Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.4 – 15.4


14 kwietnia 2021 r.


oficjalne uroczystości Dnia Pamięci odbyły się na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie. Podczas odgłosu syren, samoloty wojskowe przeleciały nad cmentarzem. Minister obrony Benny Gantz powiedział: “Jesteśmy zdecydowani zrobić wszystko, aby nie było więcej wojen, działając odpowiedzialnie i szanując życie naszych żołnierzy. Dzień, w którym nie będzie wojen, jest niestety bardzo odległy, a my nadal będziemy realizować naszą misję bronienia naszej ojczyzny.


Izrael nie planuje reagować na atak na statek należący do Izraela u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich i stara się stłumić napięcia z Iranem


Wysoki rangą urzędnik irański potwierdził, że wybuch w elektrowni atomowej w Natanz, którą Teheran obwinia Izrael, zniszczył lub uszkodził tysiące wirówek używanych do wzbogacania uranu.


Po uwolnieniu zabójcy żołnierza IDF Moshe Tamama 42 członków Knesetu podpisało w środę ustawę o odebraniu obywatelstwa mieszkańcom lub obywatelom Izraela, którzy odbyli karę więzienia za akt terroryzmu i otrzymali wsparcie finansowe od Autonomii Palestyńskiej


Brytyjski premier Boris Johnson zwrócił w piątek uwagę na sprzeciw Wielkiej Brytanii wobec śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie zarzutów popełnienia zbrodni wojennych przez Izrael w Gazie, Judei i Samarii i wschodniej Jerozolimie.


ponad 400 naukowców i intelektualistów z całego świata podpisało list popierający International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) Working Definition of Antisemitism.


Po raz pierwszy w historii, we wtorek odbyła się ceremonia Dnia Pamięci, upamiętniająca poległych arabskich żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych.


„Nie możemy pozostać obojętni na groźby unicestwienia ze strony tych, którzy życzą nam krzywdy” – powiedział podczas ceremonii premier Benjamin Netanjahu, pośród obecnych napięć z Iranem. „Obrońcy teraźniejszości mówią obrońcom przeszłości: ‘Masada nie upadnie ponownie’”.


 Izraelskie Archiwum Filmowe The Jerusalem Cinematheque uruchomiło niedawno nowatorską stronę internetową prezentującą izraelskie kino z pokolenia na pokolenie.


o godzinie 11:00 w całym Izraelu rozległy się syreny, a cały kraj zastygł na 2 minuty w ciszy, aby upamiętnić poległych żołnierzy i ofiary terroru.


Israel Aerospace Industries (IAI), największa w kraju firma lotnicza i obronna, oraz brytyjskie ramię Thales Group, francuskiego międzynarodowego koncernu obronnego, połączyły siły, aby wyposażyć fregaty Królewskiej Marynarki Wojennej w Sea Serpent, zaawansowany anti-ship and anti-surface missile.


15 kwietnia 2021 r.

Po uczczeniu Dnia Pamięci poległych żołnierzy IDF i ofiar terroru Izrael rozpoczyna obchody 73. Dnia Niepodległości uroczystą ceremonią na Górze HerzlNajwyższy przywódca Iranu w środę odrzucił wstępne oferty składane podczas rozmów w Wiedniu, mających na celu ocalenie zniszczonego porozumienia nuklearnego Teheranu z mocarstwami światowymi. Opisał je jako „niewarte uwagi”


Szef wiodącej czarnej organizacji wspierającej Izrael powiedział , że ruch Black Lives Matter w Ameryce został przejety przez ludzi, którzy zarabiają miliony dolarów na darowiznach i wykorzystują swoją platformę do rozpowszechniania antyizraelskiego przesłania zamiast koncentrować się na  black rights.


Pokazy lotnicze z okazji Dnia Niepodległości IzraelaW pokazach lotniczych z okazji Dnia Niepodległości Izraela w 2021 roku biorą udział izraelskie siły powietrzne i CAL Cargo Air LinesSzef sztabu major Aviv Kochavi potępił profanację grobów żołnierzy IDF przez ekstremistów ultra-ortodoksów w Jerozolimie. „To poważny i haniebny incydent, który jest wyrazem krzywdy dla obrońców kraju i jego wartości”


Amerykański podsekretarz stanu David Hale mówi, że Stany Zjednoczone są gotowe do ułatwienia rozmów na temat granic morskich między Libanem a Izraelem, co przyniesie korzyści gospodarcze Libanowi dotkniętemu kryzysem.


Przed Dniem Niepodległości Izraela Centralne Biuro Statystyczne (CBS) opublikowało najnowsze dane liczbowe dotyczące populacji kraju. W państwie żydowskim mieszka 9327 000 ludzi, w tym 6,894 miliona Żydów (73,9% populacji), 1,966 miliona Arabów (21,1%) i 467 000 obywateli innych grup etnicznych (5%).


Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie groźbami śmierci skierowanymi przeciwko znanemu palestyńsko-amerykańskiemu działaczowi krytycznemu wobec prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa


:-)) :-))

Irańska telewizja państwowa ocenzurowała transmisję na żywo z meczu piłki nożnej w Wielkiej Brytanii, aby uniknąć pokazywania nóg asystentce sędziego,


Setki tysięcy Izraelczyków gromadziło się w czwartek na plażach i parkach w całym kraju, grillując, machając flagami i wyciągając szyje, by rzucić okiem na przelot myśliwców Sił Powietrznych


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.