Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.1 – 21.1


Izrael tradycyjnie utrzymuje neutralność jeśli chodzi o walki polityczne między Demokratami a Republikanami w Stanach Zjednoczonych, ale z zadowoleniem dostrzega, że prezydent Joe Biden i jego wiceprezydent Kamala Harris są członkami proizraelskiego skrzydła Partii Demokratycznej.
Musimy pamiętać, że Kamala Harris przewodziła Senatowi w działaniach przeciwko decyzji ówczesnego prezydenta Baraka Obamy o wstrzymaniu się od głosu podczas głosowania w ONZ nad Rezolucją nr 2334 potępiającą Izrael za jego osiedla na Zachodnim Brzegu. Sam Joe Biden, jeszcze jako wiceprezydent, wielokrotnie był pośrednikiem w sporach między prezydentem Obamą a premierem Benjaminem Netanjahu, dowodząc, że jest człowiekiem kompromisu i negocjacji. Biden powiedział kiedyś: “Jestem Syjonistą. Nie trzeba być Żydem, żeby być Syjonistą.” Syjonista to ktoś, kto wspiera Izrael jako państwo żydowskie i demokratyczne. Izrael z pewnością będzie miał nadal poparcie Białego Domu.

20 stycznia 2021 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę ze Strefy Gazy, która spadła w otwartym terenie w pobliżu kibucu Nachal Oz. Nie odnotowano żadnych szkód.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały infrastrukturę podziemną Hamasu w Strefie Gazy. Równocześnie czołgi ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.polscy parlamentarzyści odbyli konsultację z głównym izraelskim doradcą ds. koronawirusa prof. Ranem Blitzerem. Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki powiedział, że pochwala działania Izraela i jego sukces w kampanii szczepień oraz że spodziewa się podążać śladami Izraela. Blitzer przedstawił sposób przeprowadzania kampanii szczepień w Izraelu. W konsultacjach uczestniczyło 50 polskich parlamentarzystów.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi poinformował, że Siły Obronne Izraela przygotowują się do wielkich ćwiczeń wojskowych, które odbędą się w nadchodzącym lecie i potrwają miesiąc. Ćwiczenia będą symulacją wojny na pełną skalę, w tym konfliktu ze Strefą Gazy i pełnowymiarowej wojny na północy.


Rep. Rashida Tlaib (D-Mich.) Oskarżyła Izrael o to, że jest „rasistą” za to, że nie rozprowadza szczepionek koronawirusowych na terytoriach palestyńskich, pomimo faktu, że Zachodni Brzeg jest pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej , a Strefą Gazy zarządza  organizacja terrorystyczna Hamas.


Szczepionka COVID-19 opracowana przez Pfizer i BioNTech prawdopodobnie ochroni przed bardziej zakaźnym wariantem wirusa, który został odkryty w Wielkiej Brytanii i rozprzestrzenił się po całym świecie,


Prezydent elekt Joe Biden nie zmieni przełomowej decyzji Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i utrzymaniu tam ambasady USA, powiedział we wtorek sekretarz desygnowanego na stan Antony Blinken.


Kandydat prezydenta Joe Bidena na sekretarza stanu, Antony Blinken, powiedział we wtorek, że sposobem na zapewnienie przyszłości Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego oraz zapewnienie Palestyńczyków takiego stanu, do jakiego mają prawo, jest tzw. rozwiązanie państwowe.


meteorolodzy poinformowali, że miniona doba była jak dotąd najzimniejszym dniem tej zimy, przynosząc burze w całym kraju i opady śniegu na północy. Pokrywa śnieżna na górze Hermon doszła do 70 cm i śnieg dalej pada.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 6 cm, osiągając poziom 209,796 metrów p.p.m.


były ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon pogratulował nowemu amerykańskiemu prezydentowi Joe Bidenowi, na kilka godzin przed ceremonią inauguracji. “Gratulujemy prezydentowi Bidenowi inauguracji jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. Izrael ceni nierozerwalne stosunki, jakie mamy ze Stanami Zjednoczonymi i nie możemy się doczekać dalszego rozwijania silnych więzi między naszymi krajami.


 Izraelskie czołgi uderzyły w pozycje wojskowe Hamasu w Strefie Gazy w środę w odpowiedzi na wystrzelenie rakiety na terytorium Izraela we wtorek wieczorem, podało izraelskie wojsko w oświadczeniu.


Prezydent USA Joe Biden wyznaczył byłego zastępcę dyrektora CIA Davida Cohena który jest Żydem, aby powrócił do tej samej roli zastępcy dyrektora którą pełnił za prezydenta USA Baracka Obamy w latach 2015–2017. W międzyczasie Biden zatrudnił Sekretarza Zdrowia Pensylwanii Rachel Levine, która jest Żydówką, aby służyła jako zastępca sekretarza zdrowia


Wszyscy Zydzi zatrudnieni u Prezydenta Bidena

Anthony Blinken, sekretarz stanu ,David Cohen, zastępca dyrektora CIA ,Merrick Garland, prokurator generalny, Avril Haines, dyrektor National Intelligence, Ronald Klain, szef sztabu, Eric Lander, dyrektor Biura ds. Nauki i Polityki Technologicznej , Rachel Levine, zastępca sekretarza zdrowia , Alejandro Mayorkas, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego, Anne Neuberger, dyrektor ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego , Wendy Sherman, zastępca sekretarza stanu


