Uncategorized

Wybory w USA 2020

Większość amerykańskich Żydów nie przejmuje się Izraelem


Artykul przetlumaczyl sir Google Translate

STRESZCZENIE: Prezydent Trump jest wyjątkowo niepopularny wśród świeckich amerykańskich Żydów, pomimo jego przełomowego podejścia do pokoju na Bliskim Wschodzie i aktywnych wysiłków w imieniu Izraela. Wielu amerykańskich Żydów po prostu przestało troszczyć się zarówno o Izrael, jak i judaizm, co nie umknęło uwadze amerykańskich elit. Jeśli Żydzi przestaną się o siebie troszczyć, nikt inny nie będzie.

Chrupanie liczb po wyborach w USA ujawniło, że gdzieś od 70% do 75% amerykańskich Żydów głosowało na Joe Bidena, pomimo dokonań prezydenta Donalda Trumpa w imieniu Izraela. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wszystkie główne sondaże przeprowadzone wśród amerykańskich Żydów pokazują, że stawiają Izrael na samym dole listy spraw politycznych. Według badania Fundacji Rudermana z 2020 r. Tylko 4% amerykańskich wyborców żydowskich identyfikuje Izrael jako pierwszy lub drugi najważniejszy problem wyborczy. Około 43% za priorytet uważa opiekę zdrowotną, 28% priorytetowo traktuje problem przemocy z użyciem broni, a 21% priorytetowo traktuje ubezpieczenie społeczne i opieka zdrowotna.

Silna skłonność amerykańskich Żydów do kandydata Demokratów w 2020 roku jest zgodna z ich historią głosowania. Amerykańscy Żydzi byli zagorzałymi zwolennikami Partii Demokratycznej od początku XX  wieku, bez względu na to, kto ją przewodził lub kto reprezentował Partię Republikańską. Dla większości amerykańskich Żydów Stany Zjednoczone są zasadniczo systemem jednopartyjnym. To ironia losu, ponieważ wielu ich rodziców i dziadków przyjechało do Stanów Zjednoczonych, aby uciec przed autorytarnymi lub totalitarnymi reżimami Europy.

Ogólnie rzecz biorąc, Partia Demokratyczna od lat przyjaźni się z żydowskimi sprawami i obawami, przynajmniej jeśli chodzi o publiczne oświadczenia. Ale prezydent Trump podniósł stawkę.

Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i uznał suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Jego administracja przestała uważać izraelskie dzielnice na Zachodnim Brzegu za nielegalne. Pomagał w zawarciu porozumień z Abrahamem, które doprowadziły do ​​publicznego otwarcia stosunków dyplomatycznych między Izraelem a państwami Zatoki ZEA i Bahrajnem. Wydał zarządzenie przeciwko antysemityzmowi. Zapewne żaden amerykański prezydent poza Harrym Trumanem, który rozpoznał nowo narodzone państwo Izrael, lub Richardem Nixonem, który dostarczył krytyczny transport powietrzny podczas wojny Jom Kippur, nie zrobił więcej dla Żydów i państwa żydowskiego.

Wiele z tych osiągnięć było obiecywanych na szlaku kampanii przez dziesięciolecia przez innych kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale żaden nie został spełniony do czasu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa – jednak jego pozorna miłość do Żydów nie jest odwzajemniona przez amerykańskich Żydów. Dlaczego nie?

Trumpa niełatwo polubić. To co najmniej skomplikowany człowiek. Niektóre z jego cech osobowości nie są tym, czego wielu chciałoby od osobistego przyjaciela. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że wybór prezydenta różni się od zaprzyjaźnienia się z kimś, ale wielu amerykańskich Żydów – być może wielu ludzi w ogóle – chce przywódców, do których mogą czuć sympatię i którzy posiadają charakter, który szanują.

Wątpliwy charakter to ważny powód, by nie głosować na kandydata, ale nie wystarczy, aby wyjaśnić wyjątkowo niski poziom popularności Trumpa wśród amerykańskich Żydów.

Ponieważ mieszkałem w San Francisco i okolicach oraz mam wielu przyjaciół i znajomych Żydów amerykańskich, mogę przytoczyć kilka anegdotycznych danych na temat zachowania tej grupy. Ci Żydzi reprezentują szczególną część amerykańskiego żydostwa: świeccy, pozornie religijni, liberalni fiskalnie, społecznie nietolerancyjni i wychowani, by cenić edukację ponad wiedzę.

