Uncategorized

Wzgórze Świątynne w oczach Żydów, chrześcijan i muzułmanów.


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Biblia wspomina tylko o trzech miejscach zakupionych za pieniądze. Pole Machpela w Hebronie kupione przez Abrahama, pole w pobliżu Sychem zakupione przez Jakuba, gdzie później pochowano Józefa, oraz góra Moria, na szczycie której znajdowała się klepisko Ornana Jebusyty, którą Dawid uzyskał i wyznaczył przyszłą lokalizację Świątyni .

Pierwsza Świątynia, zbudowana przez syna Dawida Salomona, stała przez prawie cztery wieki, zanim została zniszczona przez Nabuchodonozora w 586 roku pne. Chociaż niewiele wiadomo o tym najwcześniejszym wcieleniu, od czasu, gdy Dawid kupił górę aż do jej zniszczenia, Pierwsza Świątynia zajęła miejsce o najwyższym znaczeniu.

Bogactwo zgromadzone przez Dawida na potrzeby projektu budowlanego i wspaniała konstrukcja wykonana pod nadzorem Salomona pozostawiają wrażenie, że od początku pomyślność świątyni była związana z pomyślnością ludu Izraela.

Wniosek ten potwierdza fakt, że po zniszczeniu zarówno Pierwszej, jak i Drugiej Świątyni nastąpiło wygnanie. I odwrotnie, budowa Drugiej Świątyni za czasów Ezdrasza i Nehemiasza zapoczątkowała powrót do Syjonu.

Centralne miejsce świątyni zostało ponownie zademonstrowane w czasie żydowskiego buntu przeciwko Grekom w II wieku pne. Ponowne poświęcenie świątyni było świętem Niepodległości Judei. Zniszczenie Drugiej Świątyni w 70 rne nastąpiło po nieudanej próbie odzyskania przez Rzymian żydowskiej kontroli nad Judeą, Jerozolimą i Świątynią. Podczas gdy bunt zakończył się katastrofą, upadek Drugiej Świątyni jest świadectwem ceny, jaką Żydzi byli gotowi zapłacić za ochronę tego świętego miejsca.

Psalmista zajął miejsce świątyni w sercach Żydów: „O jedno prosiłem Pana, o co będę szukał: abym mieszkał w domu Pańskim przez wszystkie dni mego życia, piękno Pana i dociekanie w Jego świątyni ”(Psalm 27: 4).

Z jednym wyjątkiem podczas krótkiego panowania cesarza Juliana w 362 roku, nikt już nigdy nie próbował przywrócić Świątyni. W epoce bizantyjskiej Wzgórze Świątynne celowo pozostawało bez opieki, co najprawdopodobniej zrywało wszelkie związki między chrześcijaństwem a judaizmem. Według źródeł muzułmańskich kalif Umar nakazał uporządkowanie śmieci, które gromadziły się przez wieki na szczycie Wzgórza Świątynnego. Ten sam Umar później rozpoczął prace nad meczetem al-Aksa, który został ukończony przez jego syna w 704 r.

Według tradycji islamskiej al-Aksa jest miejscem, z którego Mahomet wyruszył w swoją słynną nocną podróż z Mekki do „najdalszego meczetu” iz powrotem, pomimo faktu, że Wzgórze Świątynne trafiło w ręce muzułmanów dopiero wieki po jego śmierci. Ale bez względu na to, jak ważny jest muzułmanin dla ich wiary, jego statusu nie można porównać z pozycją świątyni w judaizmie.

Podobnie, chociaż krzyżowcy w okresie średniowiecza zamienili al-Aksę w kościół, najważniejszym kościołem w Ziemi Świętej pozostał Święty Grobowiec, który, jak się uważa, został zbudowany w miejscu, gdzie Jezus został ukrzyżowany i pochowany.

Chociaż dziś nikt nie kwestionuje znaczenia Wzgórza Świątynnego dla muzułmanów i, do pewnego stopnia, dla chrześcijan, to święte miejsce pozostałoby zapomnianym klepiskiem, gdyby Izrael nie poświęcił go jakieś 3000 lat temu.

To ogromne znaczenie tego miejsca dla Żydów, które doprowadza świat arabski do szaleństwa w jego dążeniu do wymazania wszelkich śladów żydowskiego dziedzictwa. Profesor Jamel Amer z Uniwersytetu Bir Zeit niedaleko Ramallah, na przykład, powiedział w telewizji Autonomii Palestyńskiej, że „istnieje opinia, że ​​na jej miejscu [Kopuła na Skale] stała niegdyś Święta Świętych fikcyjnej Świątyni – która, według droga jest tylko złudzeniem. Nie ma na to dowodów. To mit, opowieść podobna do Arabian Nights ”.

Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że tak jak w przeszłości Świątynia pozostaje centralną częścią Izraela, podobnie jak pępek jest centralną częścią ciała. Jeśli się powiedzie, próby zniszczenia tego związku doprowadzą do upadku Izraela, co jest oczywiście właśnie celem nowej narracji palestyńskiej.

Tsvi Sadan


Wzgórze Świątynne w oczach Żydów, chrześcijan i muzułmanów

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Do 1967 ,do czasu jak Izrael zdobyl Temple Mount, codzienne modlitwy w radiu jordanskim, nadawo nie z „Najswietszej Al-Quds” , ale z jakiegos meczetu w Ammanie. Tyle o „swietosci” dla palestyncow&Co

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.