Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.11 – 30.11


29 listopada 2020 r.


izraelska gimnastyczka Linoj Ashram zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w Kijowie na Ukrainie.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odwiedził Jordanię, i w Akabie spotkał się z jordańskim królem Abdullahem, który oświadczył że „stoi u boku palestyńskich braci w walce o osiągnięcie ich sprawiedliwych i słusznych praw, oraz ustanowienia niezależnego, suwerennego państwa palestyńskiego w granicach z 4 czerwca 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą”.


Starszy doradca Białego Domu Jared Kushner i jego zespół udają się w tym tygodniu do Arabii Saudyjskiej i Kataru na rozmowy w regionie, w którym panuje napięcie po zabiciu irańskiego naukowca zajmującego się energią jądrową.


Światowa Organizacja Zdrowia dostarczyła do Strefy Gazy 15 respiratorów, które zostały ufundowane przez Kuwejt.


 Nastąpił drastyczny wzrost liczby pacjentów, u których wykryto koronawirusa, poinformowało w niedzielę izraelskie Ministerstwo Zdrowia.


odbyła się uroczystość otwarcia nowej stacji kolejowej w Lod. Nowa stacja obejmuje trzy perony pasażerskie i kompleks handlowy.


Obrońcy premiera Benjamina Netanjahu w niedzielę zwrócili się do Sądu Okręgowego w Jerozolimie o odrzucenie aktu oskarżenia przeciwko premierowi, twierdząc, że organy ścigania „wymyśliły” zarzuty korupcyjne


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy obozie uchodźców El Arub, w pobliżu bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.


Szef sztabu IDF Aviv Kochavi powiedział podczas niedzielnej wizyty na północnej granicy, że armia będzie nadal działać tak mocno, jak to konieczne, przeciwko okopywaniu się Iranu w Syrii i będziemy nadal zachowywać pełną gotowość przeciwko wszelkiej agresji przeciwko nam


Historyczne spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z księciem Arabii Saudyjskiej było silnym sygnałem zarówno dla sojuszników, jak i wrogów, że oba kraje są głęboko zaangażowane w powstrzymanie ich wspólnego wroga Iranu.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 985. W stanie ciężkim jest 263 osób (114 pod respiratorami). Zmarło 2 864 osób. Obecnie aktywnych jest 9 241 przypadków. Przeprowadzono 39 774 testów.


rząd zatwierdził przekazanie 2,5 mld szekli (około 700 mln dolarów) wpływów podatkowych Autonomii Palestyńskiej. Zdecydowano się także odliczyć kolejne 600 mln szekli (200 mln dolarów) z tych dochodów z tytułu pieniędzy wypłacanych przez Autonomię Palestyńską terrorystom i ich rodzinom. Jest to konsekwencja przyjętych w 2018 r. przepisów nakazujących Palestyńczykom zaprzestanie finansowania terroryzmu, które Autonomia Palestyńska uparcie odrzuca.


30 listopada 2020 r.


przedstawiciel Izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych prof. Szmuel Szapira przedstawił parlamentarnej komisji nauk i technologii stan badań nad izraelską szczepionką na koronawirusa. „Izraelska szczepionka na koronawirusa będzie prawdopodobnie gotowa na początku następnego lata. Mamy możliwość wyprodukowania 15 milionów dawek dla obywateli Izraela.


dziesiątki Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy żydowskim osiedlu Ariel w zachodniej części Samarii. Spalono samochód, sprzęt rolniczy oraz wiele innego mienia. Od uderzenia kamieniem w głowę ranny został 1 Izraelczyk.


Iran oficjalnie obarczył Izrael odpowiedzialnością za zabicie w miniony piątek irańskiego naukowca Mohsen Fakhrizadeh. Rzekomo znaleziona na miejscu zamachu broń miała być izraelskiej produkcji.


Rozmowy na granicy morskiej między Izraelem a Libanem zostały przełożone, chociaż obie strony będą nadal oddzielnie prowadzić rozmowy z amerykańskimi mediatorami, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Izraela i Libanu.


W taekwondo, Avishag Samberg, lat 19, zdobył złoty medal na Klubowych Mistrzostwach Europy w Chorwacji 25 listopada. Nimrod Krivishkiy zdobył srebrny medal, a Ori Patishi i Alon Katz brązy.


Izraelska drużyna gimnastyki rytmicznej zdobyła również swój pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Europy 


Izraelski arcymistrz szachowy Evgeny Postny (39 lat) zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowych szachowych mistrzostwach online, pokonując 89 szachistów z 20 krajów.


Moderna Inc. oświadczyła, że ​​poprosi w poniedziałek amerykańskie i europejskie organy regulacyjne o zezwolenie na awaryjne użycie szczepionki COVID-19, ponieważ nowe wyniki badań potwierdzają, że zastrzyki zapewniają silną ochronę


Prezydent-elekt USA Joe Biden wybiera byłą przewodniczącą Rezerwy Federalnej Janet Yellen na stanowisko sekretarza skarbu.


Tydzien po spotkaniu Sudan potwierdził, że delegacja izraelska odwiedziła Chartum


Komitet Knesetu „spotyka się” ze społecznością żydowską ZEA Obecnie w kraju mieszka około 1000 Żydów z całego świata, głównie w Dubaju, ale także z mniejszą społecznością w Abu Zabi.


Pierwsze dwie szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi mogą zostać podane Amerykanom przed Bożym Narodzeniem, powiedział w poniedziałek sekretarz zdrowia Alex Azar, po tym jak Moderna Inc stała się drugim producentem szczepionek, który prawdopodobnie uzyska zezwolenie w trybie pilnym w USA.


Pierwsze oficjalne wesele żydowskie w Emiratach

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.