Tę populację można podzielić na dwie kategorie: mniejszość, która jest gotowa przyznać, że Trump osiągnął wielkie osiągnięcia dla Żydów i Izraela, oraz większość, która jest aktywnie wrogo nastawiona do Izraela i nie przywiązuje wagi do tych osiągnięć.

Podczas gdy pierwsza grupa jest skłonna pomniejszać znaczenie dokonań Trumpa na rzecz Żydów i Izraela, zgadzają się, że postawił on „proces pokojowy” na pozytywnej trajektorii – ale to nie wystarczy, aby przezwyciężyć ich osobistą niechęć do Trumpa jako osoby , więc nigdy by na niego nie głosowali.

Druga i większa grupa wykazuje trend bezprecedensowy wśród amerykańskich Żydów od końca II wojny światowej. Mogą początkowo reagować jak mniejsza grupa pod względem priorytetów, ale pod naciskiem oferują bardziej zgodną z prawdą odpowiedź, uderzającą brutalnością i szczerością. Przyznają, że nie obchodzi ich cały temat. Nie obchodziło ich, co prezydent Trump zrobił lub czego nie zrobił dla Izraela lub amerykańskich Żydów. Kwestie te są dla nich nieistotne – w tym kwestia antysemityzmu, która w ich przypadku mieści się w ogólnej rubryce antyrasizm i równość. Ich brak zainteresowania miałby miejsce, nawet gdyby to Joe Biden czy nawet Barack Obama podejmowali decyzje Trumpa w imieniu Izraela.

Co ważne, ta grupa uważa również, że każdy, kto skorzystał na prezydencji Trumpa, jest na zawsze splamiony jako wróg ludu. W opinii tej grupy wszystko, czego dotknął prezydent Trump, nosi piętno Kaina, sprawiając, że wszystkie tematy jego zainteresowania i uczucia są nieodwracalne. Obejmuje to Izrael. Wcześniej łagodna obojętność przekształciła się w aktywną niechęć, a nawet nienawiść do państwa żydowskiego wśród wielu amerykańskich Żydów.

Rozwój ten odbija się echem w bardziej odległej przeszłości. Niemieccy Żydzi, którzy jako pierwsi osiedlili się w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, chcieli odciąć się od reszty Żydów, w tym tradycjonalistów, a zwłaszcza syjonistów. Ogromny napływ Żydów z Europy Wschodniej i wydarzenia pierwszej połowy XX wieku zahamowały chwilowo tę tendencję, ale nie zatrzymały jej całkowicie.

Dlaczego prezydent Trump w pierwszej kolejności zadał sobie trud osiągnięcia swoich wyników dla Izraela? Dobrze zna amerykańską społeczność żydowską – w końcu jego córka i zięć są religijnymi Żydami. Musiał wiedzieć, że nie może oczekiwać żadnej wdzięczności od przekonanej o własnej nieomylności świeckiej większości Żydów, zaprzeczającej rzeczywistości. Nie skorzystał ani na jotę ze swoich wysiłków na rzecz Izraela, z których wszystkie były politycznie ryzykowne.

Jedyną możliwą odpowiedzią jest to, że zrobił te rzeczy, ponieważ uważał, że były słuszne, bez względu na konsekwencje dla niego samego, czyli zachowanie prawdziwego przyjaciela. Większość amerykańskich Żydów odmówiła mu uznania za jego osiągnięcia, ponieważ nie obchodzi ich już ani Izrael, ani ich religia. Elity amerykańskie dostrzegły tę apatię. Jeśli Żydzi przestaną się o siebie troszczyć, nikt inny nie będzie.

Wyświetl PDF

Lev Stesin

Kategorie: Uncategorized

19 odpowiedzi »

 1. Zosiu, „przeczytaj TORE – tam wszystko jest napisane.” — ciekawila mnie Twoja opinia.

 2. Tak, Baum, każdy ma prawo na swoją opinię i wszyscy porządni ludzie pamiętają WSZYSTKIE niewinne ofiary i wszystkich „sprawiedliwych” 2 wojny światowej , Żydów , Polaków i nawet tą garstkę Niemców , którzy zwalczali hitleryzm i jego zwolenników i czasem zapłacili za to życiem . Mój wpis NIE dotyczył krytycznych poglądów wobec Izraela , które czasem występują i na tym forum a na ŚWIADOMEJ i DOBROWOLNEJ DZIAŁALNOŚĆI zwalczającej Izrael, wtem opiniotwórczej (!), NIE mieszkając w Izraelu, jak na przykład działalność BDS . Siedząc bezpiecznie w np. USA chcą Bojkotować Deinwestować i nakładać Sankcje na kraj , gdzie większość z nas ma swoich krewnych i przyjaciół , i który jest GWARNCJĄ na NIE powtórzenie się Holokostu. Ci zdrajcy są gorsi od antysemitów(przebranych w antysyjonistów) z którymi WSPÓŁDZIAŁAJĄ , właśnie dlatego , że są ZDRAJCAMI

