Uncategorized

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu


Panie Michale,

Poniżej przesyłam program obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu z wielką prośbą o rozesłanie.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam,

Iza


27 stycznia 2021 roku po raz szesnasty obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W tym roku, z uwagi na trwającą epidemię COVID-19, zapraszamy do udziału on-line na stronie Fundacji Shalom na Facebooku: facebook.com/fundacja.shalom oraz na stronie Teatru Żydowskiego na Facebooku: facebook.com/teatrzydowski oraz na kanale Teatru na YouTube.

Tego dnia pamięć ofiar holokaustu uczcimy prezentując m.in. modlitwę odtwarzaną pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, przemówienia okolicznościowe, pieśni getta, spotkanie z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz niezapomnianego spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

Godz. 10.00 „Ballady i romanse” w wykonaniu Gołdy Tencer (sł. W. Broniewski, muz. J. Tylman)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 12.00 „Mojde ani” w wykonaniu Gołdy Tencer (sł. i muz. M. Shweid)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 13.00 Część główna:

 • Transmisja modlitwy „El Male Rachamim” sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie
 • Przemówienie Rafała Trzaskowskiego – Prezydenta m.st. Warszawy
 • Przemówienie Gołdy Tencer – Dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie
 • Modlitwa Rabina Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina Polski

Do obejrzenia na: facebook.com/fundacja.shalom

Około godz. 13.45 „Ejli, Ejli” w wykonaniu Gołdy Tencer (sł. B. Tomashevsky, muz. K. Sandler)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 14.00 Przemówienie Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenie ŻIH,

które wygłosił 27 stycznia 2020 podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Producent Telewizja Polska S.A. Materiał pochodzi ze zbiorów Telewizji Polskiej S.A.

Do obejrzenia na: facebook.com/fundacja.shalom

Godz. 15.00 „Aj lu lu, nacht un regn” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego (sł. M. Leib, muz. M. Gelbart)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 15.30 Spotkanie z Alicją Schnepf i Ireną Senderską

Spotkanie z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata poprowadzi Jan Ordyński

Do obejrzenia na: facebook.com/fundacja.shalom

Godz. 17.30 „Ani maamin” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego i Moskiewskiego Chóru Kantorów (utwór trad., opr. muz. R. Sielicki)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 19.00 „Unter di pojlisze bejmelech” w wykonaniu Aliny Świdowskiej i aktorów Teatru Żydowskiego (sł. V. Papernikov, muz. L. Kozłowski)

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

Godz. 19.30 Pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona,

zrealizowanego na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w 2003 roku

Przekład: Jerzy Ficowski, scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, Szymon Szurmiej, scenografia: Jerzy Kalina, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska, Janusz Tylman, reżyseria TV: Jacek Dybowski

Gościnnie wystąpili: Andrzej BlumenfeldKrzysztof GosztyłaKrystyna JandaKrzysztof KolbergerWładysław KowalskiJacek LenartowiczOlgierd ŁukaszewiczJerzy Trela

Aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie: Ewa DąbrowskaEdyta JureckaRobert KowalskiAdam Małecki (adept), Joanna PrzybyłowskaRafał RutowiczDorota SalamonWanda SiemaszkoPiotr SiereckiMonika SoszkaBarbara SzeligaAlina ŚwidowskaGołda TencerJerzy WalczakMarek WęglarskiErnestyna WinnickaJacek Wolszczak (adept), Monika Zwierzchowska

Orkiestra: Teresa Wrońska – fortepian, Marek Wroński – I skrzypce, Marek Zebura – II skrzypce, Katarzyna Drzewiecka – wiolonczela, Cyprian Komza – kontrabas, Dariusz Falana – klarnet, Wojciech Kowalewski – perkusja, Janusz Tylman – syntezator

oraz Moskiewski Chór Kantorów

Za zgodą TVP. Pełna oferta Teatru Telewizji dostępna na stronie www.vod.tvp.pl

Do obejrzenia na: facebook.com/teatrzydowski oraz YouTube

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Godz. 12.00 Przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z gwiazdą Dawida

Tramwaj będzie kursował w rejonie dawnego getta w godz. 12.00 – 18.00.

Godz. 18.00 Akcja „Światło Pamięci”

Apel o zapalenie świec w oknach wszystkich domów o godzinie 18.00. Płomień świec w oknach wszystkich domów będzie symbolizował naszą solidarność z ofiarami zagłady.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom: http://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać fotografię przedstawiającą zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy lub jako zdjęcie profilowe.

