wspomnienia

Ocaleni z Holokaustu opowiadają historie o skradzionym majątku w nowej kampanii

Portret „Kobieta w złocie” Gustava Klimta.(zdjęcie: dzięki uprzejmości)

Artykul z JP zostal przetlumaczony przy pomocy GOOGLE.

Oryginal tutaj

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepien


WJRO prosi uczestników o publikowanie swoich historii za pomocą filmów, zdjęć, wypowiedzi lub rysunków, w tym

#MyPropertyStory i oznaczanie @WJRORestitution.

Podczas Holokaustu miliony Żydów w całej Europie zostały ograbione przez nazistów z każdego posiadanego mienia, takiego jak biżuteria i obrazy, z ich domów i firm.Każdy przedmiot reprezentował cenne wspomnienie, ukochaną osobę, krótkie dzieciństwo, całe życie pracy; pokolenia historii, życia ludzi, które zostały odebrane.

W tym roku, 75 lat po Holokauście, Światowa Żydowska Organizacja ds. Restytucji ( WJRO ), organizacja zajmująca się restytucją mienia żydowskiego w Europie, drugi rok z rzędu rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych #MyPropertyStory: The Next Generations . W tym roku kampania skupi się na ocalałych, ich potomkach i ich związku z historią ich rodziny przed i po Zagładzie, aby rzucić światło na bezprecedensową kradzież mienia od Żydów i społeczności żydowskich podczas Holokaustu i jego następstw.WJRO prosi uczestników o publikowanie swoich historii za pośrednictwem filmów, zdjęć, wypowiedzi lub rysunków, na Facebooku, Twitterze i Instagramie oraz o umieszczenie – #MyPropertyStory i oznaczenie @WJRORestitution.W zeszłym roku dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata wzięło udział w akcji #MyPropertyStory. Ludzie zaangażowani za pośrednictwem mediów społecznościowych w odpowiedzi na historie życia, które na zawsze zostały zmienione przez Holokaust – historie, które pokazały, jak ich domy, ziemia, firmy i rzeczy osobiste były potężnymi łącznikami z ich przeszłością.„Po sukcesie zeszłorocznej kampanii w mediach społecznościowych #MyPropertyStory, mamy zaszczyt uruchomić w tym roku rozszerzoną wersję, skupiającą się na dzieciach i wnukach ocalałych, którzy tak wiele stracili” – powiedział Gideon Taylor, prezes organizacji ds. Operacyjnych, podkreślając jak ich historie będą potężnym dodatkiem do kampanii.

Ta kampania daje ludziom wyjątkową okazję do dzielenia się i nawiązywania kontaktów – skupiając się na tym, jak niesprawiedliwości w życiu, które na zawsze zostały zmienione przez Holokaust, wpłynęły na żydowskie rodziny na przestrzeni pokoleń”.W tym roku WJRO przeprowadziło wywiady z kolejnym pokoleniem , dwiema córkami i synem ocalałych z Holokaustu, którzy dzielą się własną podróżą związaną z historią ich rodziny, udostępniając filmy na YouTube. Lorraine Braun, Shoshana Greenberg i David Kotek opowiadają historie kryjące się za ich rodzinnym dziedzictwem, przypominając, jak ważne powiązania z ich rodzinnymi posiadłościami są integralną częścią ich dziedzictwa.

„Zwrot majątku [w Polsce] będzie historyczną sprawiedliwością i zbliży do siebie Polaków i Żydów” – powiedział pełen nadziei Kotek po wizycie w apartamentowcu należącym do jego ojca i ciotki w Sosnowcu.Braun dodał: „Czuliśmy, że naszym dziedzictwem jest próba odzyskania tego poczucia radości, które istniało w domu”, mówiąc o domu jej matki w Czechach, o którym słyszała w dzieciństwie i że ona w końcu odwiedziłem w 2012 roku.Jak jasno wynika z przełomowego raportu „Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST)” opublikowanego niedawno przez Departament Stanu USA, wiele krajów europejskich nie wypełniło swoich zobowiązań dotyczących restytucji mienia z czasów Holokaustu. Kampania #MyPropertyStory pomoże podnieść kwestię, tak aby ocaleni z Holokaustu mogli za życia poszukiwać wymiaru sprawiedliwości.„Nadal będę traktować priorytetowo te wysiłki” – powiedział w raporcie sekretarz stanu USA Mike Pompeo.Raport został wydany Kongresowi przez Departament Stanu zgodnie z wymogami ustawy JUST, przyjęty jednogłośnie przez obie izby Kongresu i podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa w maju 2018 r.  Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowych przepisów dotyczących restytucji lub odszkodowań za własność prywatną przejętą podczas Holokaustu przez nazistów.

Kategorie: wspomnienia

2 odpowiedzi »

 1. Al Capone jak go wkoncu zasadzono, nie za morderstwa, a oszustwa podatkowe, bronil sie ze on wlasciwie nic nie zarabial, te pare tysiecy dolarow …
  Tak teraz adwokaci Przeswietnej Polski uwazaja ze majatek Zydow to 20 miliardow dolarow, czyli mniej niz kawalek gruntow na ktorych byly fabryki takiego Poznanskiego w jednej Lodzi.
  Jak sie zapytac przecietnego Polaka to zapewni ze przed wojna Zydzi mieli wszystkie kamienice, a Polacy musieli boso po ulicach chodzic, a tu popatrz sie , nic nie mieli,ci Zydzi

 2. Dla WJRO mam kilka wiadomości:
  1/ To nie Polacy, ale Niemcy ograbili nas, Żydów z majątku.
  2/ Żądania WJRO aby Polska zwróciła oczywiście WRJO,65 a nawet 300 miliardów dolarów jest Hucpą. Jeżeli podzielimy 65 miliardów przez milion żydowskich rodzin żyjących w Polsce przed wojną to otrzymamy 65 tysięcy dolarów jako wartość majątku każdej rodziny. Za te pieniądze można obecnie kupić w Polsce mieszkanie. Twierdzenie, że każdą żydowską rodzinę było stać przed wojną na kupno mieszkania jest głupie.
  3/ Jeżeli zażądamy od Polski nie 65, ale 300 miliardów dolarów to dopiero robi się ciekawie. Dzieląc 300 miliardów przez milion żydowskich rodzin otrzymamy 300 tys. dolarów. Tyle kosztuje obecnie dom na Florydzie. Moja rodzina zamordowana przez Niemców w Bełżcu nie miała majątku o obecnej wartości ani 65 tysięcy, ani 300 tysięcy dolarów.
  4/ Żydzi przed wojną szacowali swój majątek na 10 miliardów złotych to jest 2 miliardy dolarów. Mnożąc 2 miliardy dolarów przez współczynnik inflacji 10 otrzymamy 20 miliardów dolarow oczywiście zakładając, że Niemcy nie ograbili nas ze wszystkiego,oprócz tego czego nie dało się wywieźć.
  5/ Jestem pewien,że nawet gdyby WJRO dostała od Polski jakieś pieniądze to my, ostatni Ocaleni nie zobaczymy z tego nawet centa tak jak to było do tej pory.
  I to wszystko w temacie roszczeń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.