Uncategorized

TALMUD I TORA

Niby wiemy, ale tak na wszelki wypadek:

Alex WieseltierGal Amir, doktor prawa, Uniwersytet w Hajfie (2017)

Tora to hebrajska nazwa pierwszych pięciu ksiąg Biblii. Religijni Żydzi wierzą, że została przekazana przez Boga Mojżeszowi na Górze Synaj. Współczesne źródła uważają, że jest to zbiór bardzo starożytnych pism świętych zredagowanych i kanonizowanych po wygnaniu babilońskim w V wieku p.n.e. Jest to mieszanka praw, historii i szczegółów genealogicznych.
Talmud jest rodzajem protokołu debat religijnych i nauki scholastycznej. Chociaż jest uważany za święty, nawet najbardziej religijni uznają jego ludzkie pochodzenie. Jest to podręcznik praw, opowieści i komentarzy do Miszny – pisma zawierającego Ustną Torę – przekazywanych z pokolenia na pokolenie, aż do zebrania i uświęcenia tekstu w III wieku naszej ery. Sam Talmud został uświęcony między III a V wiekiem naszej ery.


Chociaż Żydzi uważają i Torę i Talmud za święte, istnieje wiele różnic –Tora ma boskie pochodzenie. Talmud jest natchniony przez Boga, był pisany przez wielu uczonych przez wiele pokoleń. Tora została napisana w III tysiącleciu p.n.e. lub wcześniej, a uświęcona w III wieku p.n.e. Talmud został napisany między II a V wiekiem naszej ery.


Tora składa się z 5 książek. Talmud jest podzielony na Jeruszalami (napisane w Jerozolimie) i Bavli (napisane w Babilonie). Bavli ma 37 Masakhtot (książek), a Jeruszalami jest o połowę krótszy. Talmud jest znacznie dłuższy niż Tora.
Tora jest napisana w starożytnym hebrajskim, najściślejszym dialekcie współczesnego izraelskiego hebrajskiego. Talmud Bavli jest napisany w języku aramejskim, języku, który nie jest zrozumiały dla współczesnych hebrajskich użytkowników i wymaga tłumaczenia. Jeruszalami jest napisane w hebrajskim misznaickim, archaicznym poziomie języka hebrajskiego.
Tora to odręczny zwój wykonany ze skóry bydlęcej. Talmud to po prostu bardzo duży zbiór książek.


Tora jest bardzo święta i jest czytana w cyklach rocznych przez każdego Żyda. Tora zawiera podstawową historię, filozofię i prawa wiary żydowskiej. Jest nauczana w każdej żydowskiej szkole od najniższych do licealnych klas.


Talmud jest używany głównie jako praktyczny przewodnik przy podejmowaniu decyzji w sprawach halachy (prawa żydowskiego). I chociaż zawiera on jedne z najwspanialszych dzieł literackich i opowieści ludowych, jest używany głównie jako rabiniczne narzędzie do określania właściwego postępowania Żyda w konkretnym przypadku. Świecki Żyd zetknie się z Talmudem tylko na studiach wyższych. Religijni Żydzi zaczynają się go uczyć w gimnazjum.

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-the-Talmud-and-the-Torah


Talmud i Tora


Wszystkie wpisy Alexa TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Wiara i religia sa z definicji nieracjonalne, a co za tym idzie , argumenty typu :” wierze ze” sa watpliwej jakosci, o ile nie zupelnie bezuzyteczne.

 2. Pisze Zosia Braun
  TO JEST SPROSTOWANIE I REAKCJA NA BLEDNIE PODANE FAKTY I ICH LAICKIE INTERPRETACJE
  A WIEC
  NIBY WIEMY………TAK NAPRAWDE LEPIEJ SIE PRZYZNAC, ZE NIC NIE WIEMY I WARTO SIE NAUCZYC ZE ZRODEL WIAROGODNYCH, I NA PEWNO NIE OD HERETYCZNYCH PROFESOROW UNIWERSYTECKICH.

  TORA JEST SWETA KSIEGA PRZEKAZANA ZYDOM PRZEZ B-GA, A NIE ZADNE INNE ZRODLA A NAPEWNO NIE PRZEZ „WSPOLCZESNE PRACE DOKTORSKIE, NAUKOWSKIE I TEMU PODOBNE WYSILKI INTELEKTUALNE, KTORE MAJA JEDEN CEL, ABY OBALIC PRAWDE I WIARE ZYDOW W TE SWIETE KSIEGI TORY, NASZE NAJSWIETSZE PRZEKAZANIA I KODEKS PRAWNY.

  NA GORZE SYNAJ BYLA PRZEKAZANA „TORA SZE BEKTAW I TORA SZE BE AL PEH….CZYLLI TORA PISEMNA (PIECIOKSIAG) I TORA USTNA (TALMUD), KTORA PRZEPISAL RABI JEHUDA HANASI, ABY NIE POSZLA W ZAPOMNIENIE POPRZEZ BURZLIWE WYPADKI HISTORYCZNE NARODU ZYDOWSKIEGO.

  TORA NADANA PRZEZ B-GA JEST NAPISANA JEZYKIEM SWIETYM, I NIE NALEZY TEGO MIESZAC ZE WSPOLCZESNYM HEBRAJSKIM, KTORY W WIEKSZOSCI WYPADKOW MA ZLE TLUMACZENIE ORYGINALNYCH POJEC Z TORY A NAJCZESCIEJ PODAJE „PRZEKRECONE POJECIA”, ABY DOPASOWAC SIE DO WSPOLCZENOSCI. A MY WIERZYMY, ZE TO WSPOLCZENOSC MA SIE DOPASOWAC DO TORY A NIE NA ODWROT,

  TORA JEST WIECZNA. TO SA PRAWA( INSTRUKCJE, PRZEPISY) DLA ZYCIA KTORE MA SENS I OKRESLEONY CEL. DOBRE UCZYNKI I ZLE. TO JEST KIERUNKOWSKAZ DLA KAZDEGO, KTORY ZADAJE ODWIECZNE PYTANIA:
  „CO JA TU ROBIE I JAKI TO MA SENS?”
  „DLACZEGO JEST TYLE ZLA? WOJNY. CHOROBY. NIESZCZESCIA?”
  „ZADIK VE RAH LO, RASHA VE TO LO” CIERPIENIA

  JAK MOZNA NAPISAC OBRAZAJACE POJECIA (CYTUJE Z ARTYKULU)
  „TORA TO ODRECZNY ZWOJ WYKONANY ZE SKORY BYDLECEJ.
  TALMUD TO PO PROSTU BARDZO DUZY ZBIOR KSIAZEK”

  TYLKO KOMPLETNY IGNORANT, HERETYK I UDAWANY PROFESOR MOZE NAPISAC TAKIE OBELGI I KTOS TO JESZCZE TLUMACZY.

  ZAZWYCZAJ NIE PISZE KOMENTARZE NA TEGO TYPU PROFANACJE, ALE UWALAM ZA STOSOWNE ABY ZAAREGOWAC W SPOSOB STANOWCZY I RADYKALNY NA TEN PSEUDOINTELEKTUALNY BLUFF.
  ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.