Izabela Teodorkiewicz

Dyrektor ds. promocji

Fundacja Shalom

Senatorska 35, 00-099 Warszawa

tel 22 6203036/37

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. 27.01 dzień Holokaustu (światowy). Jeden dzień w roku. W pozostałe dni posyłają nas do gazu.
  Jest jeden dzień, dzień Szoah. Dla mnie to dzień postu.

 2. Co do Ml prypominania ze umyslowo uposledzone dzieci w Niemczech byly pierwsza ofiara Hitlera, to Kardynal Monachium publicznie sie przeciwstawil temu, i Niemcy zaprzestali na krotko tego w Bawarii.
  Ale Kardynal ktory odwaznie stanal w obronie „swoich” nie stawil sie w obronie Zydow.
  Tak samo ten zakonnik w Niemczech ktory sprzeciwil sie wydaniu dzieci z jego przytulka dla umyslowo uposledzonych, nie sprzeciwil sie wydaniu dzieci zydowskich z tego przytulka na smierc,
  I Kardynal I zakonnik sa slusznie honorowani w Niemczech przez Niemcow, nikt nie wspomina ze ich odwaga konczyla sie kiedy chodzilo o Zydow.
  MEF ma racje, niedlugo te „Miedzynarodowe” przeksztalci sie w dzien solidarnosci z muslimami, gejami, transgender i przede wszystkim z „colored people” (tymi samymi co wyja „Effing Jews !!!!!” i pala synagogi w czasie BLM demonstracji)

 3. Jest kilka ważnych powodów , dla których ten dzień to międzynarodowy Dzień Pamięci
  -może najważniejszy , że te zbrodnie odbywały sie w wielu krajach i wsród wielu narodów i obchodzony teraz wsród nich przypomina im co roku o ich rodakach którzy brali w tym udział !
  Ten dzień jest dniem hańby rodzaju ludzkiego wsród wielu narodów !

  -równie ważne jest pamhiętanie o tych, jakby nie małych grupach , które zachowały ludzką godność i odwagę , w tych strasznych czasach . A ten kto zajmuje sie arytmetyką i procentowym obliczaniem, jak mało ich było , powinien stanąć przed lustrem i zadać SOBIE pytanie sumienia: „czy JA ryzykowałbym moim życiem , nie mówiąc już o życiu moich dzieci , by ratować innych ludzi…???” . Ci „sprawiedliwi” uratowali honor , być może pojedynczego , ale jednak człowieka , w warunkach hitkerowskiego terroru i mają wszelkie prawo być dumni w tym dniu , gdy inni ich rodacy się upodliłi.

  -nie ma ( o ile wiem… ) dnia upamiętnienia morderstw hitkerowciw wobec swoich własnych(!) rodaków , wtem dzieci(!!) , o ograniczonych możliwościach ktorzy padli pierwszaą ofiarą hitlerowskiego przemysłu mordowania , tylko dlatego , że nie pasowali do nazistowskiej „rasy panów” . Mało , że skrywdzil ich los , odebrano im prawo do żyćia . I choć od losu Żydow wielu Niemców może sie „zdystansować” , każdy z nich zna przecież osobiście kogoś kto ma takie dzieci u kogoś innego , niech pamiętają KOGO sami wybrali na „furera”!

  -Cyganie są dałej narodem bez swojego państwa , ich poziom wykształcenia i wpływów naogół jest dość niski, nic więc dziwnego nie ma ich osobnego dnia pamięci o mordach na tych LUDZIACH, którzy niezależnie od swojego poziomu wykształcenia , sposobu życia i wpływów wsród decydentów świata TEŻ kochają swoje dzieci , opłakują swoich zmarzluch , są ludźmi! W mieście w którym mieszkam w Dniu Pamięci Holokostu ich reprezentanci zapraszani są do tutejszej synagogi by zapalili świece za swoje ofiary. I jestem tym bardzo usatysfakcjonowany.

  To zaiste międzynarodowy dzień Pamięci ludzkiej podłości i porządnosci!

 4. Co w tej nazwie międzynarodowego? To był masowy mord Żydów i to żałoba ich krewnych, powinowatych i członków narodu żydowskiego.
  Innych to w zasadzie nie obchodzi.

  To żałoba żydowska która jest obchodzona przez Żydów „Dzień Zagłady i Bohaterstwa”, według kalendarza księżycowego, między końcem kwietnia i początkiem maja. Według reguł tradycji żydowskiej. Każdy może przyłączyć się. Według naszych reguł.

  Głupi kolaboranci nie rozumieją że właśnie rabują im jeszcze jedną rocznicę narodową i nie upłynie wiele czasu aż Zydzi staną się zaledwie statystami w obchodach tej rocznicy, tolerowani z jawną niecierpliwością.

  Jak rabunek innych wynalazków w dziedzinie religii i socjologii, w przeszłości i obecnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.