Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.8 – 4.8

.


3 sierpnia 2020 r.


popołudniem groźny pożar wybuchł w rejonie dzielnicy Ein Kerem w Jerozolimie. Pożar gasi 24 sekcji straży pożarnej oraz 6 samolotów gaśniczych.


przewodniczący izraelskiego stowarzyszenia lekarzy zdrowia publicznego prof. Hagai Levine powiedział: “Są pewne symptomy z półkuli południowej, że środki zdrowia publicznego mające na celu zapobieganie COVID-19 zmniejszają również ilość zachorowań na grypę. Pojawia się bardzo wyjątkowa sytuacja, która może nas nauczyć, jak lepiej przygotować się na sezon grypowy, nawet po zakończeniu pandemii COVID-19. Naprawdę nie możemy powiedzieć, jak to się potoczy, a najlepszą polityką byłoby mieć nadzieję na najlepsze i przygotować się na najgorsze. Wirusy zarówno COVID-19, jak i grypy rozprzestrzeniają się w podobny sposób, poprzez kontakt osobisty lub między osobami znajdującymi się w odległości około 2 metrów od siebie. Oba są przenoszone głównie przez kropelki powstające, gdy chorzy kaszlą, kichają lub mówią. Krople te mogą dostać się do ust lub nosa osób znajdujących się w pobliżu lub mogą zostać wdychane do płuc. Co więcej, oba mogą być przenoszone poprzez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, oraz od ludzi, zanim zaczną wykazywać objawy choroby. Dyrektor centrum chorób tropikalnych w Sheba Medical Center dr Eyal Leshem ostrzegł, że chociaż liczba przypadków grypy może być w tym roku mniejsza, to obciążenie systemu opieki zdrowotnej może wzrosnąć, ponieważ próg liczby wizyt u lekarzy i hospitalizacji może zostać zmniejszony. “Grypa i COVID-19 mają podobne objawy – gorączkę, kaszel, duszność, zmęczenie, ból gardła, bóle ciała i głowy. Osoby doświadczające tych objawów prawdopodobnie będą bardziej skłonne do wizyty u lekarza lub nawet szukania pomocy na izbie przyjęć, podczas gdy w przeszłości mogły pozostać w domu. Więcej ludzi będzie chciało zostać przetestowanych. Naprawdę nie możemy powiedzieć, jak to się potoczy.” Leshem dodał, że sezon grypowy osiąga właśnie szczyt na półkuli południowej. Występujący tam szczep grypy nie wydaje się być niczym wyjątkowym w porównaniu do poprzednich sezonów. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział, że ważnym aspektem będzie zaszczepienie się przeciwko grypie. Izrael zakupił 3 miliony szczepionek i pracuje nad uzyskaniem kolejnych, chociaż powiedział, że nie są one łatwo dostępne. “Kiedy ludzie będą ustawiać się w kolejce do szczepień, a okaże się, że tak naprawdę możemy zaszczepić tylko jedną trzecią populacji, może być wiele histerii. Dwie trzecie osób nie będzie objętych żadnymi szczepieniami.”


izraelscy żołnierze przeprowadzili patrol w miejscu, w którym wczoraj udaremniono atak terrorystyczny w południowej części Wzgórz Golan. Podczas patrolu znaleziono broń i torbę zawierającą szereg ładunków wybuchowych. Znalezisko znajdowało się 25 metrów od ogrodzenia na terytorium Izraela.

Izraelskie wojsko przeprowadziło serię nalotów na cele wojskowe syryjskich późno w poniedziałek wieczorem w odpowiedzi na próbę ataku na granicy w Golan Heights noc przed, Siły Obronne Izraela powiedział. IDF potwierdzil, że zbombardował syryjskie posterunki obserwacyjne, sprzęt wywiadowczy, działa przeciwlotnicze oraz infrastrukturę dowodzenia i kontroli.


wieczorem najcięższy samolot transportowy świata Antonow An-225 wylądował na lotnisku Ben Guriona, przywożąc ciężarówki wojskowe Oshkosh ze Stanów Zjednoczonych do Izraela. Ciężarówki będą obsługiwać zakupione przez amerykańską armię dwie baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Zestawy sprzedane amerykańskiej armii zawierają 12 wyrzutni, dwa radary, dwa centra zarządzania oraz 240 rakiet przechwytujących. Baterie będą służyć do obrony amerykańskich baz poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Wartość kontraktu wynosi 373 mln dolarów.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 74 120. W stanie ciężkim jest 331 osób (99 pod respiratorami). Zmarło 546 osób. Obecnie aktywnych jest 26 005 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 287 nowych infekcji. Przeprowadzono 10 028 testów, z czego 8,3% dało pozytywny wynik.


Nowo opublikowany raport mówi, że ponad jedna czwarta Izraelczyków nie ma schronu przeciwbombowego w pobliżu domu na wypadek uderzenia rakietowego; połowa publicznych schronów bombowych w jest stanie zaniedbania


Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nakazała uziemienie do odwołania całego lotu próbnego nowo nabytego samolotu, który będzie używany przez premiera Benjamina Netanjahu i jego następców oraz prezydenta. Samolot, który jest obecnie remontowany przez Israel Aerospace Industries w pobliżu lotniska Ben Gurion, spotkał się z publiczną krytyką ze względu na rosnące koszty.

