Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


„Dziedzictwo” – nowy program Muzeum POLIN w 2021 r.

Program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki – w pełnych niepewności i zmian wiekach XIX i XX rozpoczyna w niedzielę 17 stycznia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wiecej TUTAJ


„Diabły w deszczu” – nieznane opowiadanie Marka Hłaski

Opowiadanie „Diabły w deszczu”, prawdopodobnie ostatnie, dotąd niepublikowane dzieło Marka Hłaski, ukazało się niedawno nakładem Instytutu Mikołowskiego. Zachowany maszynopis był w języku angielskim, tekst przełożył Juliusz Pielichowski.

Wiecej TUTAJ


Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem

Oskarżenie Izraela o apartheid przez B’Tselem w ich niedawno opublikowanym raporcie jest nie tylko całkowicie fałszywe, ale jest antysemickie.  

Wiecej TUTAJ


Brama getta kolejnym przystankiem na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów

Brama getta przy ul. Szpitalnej w Radomiu jest kolejnym miejscem, które znalazło się na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów. Symboliczne upamiętnienie miejsca zrealizowano w ramach projektu z budżetu obywatelskiego — poinformował w czwartek radomski magistrat.

Wiecej TUTAJ


Dwa „haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Bliskie przyjrzenie się głosowaniu Niemiec w ciągu ostatnich kilku lat ujawnia niepokojące podwójne standardy w całym szeregu spraw, szczególnie w sprawie praw człowieka, o których rząd Niemiec twierdzi, że są „kamieniem węgielnym” jego polityki. 

Wiecej TUTAJ


Żyd w biało-czerwonych barwach. Bij szwaba w swastykę, Szapcio!

Jeśli pierwowzorami postaci bokserów, których walka otwiera książkę Szczepana Twardocha, są Szepsel Rotholc i Marian Reutt, to możemy być pewni, że w realnym życiu raczej nigdy nie spotkaliby się w ringu.

Wiecej w linku ponizej


Uciekający przed Niemcami Żydzi pozostawili pod opieką Małgorzaty Wośko swój majątek. Nigdy po niego nie wrócili, a ona strzegła go jak oka w głowie.

Gdy zbliżała się II wojna światowa żydowscy kupcy z Ropczyc poprosili Małgorzatę Wośko z Niedźwiady o przechowanie towarów z ich sklepu. Oni sami uciekali przed zbliżającym się konfliktem z nadzieją, że kiedyś tu wrócą. Kobieta ukryła skrzynie z żydowskim mieniem na strychu i pilnie ich strzegła. Żydzi już nigdy nie wrócili, a ona nikomu nie pozwoliła niczego uszczknąć z tego dobra pozostawionego pod jej opieką.

Wiecej TUTAJ


Czy izraelscy arabowie nabierają umiarkowania politycznego

To, że cztery państwa arabskie w ciągu czterech miesięcy znormalizowały stosunki z Izraelem, jest niezwykłym wydarzeniem, otwierającym możliwość zakończenia wojny państw arabskich z Izraelem, która rozpoczęła się w 1948 roku.

Wiecej TUTAJ

To oni sprofanowali cmentarz żydowski

Policjanci zatrzymali osoby, które namalowały symbole nazistowskie na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Podejrzani przyznali się do winy.

Wiecej TUTAJ


Izrael zapowiada zakaz handlu futrami. Jako pierwszy kraj na świecie

Izrael ogłosił, że zamierza zakazać kupna i sprzedaży futer zwierzęcych, poza specjalnie zatwierdzonymi przypadkami. Jeśli prawo rzeczywiście wejdzie w życie, Izrael stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym uchwalony zostanie tego typu zakaz.

Wiecej TUTAJ


Informacje związane z UFO zostaną odtajnione

UFO, czyli niezidentyfikowany obiekt latający, podobnie jak Strefa 51 od dekad budzą ciekawość i stały się przedmiotem wielu teorii spiskowych. Istnienie pierwszego z nich jest równie często kwestionowane, jak potwierdzane. Okazuje się, że już niebawem dokumenty dotyczące UFO mają zostać odtajnione.

Wiecej TUTAJ


Nowy rok: lepszy czy mniej zły?

Kiedy zaczyna się rok 2021, przypomina mi się wiersz perskiego poety, Masuda Saad Salmana, o nadziei, że nowy rok nie będzie przypominał starego.

Wiecej TUTAJ


Joe Biden zarzuca muzeum KL Dachau fałszowanie historii. „Muzealna inscenizacja”

Pięć lat temu Joe Biden odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny Dachau. W wydanej później książce zarzucił dyrekcji muzeum fałszowanie historii. Szefowa miejsca pamięci nie kryje zdziwienia.

Wiecej TUTAJ
Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.