 3. I jeszcze z komentarza do artykulu :
  Pogromy w Kaliszu, Pińsku, Lidzie, Wilnie, Lublinie, Radomiu, Częstochowie, Słobótce, Mińsku, polski obóz koncentracyjny dla Żydów w Jabłonnej, potem „kryształowa noc” w Myślenicach itd., itd. To, jak i podnieta faszyzmem czy antysemickie demonstracje z hasłami „precz z Żydami”, „Precz z Żydowską sztuką” czy „Nie kupuj u Żyda” były polską rzeczywistością dwudziestolecia. Nic więc dziwnego, że już 3 dnia II wojny światowej (!) w Bydgoszczy Polacy urządzili sobie „krwawą niedzielę”. A potem wspomniany Goniądz, Wąsocz, mordowanie kobiet i dzieci w Dubinkach i wiele wiele innych. Co dziwić może najbardziej to to, że nawet po upiornych doświadczeniach wojennych (które powinny być otrzeźwiającym kubłem zimnej wody) ciągoty do wyżywania się na Żydach w Polakach pozostały. Kielce, Kraków, Rzeszów..

 4. Sabino,
  Heretycy i zboczency maja te same kary.
  Przeczytaj TORE – tam wszystko jest napisane. Zosia

 5. Kochani Wszyscy ! Bądźcie tolerancyjni i sprawiedliwi. Wolnośc zapewnia każdemu swój punkt widzenia.żyję sobie bezpiecznie i dostatnio od 1000 lat w Polin i nie będę nikogo pouczał a szczególnie izraelczyków.Zawsze będę też pamiętał,że 01.09.1939 roku żyło w Polsce BEZPIECZNIE 3,5 MLN naszych w tym cała moja wielka rodzina.To przeklęci niemcy wymordowali ich a także moją ciocię SPRAWIEDLIWĄ z synkiem 1,5 rocznym i moim wujkiem Jakubem Passiermanem.
  My nie potrzebujemy podziałów… GDZIE 3 ŻYDÓW TAM 2 PARTIE POLITYCZNE….

  P.s. SABINO BARAL- podziwiam Cię

 6. Zosiu, chcialabym zrozumiec. Piszesz „a dlaczego mamy tolerowac heretykow i innych zboczencow?” — mowisz o Spinozie? Rozumiem „heretyrkow” — ale dlaczego zboczencow?

 7. Sabina, już niżej napisałem co proponuję. Nie żaden tam religijny rytuał „wyklęcia”, który oni mają w nosie. Bezwarunkowe prawo na aliję dla tych co czynnie działają by osłabić Izrael nie powinno ich dotyczyć . Nie chcę by zabrzmiało to dramatycznie ale przecież pośrednio narażają oni życie 8 milionów naszych rodaków ale NIE swoje . I nie ma to nic wspólnego z krytyką polityki izraelskiej , co sami izraelczycy często robią i mają do tego pełne prawo! Chcesz krytykować Izrael – proszę bardzo! NAJPIERW przeprowadź sie do Izraela , poczuj CO to znaczy biegnąć do schronu w czasie ataku rakietowego , włóż mundur i weź do ręki pistolet maszynowy (ty lub twoje dzieci ) i znajdź sie na granicy z Libanem lub Gazą, POCZUJ co to znaczy , żyć w kraju dotkniętym permanętną wojną i terrorem …. a POTEM krytykuj , głosuj na kogo chcesz itd itp. Krótko mówiąc : izraelczycy ryzykując swoją ekzystencją mają na TO prawo , Żydzi w diasporze NIE. My Żydzi z diaspory albo popieramy bezwarunkowo Izrael albo ..,,trzymamy mordę na kłódkę .

 8. Obserwatorze, odpowiednik „ekskomuniki” absolutnie istnieje u Żydow. Baruch Spinoza byl w ten sposob wyklety, rowniez za poglady. Obrzęd rzucenia klątwy, noszący nazwę „seder ha-cherem” odbył się 27 lipca 1656 roku w synagodze, przy świetle czarnych świec i dźwiękach szofaru. Baruchowi odczytano klątwy z Tory, a po ich zakończeniu zgaszono świece na znak, że nad wyklętym bezpowrotnie zgasło światło Niebios. Uczyniono to z całym hebrajskim rytuałem.

