Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.4 – 13.4


 12 kwietnia 2021 r


Premier Izraela Benjamin Netanjahu obiecał, że Izrael nigdy nie pozwoli Iranowi rozwinąć „zdolności nuklearnej do realizacji swojego ludobójczego celu, jakim jest wyeliminowanie Izraela” podczas wspólnej konferencji prasowej z wizytującym Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem w Jerozolima w poniedziałek.


Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie i Amazon Web Services ogłosiły w poniedziałek zawarcie wspólnego porozumienia dotyczącego badań nad komputerami kwantowymi.


Libański minister robót publicznych i transportu Michel Najjar powiedział w poniedziałek, że podpisał dokument rozszerzający roszczenia tego kraju w sporze o granicę morską z Izraelem.


 Danny Danon, były Stały Przedstawiciel Izraela przy ONZ, był gospodarzem w Tel Awiwie w niedzielę uroczystości dyplomatycznej z okazji zbliżającego się 73. Dnia Niepodległości tego kraju.


Potomkowie rodzin zamordowanych w 1948 r. W północno-wschodnich marokańskich miastach Oujda i Jerada mają poprosić izraelski rząd o uznanie osób zabitych w wydarzeniach za ofiary terroru.


Religijni syjoniści Ameryki-Mizrachi ogłosili ze beda pierwszą zorganizowaną grupą żydowskich przywódców komunalnych, która odwiedzi Izrael od czasu zatrzymania podróży przez koronawirusa. Delegacja jest nastawiona na wysłanie wiadomości do amerykańskich Żydów, że kiedy znowu zaczna podróżować to Izrael powinien być ich pierwszym celem.


Przywódca Jeminy Naftali Bennett powiedział na spotkaniu frakcji w poniedziałek, że premier Benjamin Netanjahu może liczyć na wsparcie swojej partii w ustanowieniu prawicowego rządu, ale inni na prawicy mówią, że w rzeczywistości chciałby, aby Netanjahu upadł.


Sudan planuje tymczasowo wysłać pierwszą oficjalną delegację do Izraela w przyszłym tygodniu, aby wzmocnić dwustronne więzi, które zostały nawiązane w zeszłym roku w ramach mediacji USA


Pięcioletnia wnuczka wraca z przedszkola podczas Pesach. Dziadek ją pyta: Czy opowiedzieli ci legendę o wyjściu z Egiptu?Wnuczka odpowiada: Dziadku… oczywiście, że tak!Dziadek: A co ci powiedzieli?Widzisz dziadku… Żydzi zostali zniewoleni w Egipcie przez faraona. Mossadowi udało się ich zlokalizować, poprzez grupę dronów i samolotów, wysłali armię izraelską, aby ich wyzwoliła… Kiedy dotarli do Morza Czerwonego, izraelska marynarka wojenna czekała na nich i przekroczyli Morze Czerwone na pokładzie wojskowych okrętów podwodnych… Zaskoczony tą historią dziadek pyta: Czy naprawdę tak ci powiedzieli?Wnuczka: …nie dziadku, ale gdybym ci powiedziała, co nam opowiedzieli, to nigdy byś nie uwierzył…


13 kwietnia 2021 r


Wieczorem we wtorek 13 kwietnia rozpoczyna się Dzień Pamięci Poległych w Wojnach Izraela i Ofiar Terroryzmu.

13/14 kwietnia 2021 = 2 ijar 5781 (Jom HaZikaron)

14/15 kwietnia 2021 = 3 ijar 5781 ( Jom HaAtzma’ut – Dzień Niepodległości Izraela)

73 rocznica niepodległości państwa Izrael Dzwiek Syren , gdy Izrael obchodzi Jom Hazikaron – Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroryzmu – nakazują, abyśmy odróżnili ten dzień od wszystkich innych. Ich dzwiek jest wołaniem o stratę i ból, i przykazaniem, by odłożyć na bok wszystko, co nie jest istotne i skupić się wyłącznie na obowiązku pamiętania.

GENERAŁ BRONI AVIV KOCHAVI


Dr Sharon Alroy-Pries, szefowa zdrowia publicznego w Ministerstwie Zdrowia, powiedziała we wtorek, że od przyszłego tygodnia Izraelczycy nie będą musieli nosić masek na twarz na zewnątrz, chyba że podczas publicznego zgromadzenia.


Izraelskie Stowarzyszenie Pediatryczne we wtorek zaleciło, aby dzieci w wieku 12-15 lat otrzymywały szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer.„Szczepionka Pfizer dowiodła swojej skuteczności i bezpieczeństwa, zarówno w badaniach klinicznych, jak i przy jej powszechnym stosowaniu w Izraelu, w tym u nastolatków z wcześniej istniejącymi schorzeniami” – powiedział związek.


Domniemany izraelski atak na irański obiekt jądrowy Natanz zniszczył podstację elektryczną znajdującą się od 40 do 50 metrów pod ziemią – powiedział w poniedziałek irańskim mediom Fereydoon Abbasi-Davani, były szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej.


Izraelski statek został zaatakowany w Zatoce w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich,Źródła w izraelskim instytucie obronnym potwierdziły, że statek należący do Izraela został zaatakowany i obwinili Iran za atak.


Tradycyjny przelot samolotow z okazji Dnia Niepodległości odbedzie sie w czwartek nad dziesiatkami miejsc w całym Izraelu, a w tym roku po raz pierwszy setki tysięcy Izraelczyków mieszkających w Judei, Samarii i Dolinie Jordanu będzie mogło oglądać go z bliska.


Zaszczepieni cudzoziemcy będą mogli wjeżdżać do Izraela w grupach od 23 maja, poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.


Arabia Saudyjska gorąco zaprzecza udziałowi w królewskiej waśni Jordanii, ale aresztowanie doradcy saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana wywołało niepokój w Rijadzie, który według źródeł naciska na jego uwolnienie.


Premier Benjamin Netanjahu zatwierdził w tym tygodniu wniosek Jordanii o dodatkową wodę z rzeki Jordan


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.