Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.1 – 29.1


za pośrednictwem wideokonferencji premier Benjamin Netanjahu wziął udział w Forum Ekonomicznym w Davos. Netanjahu powiedział: “Spodziewam się, że będziemy musieli się szczepić co roku. Dlatego jestem zainteresowany podpisaniem umów na zakup przyszłych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Spodziewam się, że będzie to jak grypa, więc już teraz musimy zacząć gromadzić zaktualizowane szczepionki. Dzięki naszemu zaawansowanemu technologicznie systemowi opieki zdrowotnej, Izrael będzie służył światu jako laboratorium do testowania odporności stadnej. Izrael jest w trakcie wyścigu zbrojeń między szczepionkami a nowymi mutacjami. Odnośnie wszystkich mutacji wirusa, które teraz widzimy, spóźniliśmy się o dwa tygodnie z ich wykryciem. A o nowych dowiemy się za kilka tygodni. Dlatego musieliśmy zamknąć loty. Jesteśmy pierwszym krajem na świecie, który to zrobił. W przyszłości będzie więcej mutacji. Oznacza to, że musimy śpieszyć się tak szybko, jak to możliwe. Statystycznie jest to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się szczep, na który obecne szczepionki nie będą działać.”

W innych kwestiach powiedział: “Najważniejszą inwestycją, jaką możemy poczynić w cyberprzestrzeni, jest nauczanie matematyki. Obecnie Izrael przenosi swoje jednostki ds. cyberbezpieczeństwa i wywiadu na południe kraju, aby umożliwić rozwój ekosystemu wokół nich. Chcemy, aby wszystko znajdowało się w zasięgu spaceru, aby stworzyć środowisko, w którym pomysły będą mogły się rozwijać. Aby wykorzystać technologię do rozwiązywania problemów, potrzeba dwóch rzeczy: edukacji i wolnego rynku. Trzeba podejmować ryzyko. Inwestujemy ogromne środki w utrzymanie gigantycznego wywiadu. Skupiamy się na tych dziedzinach cybernetyki, a potem zaczynają powstawać prywatne firmy. Rząd skupia się na deregulacji, aby zmniejszać biurokrację. Kiedyś pod względem przeszkód prawnych dla businessu byliśmy przedostatni w OECD, i awansowaliśmy o 18 miejsc. Najlepszym posunięciem jest usunięcie biurokracji. Jeżeli chodzi o zasoby naturalne, to możliwości Izraela są bardzo ograniczone, a jednak dzięki technologii mamy teraz więcej wody niż potrzebujemy. Posiadamy jedną z największych na świecie instalacji odsalania wody morskiej oraz rozwijamy technologie wykorzystania energii słonecznej. Możecie skorzystać z tych technologii, aby przezwyciężyć światowe problemy z wodą. Chętnie się nią podzielimy, ponieważ jak pokazał nam koronawirus, wszyscy płyniemy na tej samej łodzi.”

28 stycznia 2021 r.


minister obrony Benny Gantz po raz pierwszy rozmawiał telefonicznie z nowym sekretarzem obrony USA Lloydem Jamesem Austinem. Gantz podkreślił znaczenie stawienia czoła irańskiej agresji w regionie, i podkreślił znaczenie stałego dialogu oraz strategicznej koordynacji na każdym poziomie między siłami obronnymi Izraela i Stanów Zjednoczonych.

nowy specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Tor Wennesland wezwał Izrael do pomocy w udostępnianiu szczepionek przeciwko koronawirusowi Palestyńczykom. “Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię szczepień swoich obywateli.wiceminister zdrowia Joav Kisch powiedział, że plan wyjścia Izraela z ogólnokrajowej blokady w przyszłym miesiącu wisi na włosku, ponieważ nowe mutacje koronawirusa wywołały wzrost infekcji.


szef publicznej służby zdrowia dr Sharon Elrai Price, zwrócił rano uwagę na możliwość, że szczepionka Pfizera może okazać się mało skuteczna przeciwko południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. “Jeśli szczepionka będzie mniej skuteczna przeciwko tej mutacji, rozważymy możliwość podania trzeciej dawki.”


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 0,5 cm, osiągając poziom 209,695 metrów poniżej poziomu morza, czyli 89,5 cm poniżej górnej czerwonej linii oznaczającej napełnienie jeziora.


władze poinformowały o zakończeniu trwającej od siedmiu lat eksperymentalnej operacji zasiewania chmur. Czyniono to przy użyciu samolotów rozpylających jodek srebra, aby zwiększyć ilość opadów w rejonie jeziora Kinneret.Wyniki eksperymentu wykazały, że operacje zasiewania chmur mają średnio 1,8% udziału w ilości opadów, dostarczając do jeziora Kinnaret i okolicznych zbiorników wód podziemnych zaledwie 5 mln metrów sześciennych wody.


amerykańscy Żydzi powiązani z małą społecznością Żydów w Ugandzie potępiają decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela o odrzuceniu prawa tych Żydów do imigracji do Izraela.


nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken zadzwonił do izraelskiego ministra spraw zagranicznych Gabi Aszkenaziego. Rozmowa dotyczyła regionalnych spraw strategicznych, ale została poszerzona o kwestie procesu pokojowego, zagrożenia ze strony Iranu oraz inne tematy.


grupa West Bank Jewish Population Stats opublikowała doroczny raport o poziomie żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii. Według opublikowanych danych populacja osadników na terytoriach wzrosła w 2020 r. o 2,62%, bez uwzględnienia wschodniej części Jerozolimy.


rząd Luksemburga podpisał porozumienie ze Światową Żydowską Organizacją Restytucji, dotyczące wypłaty odszkodowań i zwrotu nieaktywnych kont bankowych, polis ubezpieczeniowych oraz zrabowanych dzieł sztuki ocalałym z Holokaustu


Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas z frakcji Fatah opublikował w zeszłym tygodniu film wychwalający dowódcę Czarnego września Ali Hassana Salameha, jednego z architektów masakry w Monachium w 1972 roku.


Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatif bin Rashid Al Zayani wysłał swojemu izraelskiemu odpowiednikowi Gabi Ashkenazi list-niespodziankę na cześć Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który odbywal się 27 stycznia. „Królestwo Bahrajnu opłakuje miliony ofiar zabitych w ohydnej zbrodni przeciwko ludzkości i solidaryzuje się z ocalałymi i ich rodzinami. Nie ma miejsca na antysemityzm, rasizm i ekstremizm. Tylko pokój i miłość ”- napisał Al Zayani.


 Szef sztabu izraelskich sił zbrojnych zażądał od rządu 1,2 miliarda dolarów na wojnę z Iranem, oprócz 4 miliardów dolarów, które kraj już wydał, co jest wyraźnym wskazaniem coraz bardziej napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.


Dwadzieścia dziewięć przestarzalych izraelskich myśliwców F-16 zostało sprzedanych w środę północnoamerykańskiej firmie w ramach dużego kontraktu zbrojeniowego wartego dziesiątki milionów dolarów, podało Ministerstwo Obrony. Samoloty zakupiła firma Top Aces, która symuluje samoloty wroga w ćwiczeniach z siłami powietrznymi Stanów Zjednoczonych i Kanady.


Szczepionka firmy Pfizer na koronawirusa wykazuje 92-procentową skuteczność w Izraelu, według pierwszego na świecie dużego kontrolowanego badania dotyczącego jej działania poza testami klinicznymi. Tylko 31 z 163 000 Izraelczyków zaszczepionych przez Maccabi Healthcare Services złapało koronawirusa w ciągu pierwszych 10 dni pełnej ochrony,


29 stycznia 2021 r.


temperatura w rejonie góry Hermon spadły poniżej zera. Odnotowano także ciężkie opady śniegu, które w niektórych miejscach sięgają 45 cm.


Minister zdrowia Yuli Edelstein wezwał obywateli w piątek rano do dalszego przestrzegania zasad blokady, nawet po wygaśnięciu jej w niedzielę o północy.Plan prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dotyczący ponownego otwarcia misji dyplomatycznej Palestyńczyków w Waszyngtonie może zostać wstrzymany z powodu ustawy, która naraża palestyńskich urzędników na amerykańskie procesy przeciwko terroryzmowi, mówią urzędnicy i doradcy Palestyńczyków.


Oczekuje się, że delegacja marokańska odwiedzi Izrael do końca lutego, a izraelska odwiedzi królestwo północnoafrykańskie, pod warunkiem, że wskaźniki zakażeń COVID-19 w Izraelu nie wzrosną.


Studenci z organizacji syjonistycznej Im Tirtzu odwiedzili w środę i rozdali przekąski żołnierzom batalionu Ram Battalion Dowództwa Frontu Narodowego IDF, który udaremnił atak terrorystyczny na początku tego tygodnia.


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem na temat izraelskiej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi. Mitsotakis wyraził „duże zainteresowanie współpracą w tej sprawie” – poinformował gabinet premiera.


Archeolodzy w Izraelu twierdzą, że podczas wykopalisk w północnej Tyberiadzie odkryli pozostałości wczesnego meczetu – prawdopodobnie pochodzącego z najwcześniejszych dziesięcioleci islamu.


Dwie bomby rurowe pozostawione w biurach komitetów narodowych Republikanów i Demokratów, odkryte tuż przed atakiem tysięcy osób popierających Trumpa na Kapitol, zostały faktycznie umieszczone poprzedniej nocy, poinformowali urzędnicy federalni.


Izrael przydzielił 5000 dawek szczepionki Pfizer / BioNTech COVID-19 Autonomii Palestyńskiej, która zostanie dostarczona do Ramallah na początku przyszłego tygodnia – poinformowaly palestyńskie źródła. Te szczepionki zostaną podane co najmniej 2500 palestyńskich pracowników służby zdrowia.


Minister spraw zagranicznych Kosowa powiedział , że w przyszłym tygodniu odbędzie się formalna ceremonia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem


znaczną część Izraela dotknęły obfite opady deszczu z burzami, silnym wiatrem i spadkiem temperatury. Doszło do licznych lokalnych podtopień. Na Negewie wystąpiła burza piaskowa.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Te bezczelne i obludne wezwania m.in. Norwega, ”Specjalnego ..do BW” zeby ”pomoc udostepnic Covid szczepionke palestyncom”
    Norwegia ma tzw National Fund, ktory jest teraz wiecej niz 1.2 tryliona dolarow.
    BNP Norwegii jest okolo 100 miliardow dolarow, wiec kazdy Norweg moglby wlasciwie przestac pracowac 10 lat, zyc z funduszu-i zachowalby ten sam standard zycia co teraz.
    Niech Norwegia da te pare mliardow ukochanym palestyncom i ”udostepni”.
    Teraz Europa chce zablokowac eksport szczepionek z fabryk europejskich, wec co, spodziewa sie ten falszwiec ze Izrael odda swoje szczepionki ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.