


bezzałogowy izraelski dron spadł popołudniem na terytorium Libanu. Siły Obronne Izraela poinformowały, że do zdarzenia doszło podczas działań operacyjnych prowadzonych na granicy libańskiej i nie ma niebezpieczeństwa, że ​​informacje z drona wpadną w niepowołane ręce. Przyczyną była awaria techniczna.


Zołnierze międzynarodowych sił UNIFIL ostrzelali pasterzy, którzy zablokowali drogi w okolicy miasta al-Wazani w południowym Libanie, które znajduje się po drugiej stronie granicy na wysokości izraelskiego miasta Metula.


Zastępca lidera libańskiego Hezbollahu Naim Kassem powiedział: „Nasza organizacja postanowiła nie ostrzegać z wyprzedzeniem o planowanych przez nas działaniach, które podejmiemy w odpowiedzi na zabójstwo jednego z naszych agentów, Alego Mohsina w Damaszku. Izrael powinien uważać. Poczekajmy i zobaczmy, co się stanie.”


premier Benjamin Netanjahu zlecił ministrowi transportu Miri Regev przygotowanie planu wznowienia lotów z Izraela na Cypr, Grecję i innych „zielonych” krajów (gdzie koronawirus nie jest uważany za poważne zagrożenie). W związku z tym Regev zlecił ministerstwu transportu, aby skoordynowało swoje planowanie z urzędem lotnictwa, ministerstwem zdrowia i Radą Bezpieczeństwa Narodowego i jak najszybciej przedstawiło plan działania. Zgodnie z planem operacyjnym sformułowanym przez ministerstwo transportu, przybywający pasażerowie zostaną podzieleni na przybywających z krajów „zielonych” i „czerwonych”, przy czym przyjezdni z krajów „zielonych” (niski współczynnik zachorowalności) będą poddani po wylądowaniu 5-dniowej kwarantannie, a przyjezdni z krajów „czerwonych” będą zobowiązani do przeprowadzenia kontroli pod kątem wirusów przed wejściem na pokład samolotu.


Kilka tysięcy osób w sobotę znów zebrało się w Jerozolimie przed rezydencja premiera Izraela Benjamina Netanjahu, domagając się jego odejścia. Protestowano przeciwko „rządowej korupcji” oraz przeciwko nowej ustawie, dającej rządowi specjalne uprawnienia do walki z pandemią koronawirusa.


Eksperci pogodowi twierdzą, że wilgotność na obszarach przybrzeżnych może osiągnąć nawet 80%, a temperatury w niektórych częściach kraju sięgają nawet 43 stopni Celsjusza


Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Izraelu sięga 464; 329 w ciężkim stanie. 1108 potwierdzonych przypadków w sobotę, pomimo skróconych testów weekendowych; 33 854 obecnie walczy z COVID-19, w tym 100 na respiratorach; badanie przeprowadzone przez pracowników służby zdrowia wskazuja, że tylko 1% Izraelczyków ma przeciwciała przeciwko koronawirusowi


„Prof. Gamzu ma jedną ważną misję – przerwanie łańcucha zarażenia” – powiedział Netanjahu. „W tym celu otrzyma pełne uprawnienia w trzech obszarach – testach, dochodzeniach [epidemiologicznych] i kwarantannie”.

American Israel Political Action Committee (AIPAC) pochwalił amerykańskich ustawodawców po tym, jak ustawa obejmująca 3,8 miliarda dolarów pomocy obronnej dla Izraela .
Fundusze pochodzą z Ustawy o zezwoleniach na obronę narodową, która została zatwierdzona w Izbie Reprezentantów przez 295 do 125 we wtorek oraz w Senacie przy 86 poparciu i 14 przeciwko w czwartek.

27 lipca 2020 r.


w nocy nieznani sprawcy podpalili meczet Al-Bireh w wiosce Al-Maghi w pobliżu Ramallah w południowej Samarii. Na ścianie meczetu wypisano sprajem: „Godzina policyjna dla Arabów, nie Żydów” i „Ziemia Izraela”. Pslestyńczycy obwinili żydowskich osadników o podpalenie. Izraelska policja wszczęła dochodzenie.  Minister gospodarki Amir Peretz potępił nocne podpalenie, mówiąc: „Wirus nienawiści, podobnie jak wirus COVID-19, jest wrogiem wspólnym dla wszystkich religii i narodów świata. Tak jak wszyscy walczymy o walkę z wirusem, musimy również współpracować, aby wykorzenić wirusa nienawiści. Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć dodatkowej wojny.” Od 2009 r. podpalono lub zbezczeszczono 60 meczetów, kościołów i klasztorów. Za tymi atakami stoją radykalni prawicowi żydowscy aktywiści.


