Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.12 .2020 – 1.1.2021


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela wynosi 9 291 000 osób, z czego 6 870 000 Żydów (73,9%), 1 956 000 Arabów (21,1%), 456 000 innych (5%). Populacja kraju wzrosła o 1,7% – urodziło się około 176 000 dzieci (73,8% w rodzinach żydowskich, 23,4% w rodzinach arabskich i 2,8% w innych). Przyjechało około 20 tys. nowych imigrantów – Rosja (38,1%), Ukraina (15,1%), Francja (11,0%) i Stany Zjednoczone (10,7%).


31 grudnia 2020 r.


Siły Obronne Izraela opublikowały raport aktywności za miniony rok. W ubiegłym roku odnotowano 176 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy, z których 90 spadło w otwartej przestrzeni. System Iron Dome przechwycił 80 rakiet, co stanowiło 93% rakiet wystrzelonych w obszar zabudowany. Udaremniono 38 prób przekroczenia granicy oraz wykryto jeden tunel terrorystyczny. Na granicy ze Strefą Gazy wybudowano 12 km bariery podziemnej i około 45 km ogrodzenia granicznego. Podczas działań odwetowych zniszczono 300 celów w całej Strefie Gazy


na prośbę biura austriackiego kanclerza zorganizowano konferencję między ministerstwami zdrowia Austrii i Izraela, “aby wyciągnąć wnioski z udanych izraelskich doświadczeń w kampanii szczepień”. Przedstawiono izraelski model szczepień i odpowiedziano na pytania Austriaków.

Wyniki niedawnego badania przeprowadzonego przez izraelskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS) ilustrują powiedzenie, że „za pieniądze szczęścia nie można kupić”.Z danych Centralnego Urzędu Statystycznego wynika, że ​​mieszkańcy miast wymienionych jako o najniższym standardzie życia zgłaszają większe poczucie przynależności do społeczności i zaufanie do rządu niż ich zamożni koledzy.


Minister zdrowia Yuli Edelstein zapewnił w czwartek, że Izrael zawsze będzie miał wystarczająco dużo szczepionek, aby podać drugą potrzebną dawkę w leczeniu szczepionki koronawirusowej.


Noemie Azerad i Simon David Benhamou nie tylko urządzili dość normalną imprezę weselną w środku pandemii, która zamknęła ich kraj i spustoszyła świat. Bawili się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który – podobnie jak większość świata arabskiego – był od dziesięcioleci niedostępny dla izraelskich paszportów.


Latynoamerykańskie Seminarium Rabinackie z siedzibą w Argentynie otwiera nową filię w Urugwaju, kraju, który w czasie pandemii zwabił wielu mieszkańców Ameryki Południowej ulgami podatkowymi i niskim wskaźnikiem zakażeń COVID-19.


Rok po tym, jak siły amerykańskie zamordowały najbardziej znanego dowódcę Iranu, narastają napięcia między wspieranym przez Waszyngton premierem i siłami teherańskimi, które oskarżają go o współudział w strajku dronów w Bagdadzie.


Koalicyjne samoloty bojowe kierowane przez Arabię ​​Saudyjską uderzyły w cele w kontrolowanej przez Huti stolicy Jemenu, Sanie, w czwartek w odwecie za ataki na południowe miasto portowe Aden


Wspólne centrum szczepień przeciwko koronawirusowi Gmina Tel Awiw i Centrum Medyczne Ichilov zostało otwarte w czwartek na placu Rabina w mieście. Osoby w wieku powyżej 60 lat będą mogły przyjść i zaszczepić się bez konieczności wcześniejszej wizyty.


Izrael spodziewa się rozpocząć otrzymywanie szczepionek przeciwko koronawirusowi Moderna Inc. najpóźniej do marca „najpóźniej”, powiedział w czwartek Ynet TV minister zdrowia Yuli Edelstein.


Pentagon zdecydował się wysłać do domu jedyny lotniskowiec marynarki wojennej operujący na Bliskim Wschodzie, co zmniejszy siłę ognia amerykańskiego w regionie w warunkach wzmożonych napięć z Iranem.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w czwartek, że rozmawiał z prezesami firm Pfizer i Moderna, „którzy powiedzieli mi, że nie ma powodu, aby martwić się o szczepionkę, ponieważ obie szczepionki mają 95% skuteczność”.


Izrael zaszczepił prawie 800 000 ludzi od czasu rozpoczęcia programu szczepień, poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.1 stycznia 2021 r.


Noworoczny pokaz sztucznych ogni dookoła świata

Szczęśliwego Nowego Roku 2021


Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek rano, że 153 000 Izraelczyków zostało zaszczepionych na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin w 325 lokalizacjach w całym kraju.Jak dotąd około 950 000 Izraelczyków zostało zaszczepionych na COVID-19.


