Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.9 – 5.9


4 wrzesnia 2020 r.


 

amerykański prezydent Donald Trump z zadowoleniem przyjął zawarcie porozumienie, na mocy którego Serbia uznała Kosowo. W ramach tego porozumienia Serbia zadeklarowała, że do lipca 2021 r. przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. Równocześnie Kosowo zawarło porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem. W zamian Izrael oficjalnie uznał Kosowo. Trump powiedział: „Kolejny wielki dzień pokoju na Bliskim Wschodzie – Kosowo, kraj z większością muzułmańską, zgodziło się na normalizację i nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Dobra robota! Wkrótce pojawią się kolejne narody islamskie i arabskie!” Premier Kosowa Avdullah Hoti powiedział, że Kosowo również otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie. Prezydent Kosowa Hashim Thaci powiedział: „Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź premiera Netanjahu o prawdziwym zamiarze uznania Kosowa i nawiązania stosunków dyplomatycznych. Kosowo dotrzyma obietnicy umieszczenia swojej misji dyplomatycznej w Jerozolimie.”Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Kosowo będzie pierwszym krajem z większością muzułmańską, który otworzy ambasadę w Jerozolimie. Jak powiedziałem w ostatnich dniach – krąg pokoju i uznania Izraela rozszerza się i oczekujemy, że dołączy do niego więcej krajów.”


fala ekstremalnych upałów nasiliła się, osiągając w wielu miejscach rekordowe temperatury. Już wczoraj popołudniem w Jerozolimie temperatury osiągnęły 42 stopni Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą od czasu rozpoczęcia zapisów w czerwcu 1942 r. W Be’er Sheba zarejestrowano 43, w Ejlacie 47, w Safedzie 38, w Hajfie i Tel Awiwie 34. Służba ratownicza wezwały osoby starsze i chore, aby jak najwięcej przebywały w pomieszczeniach zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pamiętały o piciu dużej ilości wody. W ciągu tygodnia pomocy medycznej udzielono około 700 osób, które doznały udaru cieplnego.


W tym tygodniu lokalne stacje radiowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po raz pierwszy w historii puściły nagranie izraelskiego piosenkarza Idana Amedi „Zocher Kim’at Hakol” („Pamiętam prawie wszystko”).Amedi powiedział: „Dla wszystkich przyjaciół ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jestem Idan Amedi. Byłem bardzo podekscytowany, słysząc moje piosenki nadawane w waszych kanałach radiowych, zwłaszcza z niesamowitym widokiem waszego kraju w tle. Chciałem więc podziękować za ten piękny gest. I jeśli mogę przez chwilę przemówić w imieniu wszystkich Izraelczyków – Wszyscy uważamy, że pokój to dobra rzecz i słuszna rzecz. Nie możemy się doczekać wizyty w Waszym pięknym kraju. Miejmy nadzieję, że Wy również przyjedziecie do Izraela.”


Według źródła z Zatoki Perskiej, które zażądało anonimowości, wysokiej rangi ludzie biznesu z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wysłali pośredników, aby negocjowali umowy dotyczące nieruchomości w Izraelu. Praca, jeszcze w początkowej fazie, jest podejmowana dyskretnie i bez rozgłosu, jak podaje źródło.Wydaje się, że po zeszłotygodniowej decyzji przywódców ZEA o zniesieniu bojkotu gospodarczego Izraela pojawia się nowa rzeczywistość gospodarcza


Izraelska reprezentacja piłkarska zakończyła swój pierwszy mecz w Lidze Narodów UEFA w piątek, remisując ze Szkocją 1: 1. Szkocki zespół prowadził w pierwszej połowie w Glasgow, ale niebiesko-biały Eran Zahavi zdołał strzelić bramkę w 72 minucie,


Autonomia Palestyńska w piątek potępiła prezydenta USA Donalda Trumpa, oskarżając go o zaaranżowanie decyzji Serbii i Kosowa o ustanowieniu ambasad w Jerozolimie, aby zaspokoić jego „ambicje wyborcze”. Podczas szczytu w Białym Domu między prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem a premierem Kosowa Avdullahem Hotim w celu normalizacji powiązań gospodarczych między krajami bałkańskimi Trump ogłosił, że Serbia przeniesie swoją ambasadę do Jerozolimy, a Kosowo z większością muzułmańską uzna Izrael i nawiąże pełne stosunki dyplomatyczne .


5 wrzesnia 2020 r.


W związku z porozumieniem normalizacyjnym między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i po wizycie w izraelskich dziennikarzach serwowano koszerny bankiet, wiele hoteli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zacznie oferować koszerne jedzenie, poinformował w czwartek anglojęzyczny Khaleej Times .Według raportu, grupa Habtoor Hospitality nawiązała współpracę z Elli’s Kosher Kitchen, aby zapewnić jedzenie gościom w hotelach, takich jak Hilton Dubai, V Hotel, Habtoor Palace Dubai, LXR Hotel and Resorts, Habtoor Grand Resort, Autograph Collection LLC, Metropolitan Hotel i Habtoor Polo Resort.


Porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zostanie zdefiniowane jako „traktat pokojowy” i będzie miało podobny status prawny do porozumień pokojowych państwa żydowskiego z Egiptem i Jordanią, wynika z izraelskiego raportu w sobotę.Cytując bezimiennych izraelskich i amerykańskich urzędników, serwis informacyjny Walla powiedział, że izraelscy urzędnicy poprosili ich odpowiedników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o nadanie umowie statusu prawnego traktatu pokojowego. Według raportu ZEA zgodziły się na tę prośbę, która nie została oficjalnie potwierdzona.


Eksplozja pojemnika z chlorem gazowego transportowanego ciężarówką w zachodnim Iranie zraniła 217 osób, ale nie spowodowała śmierci – podała agencja informacyjna IRNA.Jak podała agencja informacyjna, wybuch miał miejsce pod koniec piątku w okręgu Chardavol w prowincji Ilam.


Po raz pierwszy izraelski naukowiec został wyróżniony za promowanie obecności i kultury Katalonii na całym świecie.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Izraela dr Idan Perez otrzymał nagrodę im. Josepa Marii Batisty i Roca – Enric Garriga Trullols Memorial za rok 2020 za publikację „ Sidur Catalunya ”, pierwszego kompletnego odtworzenia modlitewnika używanego przez Żydów Katalonii, Walencji i Majorki przed wypędzeniem Żydów z Hiszpanii w 1492 roku.


Wysoki rangą urzędnik departamentu policji w Dubaju powiedział we wtorek, że zawarcie niedawno porozumienia pokojowego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie z Izraelem jest pozytywnym krokiem w kierunku „stabilności i bezpieczeństwa w regionie” oraz że Hamas może „iść do diabła”


Izraelska sieć obuwnicza Scoop podpisała umowę z biznesmenem z Betlejem, która doprowadzi do otwarcia pięciu sklepów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poinformował w czwartek dziennik finansowy Calcalist. Według raportu właściciele Scoop, bracia Ronnie i Freddie Insaz, zawarli porozumienie z Georgem Bassusem, który ma biura w Dubaju.


Efraim i inni

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.