Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.1 – 23.1


22 stycznia 2021 r.


władze miejskie Jerozolimy ogłosiły nowy plan oświetlania zabytkowych budynków w całym mieście. Plan, zainicjowany przez burmistrza Mosze Liona, oświetli najbardziej znane budynki w mieście, w tym YMCA, Grobowiec Dawida, Talitę Komi, Wielką Synagogę, Wieżę Dawida, Augustę Wiktorię, Kościół Świętej Trójcy, Klasztor św. Salvador i Klasztor Doliny Krzyża.władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 209,725 metrów poniżej poziomu morza. Wciąż jeszcze brakuje 92,5 cm do pełnej pojemności.


National Insurance Institute opublikował raport mówiący, że w wyniku pandemii i trzech następujących po sobie ogólnokrajowych blokad, w Izraelu wzrósł wskaźnik ubóstwa, a liczba obywateli żyjących poniżej granicy ubóstwa wzrosła o 7%.


Minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział w piątek, że dzisiaj zaszczepiono rekordowe 224000 osób przeciwko koronawirusowi.


Gmina Bnei Brak potępiła atak ekstremistów charedich na policjantow , w którym jeden został lekko ranny.


BioNTech sprzedaje bez zysku 50 milionów specjalnych igieł krajom, które walczą o wyodrębnienie dodatkowej szóstej dawki z fiolek swojej szczepionki COVID-19, podczas gdy europejska kampania szczepień jest hamowana przez tymczasowy niedobór dostaw.


Dzięki funduszom od chińskiego sponsora do Izraela przybywa 162 etiopskich imigrantów. Jest to szósty lot operacji „Tzur Yisrael”


policja wystawiła wieczorem około 200 blokad drogowych, które będą utrzymane przez cały weekend, aby powstrzymać Izraelczyków przed korzystaniem z nadchodzących słonecznych dni i podróżowaniem z naruszeniem blokady.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że dzisiaj o północy wchodzi w życie rozporządzenie wymagające od każdej osoby, która będzie chciała wejść na pokład samolotu lecącego do Izraela, przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który został wykonany w ciągu 72 godzin od wylotu lub zaświadczenia o szczepieniu wydanego przez izraelskie ministerstwo zdrowia.


Siły Obronne Izraela zestrzeliły popołudniem bezzałogowy dron, który od strony Libanu wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną


Zjednoczone Emiraty Arabskie potwierdziły, że na ostatni pełny dzień urzędowania byłego prezydenta Donalda Trumpa podpisały umowy ze Stanami Zjednoczonymi na zakup do 50 samolotów F-35, 18 uzbrojonych dronów i innego sprzętu obronnego w ramach umowy wartej 23 miliardy dolarów.


W arabskich mediach społecznościowych odnotowano 20% spadek negatywnego nastawienia do normalizacji z Izraelem w ciągu ostatnich czterech miesięcy, podało Ministerstwo ds. Strategicznych w nowym badaniu. 


23 stycznia 2021 r.


„Oddanie tak silne”: chór chłopięcy chasydów z USA śpiewa hołd Trumpowi


rano doszło do silnej eksplozji w domu członka Hamasu na północy Strefy Gazy, w wyniku czego co najmniej 15 osób zostało rannych. Siły Obronne Izraela prowadzą dochodzenie w sprawie tego incydentu, aby upewnić się, czy nie była to nieudana próba wystrzelenia rakiety.


American Airlines planuje rozpoczęcie nowego bezpośredniego lotu tej wiosny między Nowym Jorkiem a Izraelem, podróżując do i z międzynarodowego lotniska im. Johna F. Kennedy’ego i międzynarodowego lotniska Ben-Gurion.


 potomek króla Włoch z czasów wojny Wiktora Emanuela III przeprosił społeczność żydowską tego kraju za rolę swojego przodka w prawach rasowych dyktatora Mussoliniego i Holokauście. „Potępiam prawa rasowe z 1938 r., Których wagę wciąż czuję na swoich barkach do dziś, a ze mną cały ród królewski” – mówi 48-letni Emanuele Filiberto z Sabaudii o swoim pradziadku.


Członkowie światowej społeczności żydowskiej wzięli udział w uroczystości upamiętniającej zakończenie tygodnia sziwy dla Sheldona Adelsona , razem z Radą Izraelsko-Amerykańską (IAC). Hołd online, we współpracy z ponad 30 żydowskimi organizacjami amerykańskimi, obejmował transmisję na żywo pochwał i osobistych historii od rodziny i przyjaciół, a także modlitwy i studiowanie tekstów żydowskich w małych grupach, skupione na jego spuściźnie, jaką dał społeczności.


Od sobotniego wieczoru wszystkie cztery HMO rozpoczną szczepienia licealistów przeciwko koronawirusowi. Ogłoszenie nastąpiło po tym, jak Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zezwoleniu uczniom klas 11-12 na otrzymanie szczepionki w celu zdawania egzaminów maturalnych.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że częściowo zakończone prace sekwencjonowania genetycznego wykazały, że większość ciężarnych kobiet hospitalizowanych z powodu koronawirusa zaraziła się brytyjskim szczepem. „W świetle tych odkryć, zalecono podanie kobietom w ciąży szczepionki na koronawirusa.


Lawrence Zeiger, bardziej znany jako Larry King, legendarny gospodarz talk-show, zmarł w wieku 87 lat po zarażeniu się COVID-19. 


Netanjahu zażąda natychmiastowego zamknięcia lotniska Ben Guriona


Wśród protestów wybitnych holenderskich ocalałych z Holokaustu, autor, który nazwał Gazę „gettem” i powiedział, że czuje się nieswojo w obecności Żydów, ustąpił jako główny mówca krajowej ceremonii upamiętniającej ofiary ludobójstwa.


Tu BiShvat (Nowy Rok Drzew) w 5781 roku rozpoczyna się o zachodzie słońca w środę 27 stycznia 2021 r., i kończy się wieczorem w czwartek 28 stycznia 2021 r.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.