Izrael odnotował spadek turystyki o około 81 procent w 2020 roku w porównaniu z rokiem poprzednim w związku z pandemią koronawirusa, poinformowało Ministerstwo Turystyki, podsumowując rok, który spustoszył branżę.


Niedawno opublikowany sondaż wykazał, że anglojęzyczni Izraelczycy, znani w Izraelu jako Anglos, starają się organizować kwestie polityczne i prasowe, które ich dotyczą, z decydentami w Izraelu.


Ambasador Izraela na Węgrzech, Yacov Hadas-Handelsman, pochwalił węgierski rząd Fideszu, potępiając antysemickie incydenty w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej DW.


Izrael stał się w piątek pierwszym krajem, który podał pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa 10 procentom swojej populacji. 


Ustawodawcy z 16 krajów afrykańskich uczestniczyli w tym tygodniu w dwudniowej konferencji Zoom zorganizowanej przez Israel Allies Caucus, aby omówić zacieśnienie więzi z Izraelem. 


Kanał telewizyjny grupy terrorystycznej Hezbollah al-Manar zaprzeczył w piątek, że rezerwuar budowany przez Liban w pobliżu północnej granicy ograniczy dopływ wody do dopływów rzeki Jordan w Izraelu.


Ministerstwo Zdrowia zgłosiło w piątek 18 nowych przypadków nowego szczepu koronawirusa, zwiększając liczbę nosicieli nowego patogenu w Izraelu do 23.


IDF obawia się, że organizacja terrorystyczna Hezbollah z siedzibą w Libanie prawdopodobnie podejmie w najbliższej przyszłości poważny atak terrorystyczny na północny Izrael, ostrzegł w piątek wysoki izraelski urzędnik ds. Bezpieczeństwa.


Iracki tankowiec został ewakuowany po tym, jak odkryto minę przymocowaną do jego kadłuba, poinformowało w piątek wojsko, dodając, że rządowy zespół materiałów wybuchowych nadal pracuje nad zabezpieczeniem statku.


Około 300 etiopskich Żydów dokonało aliji wieczorem, lecąc do Izraela w 2021 roku i otrzymując oficjalne dokumenty na lotnisku Ben-Gurion, podała Walla News.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Jak zwykle izraelski urząd statystyki miesza kulturę, wyznanie i narodowość w jednej bazie statystycznej ( Żydzi nazywają taką mieszankę sza’atnez).
  I tak dzielą Izraelczyków na grupy gdzie z jednej strony liczą Żydów według wyznania (ortodoksyjnego) a z drugiej Arabów według kryteriów całkiem niejasnych ( etnicznych, kulturowych, deklaratywnych). Równolegle w grupie “innych znajdują się ludzie którzy nie deklarują się wyznaniowo, ale etnicznie – jako Żydzi). Ta nie koszerna mieszanki tworzy wrażenie że Żydzi przegrywają wojnę demograficzną i jest coraz mniej.

  Można o tej komedii godnej Szekspira napisać doktorat, bo nawet mimo heroicznych wysiłków izraelskiego urzędu statystyki, tych Żydów wydaje się coraz więcej.

  Ale można stworzyć solidną i rzetelną statystykę na bazie wyznania, narodowości i stosunku do natury państwa Izrael:

  1. Ja najbardziej lubię statystykę opartą na narodowości:
  Około 80% Żydów, około 15% Arabów i około 5% innych ( jak Druzów, Czerkiesów, Ormian i wiele innych).

  2. Albo statystykę Izraelczyków syjonistów ( tzn takich popierających państwo żydowskie) i Izraelczyków antysyjonistów: Ta oparta na stosunkach sił w Knesset Izraela:

  120 posłów zgrupowanych w ośmiu klubach poselskich, które reprezentują 8 partii.
  6 z nich to partie syjonistyczne, reprezentowane przez 98 posłów, jedna z nich, partia arabska jest antysyjonistyczna, reprezentowana przez 15 posłów. Ortodoksyjna partia aszkenazyjska, “jahdut tora”, skupia 7 posłów z nich 2-3 reprezentują prądy antysyjonistyczne.

  Czyli sumując, 18 posłów antysyjonistów, 102 posłów syjonistów. 85% syjonistów z tendencją wzrostu.

  3. Ostatnia uwaga: W Izraelu jest około 15% muzułmanów. Dobra korelacja z procentem posłów partii arabskiej w Knesset i dobra korelacja z procentem antysyjonistów w Knesset.

 2. Jak widac ze statystyki izraelska demografia jest doskonała i zaprzecza odwiecznemu krakaniu ze Arabowie przykryją nas czapkami i skonfiskują demokracje lub nawet cały kraj.
  Brawo żydowskie kobiety które nie boja się rodzic i wychowywać licznych dzieci !
  Natomiast niepokojące jest odwołanie amerykańskiego lotniskowca w obliczu zagrożeń płynących z Iranu. Czyżby pierwsza decyzja Bidena ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.