Uncategorized

Palestyna? Palestynczycy?

Często twierdzi się, że w 1947 roku, skoro nie było państwa zwanego Palestyną, nie mogło być Palestyńczyków. Skoro więc przed 1948 rokiem nie było państwa zwanego Izraelem, jak mógł istnieć naród zwany Izraelczykami?

Alex WieseltierMichael Rudich; Izrael
Quora, November 8, 2020

To pytanie jest niewłaściwe na wielu poziomach, które spróbuję tutaj wyjaśnić.
Palestyńczycy istnieją, bo moi dziadkowie mieli paszporty palestyńskie jako obywatele Mandatu Palestyny. Więc Palestyńczycy oczywiście istnieją, a w rzeczywistości każdy Jordańczyk, który mieszkał w tym regionie przed 1946 rokiem, był Palestyńczykiem, jako że Jordan został utworzony z części „okupowanej Palestyny”.
Tak zwany Izrael istniał przed współczesnym Izraelem, a nazywano go Królestwem Izraela. Jestem pewien, że o nim słyszeliście, bo ta nazwa pojawia się dość często w światowym bestsellerze wszechczasów (Biblia).
Królestwo składało się zarówno z Izraela, jak i z Judy (skąd pochodzi słowo „Żyd”), więc to jasne, że zarówno Izraelici, jak i Palestyńczycy nie są fikcyjnymi stworzeniami.
Teraz przejdźmy do semantyki tych nazw.
Jak już wspomniałem, wszyscy moi dziadkowie byli Palestyńczykami, którzy byli także syjonistami i Żydami. To, co kiedyś, jeszcze nie tak dawno temu, oznaczało coś zupełnie innego, zostało podmienione na „arabskich Palestyńczyków”, zwłaszcza przez większość ludzi próbujących „wykreować” Palestynę, jest po prostu nieprawdą.
Jeśli chodzi o Izrael, po podboju i wygnaniu ludzi z królestwa Izraela, Grecy, chcąc na zawsze odciąć tę ziemię od zamieszkujących ją ludzi, przemianowali nazwę tego regionu na „Palestynę”, bazując się na hebrajskiej nazwie greckich grabieżców, którzy dziesiątki lat wcześniej napadli na Izrael i zostali pokonani, Filistynów (pamiętacie Goliata? – to oni!).
Zadane pytanie sugeruje, że jeśli coś ma nazwę, to jest prawdziwe. Ale tej nazwy nie można nawet wymówić po arabsku, ponieważ w żadnym jego dialekcie nie ma miękkiego dźwięku „pa”. Jest to nazwa hebrajska (żydowska), powstała wiele setek lat temu w miejscu zwanym Izraelem.
A na koniec, jestem przekonany, że nic z powyższego nie ma znaczenia, bo Izrael istnieje jako niepodległe państwo i nie można zaprzeczyć, że moja rodzina mieszka tu już od czterech pokoleń.
Mam nadzieję, że Palestyna wkrótce stanie się niepodległym państwem, wyrosłym na izraelskiej bazie.
Ale takie rzeczy, jak żądanie „zwrotu” historycznej stolicy Izraela Palestynie, sprawiają, że sprawy niepotrzebnie się ciągną, tylko po to, aby przywódcy Autonomii Palestyńskiej mogli nadal kierować miliardy przeznaczone na pomoc na własne konta.
Jeśli chcesz pokoju, stawiaj na przywódców, którzy mają więcej do zyskania ze zmiany tej sytuacji w pokojową, a nie na tych, którzy marnotrawią miliony i są za to krytykowani w prasowych doniesieniach!

Polskie tłumaczenie: Alex Wieseltier

https://www.quora.com/Its-often-maintained-that-in-1947-since-there-existed-no-state-called-Palestine-then-there-couldnt-be-Palestinians-So-since-there-was-no-state-called-Israel-before-1948-either-how-could-there-have-existed-a-people

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Badania genetyczne dowodza ze palestyncy I Zydzi nie sa wiecej spokrewieni niz arabowie i Zydzi. Sa pojedynczycy palestyncy ktorzy maja cos wspolnego z Zydami , jak bandyta Jibril Rjub, ktory powiedzial ze ”Gdybysmy mieli bomby atomowe to bysmy od razu zbombardowali Tel Aviv”-i ktorego matka jest Zydowka.
  Abbasa ojciec jest Iranczykiem, matka palestynka.

 2. Państwa arabskie nie przyznają praw obywatelskich tzw. Paletyńczykom (obozy uchodźców). Dlaczego? Czy tylko z powodów politycznych? Okazuje się (badania genetczne i antropologiczne), że większość tych Palestyńczyków, to Żydzi, niektórzy nawet o polskich korzeniach – zmuszeni przez Turków do konwersji na islam. Nawet Abu Mazen i Anija należą (ponoć) do tej grupy. Można przypuszczać, że w przyszłości, może niedalekiej, powrócą, za sprawą odpowiednich zarządzeń władz izraelskich (bez Abu Mazena i tego drugiego). Kojarzy mi się to z proroctwem Jechezkela (“kości”).

 3. Śmiała teza, że Filistyni to Grecy. A nazwę Palestyna wymyślili Rzymianie – cesarz Hadrian po stłumieniu powstania Bar Kochby. Żeby odżydzić to miejsce doszczętnie.

 4. Antysemici polscy dawno ta prawde uznali, tak np. wozna w podstawowce do ktorej chodzilem , Pani Dobrowolska, zasyczala kiedys do mnie ” Do Palestyny z toba !!!”

  Nawiasem mowiac nazwisko Dobrowolski, tak rozpowszechnione w Polsce to od Zydow ktorzy dobrowolnie na ”prawdziwa wiare ” przeszli
  Tak samo jak nazwisko Krzyzanowski, Sierpinski,Nowicki, Nowakowski, ”nowy w wierze”
  Nazwisko Nowak moze byc arcypolskie, ale czesc Nowakow to od Zydow .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.