  Co proponujesz?

 9. MEF myśle ze ten wpływ Żydów z Diaspory wcale nie jest taki marginalny, czego dowodem jest obecna sytuacja w Ameryce. Żydzi amerykanscy to wykształceni, ustosunkowani i majętni ludzie, bardzo wpływowi na wysokim szczeblu. Kto wie kto byłby dzisiaj prezydentem US gdyby ci Żydzi przyjeli inna postawę…

  I myśle ze oferta schronienia jaka daje Izrael bezwarunkowo wszystkim Żydom z Diaspory jest zbyt szczodra. Czasem warto by się przyjrzeć trochę bliżej życiorysom i działalności kandydatów na Alije, nie tylko pod względem ścisłe rodowodowym. Bo niektórych z nich lepiej nie gościć w zydowskim kraju…

 10. Demografia zrobi swoje i z czasem ta gmina żydowska zniknie, bo roztopi się w otoczeniu. Zostaną tylko potomkowie Izraelczyków i ortodoksi.

  Ale za rogiem czai się pytanie, jaki wpływ ma dzisiaj głos żydowski w USA i w innych skupiskach żydowskich na świecie na los Izraela, jeśli ci Żydzi głosują we własnym interesie jako obywatele swoich państw.

  Zaryzykuję tezę że ma wpływ marginalny.

  Prawo powrotu zapewnia im schron w Izraelu. To już o wiele więcej niż zapewnia przeciętne państwo. Na tym też powinna skończyć się lista wzajemnych wymagań i pretensji.

 11. Tym razem , dla odmiany, muszę się w pełni zgodzić z Ewą Korulską.

 12. W Ameryce polowanie na czarownice wlasnie się zaczęło. Czarownicami beda oczywiście Żydzi.
  Czyz nie przypomina Wam wszystko to Marca 68 ?
  Kto wyjaśni dlaczego cześć ofiar Marca 68 znalazła się tym razem po przeciwnej stronie muru ?
  Może oni sami nam to wyjaśnia ?
  Czyżby nie dostrzegli analogii zdarzeń ?…

 13. Zawsze uważałam ze lojalność wobec Izraela jest jednym z podstawowych filarów tożsamości żydowskiej. Bo Żyd niereligijny, antyizraelski i żyjący w Ameryce, to co to w ogóle za Żyd ? Co definiuje jego żydowskość ? Antysemityzm innych ?
  On sam jest antysemita !
  Wlasciwie takich ludzi nie warto nawet uwazac za Żydów i potępiać jako Żydów bo oni Żydami już nie sa. Można tylko smucić się ich poglądami jako poglądami Amerykanów.
  Dla mnie chrześcijanin popierający Trumpa i Izrael jest dużo bardziej wart sympatii i szacunku niż taki niby „ Żyd”.
  A jeśli do tego ten niby Żyd jest przekonany o wyższości swoich poglądów i pełen pogardy dla innych, to już w ogóle dno.

 14. ML, Akurat wyklęcie przez ortodoksów ich najmniej niepokoi.
  Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś by dostać amerykańską wizę wjazdową należało wypełnić ankietę między innymi z pytaniem: „czy należałeś kiedyś do partii komunistycznej lub innej organizacji zwalczającej USA?”. Przydałoby się mieć coś podobnego i u Izraela .Na przykład „czy działałeś kiedyś aktywnie w organizacji zwalczającej Izrael?” Bo ci zdrajcy wiedzą , że jakby nie napaskudziłi , to jak dostaną w du… od swoich antysemickich „przyjaciół” , i spieprzają wtedy do Izraela to on ich zawsze przyjmie ..

 15. Istnieje, Obs.
  Jest cos takiego wsrod religijnych co sie nazywa „Cherem” . Takiemu to nawet szklanki wody nie mozna podac.

 16. „Wcześniej łagodna obojętność przekształciła się w aktywną niechęć, a nawet nienawiść do państwa żydowskiego wśród wielu amerykańskich Żydów.”
  Szkoda , że nie istnieje u Żydów to co u chrześcijan nazywane jest „ekskomuniką” to znaczy absolutne wykluczenie ze wspólnoty . A nam się wydaje , że jesteśmy tacy mądrzy , ale w tym to chrześcijanie są o wiele mądrzejsi ….Ja NIE chcę być z nimi w jakiejkolwiek wspólnocie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.