21 stycznia 2021 r


premier Benjamin Netanjahu pogratulował nowemu prezydentowi USA Joe Bidenowi. “Gratulacje dla prezydenta Joe Bidena i wiceprezydenta Kamali Harris. Prezydencie Biden, od wielu dziesięcioleci łączy nas serdeczna, osobista przyjaźń. Z niecierpliwością czekam na współpracę z Panem w celu dalszego wzmocnienia sojuszu Stanów Zjednoczonych i Izraela, oraz dalszego rozwoju pokoju między Izraelem a arabskim światem i stawienie czoła wspólnym wyzwaniom, na czele z zagrożeniem ze strony Iranu. Życzę wam wielkich sukcesów.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 5 cm, osiągając poziom 209,745 metrów p.p.m. W sumie od początku tygodnia poziom wody jeziora wzrósł o 21 cm.


Izraelska firma DSIT Solutions, która specjalizuje się w podwodnych rozwiązaniach obronnych i bezpieczeństwa opartych na zaawansowanych technologiach sonarowych i akustycznych, ogłosiła w czwartek, że dostarczy niezidentyfikowanemu krajowi NATO system PointShield Portable Diver Detection Sonar (PDDS). W pełni automatyczny system przeznaczony jest do podwodnej ochrony terenów i statków.  Zgodnie z oświadczeniem firmy, wyrafinowany, system zabezpiecza elektrownie jądrowe, podwodne rurociągi i kable, bazy morskie, porty, platformy morskie , terminale naftowe i gazowe, a także statki wszelkich rozmiarów i przemieszczeń.


przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder pogratulował Joe Bidenowi inauguracji jako 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych: “W imieniu ponad stu żydowskich społeczności na całym świecie, stowarzyszonych ze Światowym Kongresem Żydów, z radością składam serdeczne gratulacje Josephowi Robinette Biden Jr. z okazji jego inauguracji jako 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz Kamali Harris jako wiceprezydenta.Po raz pierwszy od października współczynnik zakażenia koronawirusem w Izraelu spadł poniżej jednego i obecnie wynosi 0,99, zgodnie z raportem Dyrekcji Wywiadu IDF.


Najczęstszym skutkiem ubocznym zgłaszanym wśród osób, które otrzymały drugą szczepionkę na koronawirusa, był lekki ból w miejscu wstrzyknięcia, oglosil w czwartek szpital Ichilov w Tel Awiwie, gdy grupa izraelskich alergologów oglosila, że ​​niewiele osób doświadczyło znaczących reakcji alergicznych po szczepieniu.


Wielka Brytania potępiła w czwartek wydanie przez Izrael kontraktów na kontrowersyjny projekt Givat Hamatos we wschodniej Jerozolimie na kilka godzin przed objęciem urzędu przez prezydenta USA Joe Bidena.


Po raz pierwszy w historii Izraela kobieta została wybrana w tym tygodniu na przewodniczącą partii religijnej kandydującej do Knesetu, kiedy zastępca burmistrza Jerozolimy Hagit Moshe zwyciężyła w  “Jewish Home”


 Izraelskie partie arabskie Balad, Ra’am, Ta’al i Hadash – które razem tworzą wspólną listę arabską – rozpoczęły kampanie w tym tygodniu, przed wyborami w Knesecie 23


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan objął w czwartek funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych, zastępując ambasadora Rona Dermera, który pełnił tę funkcję przez ostatnie siedem lat.


Falafel dawany bezdomnym w ramach obchodów rocznicy Marszu Śmierci w Auschwitz


Żołnierze aresztowali czterech izraelskich osadników na północnym Zachodnim Brzegu ( Judea i Samaria) po tym, jak dwóch z nich próbowało włamać się do bazy wojskowej podały Siły Obronne Izraela.


Według nowego sondażu przeprowadzonego przez Institute for National Security Studies, większość izraelskiego społeczeństwa popiera rozwiązanie dwupaństwowe, ale sceptycznie odnosi się do zdolności administracji Bidena do dokonania przełomu dyplomatycznego 


Nadszedł czas, aby uzyc caly arsenał argumentów, które nie były tak potrzebne za czasów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, i odświeżyć dyskurs o prawach Izraela do Jerozolimy oraz Judei i Samarii, czyli tej ostatniej domem dla pół miliona Żydów. Stało się to pilne w związku z inauguracją w środę prezydenta USA Joe Bidena – zaprzysiężonego przeciwnika izraelskich osad – i jego mianowaniem takich postaci, jak były ambasador USA przy ONZ Samantha Power.


 Izraelski startup StoreDot ogłosił w tym tygodniu, że wyprodukował 1000 akumulatorów do samochodów elektrycznych XFC z bardzo szybkim ładowaniem. Akumulatory litowo-jonowe StoreDot można naładować do pełnej pojemności w zaledwie pięć minut, w porównaniu z 30 do 40 minut w przypadku innych akumulatorów do samochodów elektrycznych, w tym akumulatorów takich firm, jak Tesla.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.