Uncategorized

Co Martin Luther King powiedział o Żydach, Izraelu i syjonizmie


Artykul przetlumaczyl Sir Google translate

Dr Martin Luther King, Jr. posiadał niezwykłą klarowność wizji i celu. Uzupełnił te atrybuty solidnym zrozumieniem historii ludzkiego ucisku.

Jednoznaczne wyrzeczenie się antysyjonizmu przez dr Kinga było odzwierciedleniem jego konsekwentnego, odważnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów bigoterii. Na tle odradzającej się nienawiści do Żydów na całym świecie, której wyrazem jest obłudna konferencja w Durbanie na temat „rasizmu”, szczere, przemyślane refleksje dr Kinga na temat prawdziwej natury antysyjonizmu są szczególnie budujące.

Obejrzyj ten bardzo pouczający film, który pokazuje silne poparcie dr Kinga dla państwa Izrael i narodu żydowskiego. Marzył o pokoju w Izraelu, ale rozumiał, że pokój wiąże się z bezpieczeństwem .

Krótko przed śmiercią dr King miał moralną odwagę, by stawić czoła rosnącej nienawiści do Żydów skrajnej lewicy, w tym Czarnych Panter i zradykalizowanego Komitetu Koordynacyjnego Studentów ds. Pokoju, a także Czarnych Muzułmanów. Na przykład podczas występu na Uniwersytecie Harvarda w 1968 roku oświadczył wprost:

„Kiedy ludzie krytykują syjonistów, mają na myśli Żydów. Mówisz o antysemityzmie ”.

King natychmiast uznał antysyjonizm za antysemityzm – odmowę oddania się temu, co uważał za po prostu kolejną manifestację tej samej nienawiści wobec Czarnych. Jak zauważył kongresman z Georgii, John Lewis, który blisko współpracował z doktorem Kingiem podczas ruchu na rzecz praw obywatelskich, „wiedział, że oba narody [tj. Murzyni i Żydzi] zostali mimowolnie wykorzenieni ze swoich ojczyzn. Wiedział, że oba narody zostały ukształtowane przez tragiczne doświadczenie niewolnictwa. Wiedział, że oba ludy były zmuszane do życia w gettach, były ofiarami segregacji. Wiedział, że oba narody podlegały prawom uchwalonym ze szczególnym zamiarem ucisku ich tylko dlatego, że byli Żydami lub czarnoskórymi. Wiedział, że oba narody zostały poddane uciskowi i ludobójstwu na poziomie bezprecedensowym w historii ”.

Oto kilka innych cytatów dr Kinga:

„Widzę Izrael jako jedną z wielkich placówek demokracji na świecie… jako wspaniały przykład tego, co można zrobić… jak pustynną ziemię można przekształcić w oazę braterstwa i demokracji”.

„Pokój dla Izraela oznacza bezpieczeństwo, które musi być rzeczywistością”.

„Uroczyście ślubuję, że dołożę wszelkich starań, aby stać na straży uczciwego imienia Żydów”.


Co Martin Luther King powiedział o Żydach, Izraelu i syjonizmie

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.