4 sierpnia 2020 r.


Adwokat Boaz Ben Tzur dołączył do zespołu obrony premiera Benjamina Netanjahu w jego procesie o korupcję – poinformował w poniedziałek rzecznik premiera.

Minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri ostrzegł swoich partnerów koalicyjnych Likud i Niebiesko-Białych, aby złagodzili groźby rozpadu koalicji, mówiąc, że ludzie nigdy nie wybaczą im kolejnych wyborów .  Likud jest obecnie w sprzeczce z Blue and White, czy uchwalić roczny budżet, jak nalega premier Benjamin Netanjahu, czy dwuletni budżet forsowany przez ministra obrony Gantza, który jest również zastępcą premiera.


Izraelskie myśliwce i helikoptery szturmowe uderzyły w cele wojskowe w południowej Syrii należące do armii syryjskiej w poniedziałek wieczorem, kilka godzin po udaremnieniu próby infiltracji z Syrii przez podejrzanych bojowników próbujących podłożyć materiały wybuchowe – podało izraelskie wojsko.


na lotnisko Ben Guriona przyleciała grupa 140 nowych żydowskich imigrantów z Francji. Na lotnisku przywitali ich minister ds. imigracji i absorpcji, Pnina Tamano-Shata i przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia Chrześcijan i Żydów (The Fellowship) Jael Eckstein, która to organizacja zorganizowała lot. Minister powiedziała: “W 2020 roku powitamy ponad dziesięć tysięcy olimów z całego świata. Zarządzanie aliją w tym trudnym czasie jest dla mnie wielkim przywilejem jako ministra ds. imigracji i absorpcji państwa Izrael. Gratuluję naszym braciom i siostrom z Francji, którzy są syjonistami i pełnymi miłości do naszego kraju, a którzy dzięki organizacji The Fellowship zrealizowali dziś swoje marzenie o aliji i zjednoczeniu z mieszkańcami Syjonu. Żydzi w Europie i na całym świecie stoją obecnie przed złożonymi wyzwaniami, a każdy Żyd powinien wiedzieć, że bramy tego kraju są otwarte, nawet w sytuacji wyjątkowej lub kryzysowej. Ministerstwo imigracji i absorpcji będzie towarzyszyć olimom w ich pierwszych krokach w kierunku integracji z izraelskim społeczeństwem, ponieważ tylko razem jesteśmy silniejsi.” Jael Eckstein powiedziała: “Jesteśmy dumni, że możemy nadal sprowadzać setki olimów do Izraela, nawet w złożonym okresie pandemii koronawirusa i jej ekonomicznych konsekwencji. Przybycie olimów to nie tylko spełnienie syjonizmu. Jest to również znak dla potencjalnych olimów, aby dokonać aliji. Minister ds. imigracji i absorpcji oraz jej personel zapewnią optymalną integrację dla każdego nowego obywatela, jak również ich sukces i wkład w społeczeństwo oraz gospodarkę Izraela.”Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów od ponad 20 lat pomaga Żydom w aliji. Zainwestowała ponad 200 mln dolarów w sprowadzenie do Izraela ponad 750 tys. olimów (imigrantów). Jako główny współpracownik Agencji Żydowskiej pomogło założyć organizację Nefesh B’Nefesh. W 2014 roku The Fellowship zaczęło niezależnie działać w dziedzinie organizacji żydowskiej imigracji. Od tego czasu przywiózł do Izraela ponad 23 tys. olimów z 30 krajów na całym świecie. Olim otrzymuje kompleksową pomoc od The Fellowship, w tym specjalne stypendia w wysokości 500 dolarów na osobę dorosłą i 300 dolarów na dziecko. Organizacja sponsoruje również ich loty do Izraela i zapewnia, że ​​otrzymają oni potrzebną im pomoc.


władze wodne poinformowały, że pomimo lata i fali upałów, poziom wody w jeziorze Kinneret jest najwyższy od sierpnia 1993 r., i wynosi obecnie 209,39 metry p.p.m., a 59 centymetry poniżej górnej czerwonej linii. Od zeszłego miesiąca straciło 25 centymetrów. Na początku sierpnia 1993 r. poziom wynosił 209,01 metrów poniżej poziomu morza.


Generał brygady Nissan Davidi został wyznaczony na szefa systemu śledzenia kontaktów Home Front Command, który odpowiada za odcinanie łańcuchów infekcji, poinformował we wtorek IDF.


Minister obrony i zastępca premiera Benny Gantz wyraził nadzieję, że niedawne napięcia na północnej granicy nie przerodzą się w konflikt na pełną skalę.
„Nikt nie powinien nas próbować. Nie pozwolimy [prezydentowi Syrii Baszarowi] Assadowi na ułatwianie działań terrorystycznych przeciwko Państwu Izrael, nie pozwolimy Iranowi na otwarcie oddziału terroru w Syrii” – powiedział Gantz. „Będziemy działać przeciwko temu. Gdziekolwiek ktoś wystąpi przeciwko Państwu Izrael, Państwo Izrael zareaguje. Nie szukamy eskalacji”

Efraim i inni

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.