minister obrony Benny Gantz dokonał oceny stanu bezpieczeństwa na północy kraju, po czym powiedział: „Uważamy, że na północnej granicy może mieć miejsce zdarzenie związane z bezpieczeństwem. Jesteśmy przygotowani na wszystkie możliwości. Państwo Izrael nie ma żadnych interesów w Syrii ani Libanie, za wyjątkiem interesów bezpieczeństwa. Izrael nadal będzie dbać o swoje interesy bezpieczeństwa, które obejmują zapobieganie umocnieniu się sił irańskich, blokowanie transferu zaawansowanej broni i zapobieganie rozwojowi precyzyjnych pocisków rakietowych w Syrii czy Libanie. Sytuacja w Libanie i Syrii nie jest dobra, ani pod względem ekonomicznym, ani pod względem koronawirusa, ani pod względem infrastruktury. Przypominam Libanowi i Syrii, że są odpowiedzialne za to, co dzieje się na ich terytorium. W razie potrzeby państwo Izrael zażąda takiej odpowiedzialności. Nie szukamy niepotrzebnych eskalacji, ale ktokolwiek nas przetestuje, spotka się z naszą bardzo mocną reakcją. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli używać naszej siły.” Analitycy wywiadu wojskowego stwierdzili, że Hezbollah w ostatniej chwili powstrzymał swój atak odwetowy. Prawdopodobnie powodem powstrzymania ataku było podniesienie gotowości bojowej Sił Obronnych Izraela na północy. Wyrazili jednak opinię, że pomimo chwilowego powstrzymania odwetu, do takiego ataku może dojść w każdej chwili. Może to być ostrzał snajperski, zamach bombowy na izraelski patrol przygraniczny lub wystrzelenie rakiety przeciwpancernej.


 popołudniem grupa około 3-5 terrorystów Hezbollahu usiłowało przekroczyć granicę Izraela w obszarze Shebaa Farms i Har Dov na granicy z Libanem. Izraelscy żołnierze dostrzegli próbę infiltracji i otworzyli ogień, zmuszając napastników do ucieczki na terytorium Libanu. Terroryści zdołali wejść jedynie na kilkanaście metrów w głąb terytorium Izraela. Izrarlczycy otworzyli ogień z broni maszynowej i artylerii. Następnie terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerna

Meczet w Ramallah podpalony Palestyńczycy mówią, że sprawcy przybyli do meczetu Al-Bir w wiosce Al-Maghir, pomalowali sprayem na jednej ze ścian frazę „ godzina policyjna dla Arabów, a nie Żydów ” w języku hebrajskim, po czym podpalili miejsce i uciekli z miejsca zbrodni Minister  Amir Peretz potępił incydent na Twitterze, wzywając do postawienia przed sądem „przestępców i podżegaczy” odpowiedzialnych za pożar. W swoim tweecie nie wspomniał wprost o osadnikach.W zeszłym miesiącu w wiosce Savay niedaleko Nablus przebito opony ośmiu pojazdów, a na ścianach kilku domów pomalowano sprayem hebrajskie napisy.


Żołnierze udaremnili próbę infiltracji granicy z Libanem Armia twierdzi, że komórka uciekła z powrotem przez granicę, żaden żołnierz nie został ranny; Źródła libańskie podają, że Hezbollah przeprowadził operację przeciwko izraelskim żołnierzom w rejonie Shebaa w odwecie za atak w Syrii w zeszłym tygodniu przypisywany Izraelowi, który zabił jednego z jego bojowników


Telewizja syryjska: domy w południowym Libanie trafione przez izraelski ostrzałRaport pokazuje zniszczony dom z niewybuchami w środku, o których mówi się, że był wynikiem starcia izraelskiego z bojownikami wzdłuż granicy libańskiej po tym, jak komórka próbowała przeniknąć do Izraela


Szczątki 286 Żydów zamordowanych podczas Holokaustu znaleziono w dwóch piwnicach miasta w południowo-zachodniej Ukrainie. Szczątki, głównie kobiety i dzieci, zostaną pochowane w zbiorowym grobie na starożytnym cmentarzu żydowskim w Satanowie, podał serwis informacyjny Ynet.


Brytyjski naczelny rabin Ephraim Mirvis oskarżył Twittera i Facebooka o „współudział” w antysemityzmie internetowym w niedzielę, zarzucając, że „bezczynność” dwóch gigantów mediów społecznościowych pozwoliła na rozkwit nienawiści na ich platformach.


minister obrony Benny Gantz udaje się do sztabu generalnego w celu dokonania oceny sytuacji po incydencie bezpieczeństwa na północy. Rzecznik armii gen. Hidai Zilberman powiedział, że żaden izraelski żołnierz nie został ranny w potyczce i zaznaczył, że „mamy przed sobą napięte czasy”. Przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter ostrzegł Hezbollah przed testowaniem determinacji Izraela. „Radziłbym wam nie testować potęgi Sił Obronnych Izraela. Podziwiam nasze siły, które zapobiegły dzisiaj próbie ataku terrorystycznego. Nie pozwolimy na żaden atak na bezpieczeństwo Izraela i jego mieszkańców.”


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.