Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.2 – 26.2

HAPPY PURIM

25 lutego 2021 r.


przywódcy Unii Europejskiej rozpoczną debatę nad przyjęciem rozwiązania wydawania certfikatów obywatelom Unii, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko koronawirusowi, aby wznowić turystykę i uratować letni sezon wakacyjny.


fundusz opieki zdrowotnej Clalit Health Fund opublikował wyniki badań dotyczących szczepionki Pfizer/BioNTech. Badania wykazały, że dwie dawki szczepionki Pfizera zmniejszają objawy choroby COVID-19 o 94% we wszystkich grupach wiekowych.


Palestyńczycy wzniecili zamieszki w dzielnicy Issawija we wschodniej Jerozolimie. Policjantów obrzucono bombami zapalającymi i fajerwerkami. Nikt nie doznał obrażeń.


Izrael ujawnił, że aż 20 krajów otrzyma od 1000 do 5000 dawek szczepionki na koronawirusa z Izraela. Lista nie jest ostateczna, ale może obejmować Czad, Etiopię, Gwineę Równikową, Gwatemalę, Honduras, Kenię, Malediwy, San Marino i Ugandę, a także Autonomię Palestyńską.


Wyżsi izraelscy oficerowie obrony debatują, czy wykorzystać obecną sytuację do wyeliminowania precyzyjnej broni Hezbollahu, czy też wyznaczyć czerwoną linię dla najnowszego projektu grupy terrorystycznej,


Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi rozmawiała w środę z premierem Benjaminem Netanjahu, aby „potwierdzić nierozerwalną więź między naszymi narodami i niezachwiane poparcie Kongresu dla bezpiecznego Izraela”.


Izraelska firma opracowała tani sposób przekształcania odchodów zwierzęcych w organiczny nawóz bogaty w potas, wolny od patogenów i zapachu.Niedawno opatentowana technologia Paulee CleanTec z Tel Awiwu pozwala na ekologiczne zarządzanie odpadami ludzkimi i zwierzęcymi.


Rafael testuje I-Derby ER, pierwszą izraelską rakietę powietrze-powietrze o zasięgu ponad 100 km W serii testów przeprowadzonych w tym tygodniu Rafael zakończył prace nad naziemną wersją pocisku przeciwlotniczego I-Derby ER.


Izraelskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w środę tymczasowy zakaz sprzedaży ryb z Morza Śródziemnego z powodu ogromnego wycieku ropy naftowej w ubiegły weekend wzdłuż wybrzeży kraju.


Ostatnie starania organizacji Masa Israel Journey i Agencji Żydowskiej o złożenie petycji do izraelskiego Ministerstwa Zdrowia przyniosły skutek. Zostal uruchomiony programu szczepień dla uczestników Masa obecnie przebywających w tym kraju.


Sześć lewicowych organizacji żydowskich zwróciło się we wtorek do administracji Bidena o odwołanie polityki byłej administracji Trumpa, by oznaczać towary z Judei i Samarii, bardziej znanej jako Zachodni Brzeg, jako „Wyprodukowano w Izraelu .


Fundacja Genesis Prize ogłosiła plany uhonorowania zmarłego wybitnego uczonego, teologa, filozofa i byłego Naczelnego Rabina Wielkiej Brytanii Lorda Jonathana Sacksa.26 lutego 2021 r.


Demokratyczny kandydat do Senatu Khaled Salem , który startuje przeciwko senatorowi Chuckowi Schumerowi w wyborach śródokresowych w 2022 r., Wezwał w środę ONZ do zniesienia immunitetu monarchii arabskich i normalizacji stosunków z Izraelem państw Zatoki Perskiej.Salem wezwał również państwa Zatoki Perskiej do normalizacji stosunków z Izraelem w imię pokoju. Dodał: „Należy utrzymać sojusz przeciwko barbarzyńskim wpływom irańskim na Bliskim Wschodzie”


Firma GE Appliances we współpracy z ZMAN Technologies uruchomiła w tym tygodniu urządzenie, które umożliwia gotowanie, podgrzewanie i przechowywanie żywności w szabat zgodnie z żydowskim prawem.


Według ekskluzywnego raportu  Izrael, Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie badają możliwość stworzenia sojuszu obronnego obejmującego cztery narody .


Śmigłowiec ciężkiego udźwigu CH-53K firmy Lockheed Martin został wybrany, aby zastąpić starzejące się śmigłowce IDF Yssur, poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony.


Katar obiecał 60 milionów dolarów na budowę rurociągu gazu ziemnego z Izraela do Strefy Gazy , który zakończy kryzys energetyczny.


Od przyszłego tygodnia Izraelczycy powracający do Izraela z zagranicy nie będą musieli spędzać dwutygodniowej obowiązkowej kwarantanny w hotelu koronawirusowym – będą mieli również opcję wyposażenia w elektroniczną bransoletkę do śledzenia lokalizacji.


prokurator generalny Avichai Mandelblit zwrócił się do doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Szabbata, o szczegółowe informacje na temat inicjatywy przekazywania szczepionek przeciwko koronawirusowi innym krajom, w obawie, że może zostać skierowana przeciwko niej skarga do Najwyższego Sądu


całym kraju rozmieszczono tysiące policjantów, aby egzekwować przepisy dotyczące godziny policyjnej podczas święta Purim.


 Republikanie w obu izbach Kongresu przedstawili w środę rezolucję sprzeciwiającą się wszelkim posunięciom prezydenta USA Bidena i jego administracji o zniesienie sankcji wobec Iranu.


Uniwersytet w Tel Awiwie uruchomił swoje nowe multidyscyplinarne centrum sztucznej inteligencji i data science w podczas tygodnia sztucznej inteligencji uniwersytetu, aby zachęcić do badań wykorzystujących najbardziej zaawansowane metody obu dziedzin


Około 380 nowych imigrantów przybyło w piątek na lotnisko Ben-Gurion samolotami z Kijowa, Adis Abby i Republiki Południowej Afryki.


Izraelczyk zbieral informacje o systemie obronnym Żelaznej Kopuły dla Hamasu Izraelskie służby wywiadowcze ujawniają, że człowiek z Rehovot został aresztowany za przekazanie Hamasowi informacji o systemie obrony przeciwrakietowej.


Izrael jest bardzo zadowolony z nalotów amerykańskich w czwartek wieczorem na wspieraną przez Iran milicję na granicy syryjsko-irackiej, poinformowali w piątek izraelscy urzędnicy.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.