Uncategorized

Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?

Arnold i Frimet Roth


Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Oto otwierający akapit z krótkiego raportu sprzed kilku lat pod tytułem Korupcja w Autonomii palestyńskie “:

„Korupcja jest endemiczna w Autonomii Palestyńskiej, w sektorze prywatnym i w NGO. Szerzy się we wszystkich sektorach palestyńskiego społeczeństwa”.

Ten raport, sporządzony przez organizację palestyńskich Arabów – AMAN, Koalicja na Rzecz Odpowiedzialności i Prawości, z oddziałami w Gazie i w Ramallah – prowadzi czytelników po przygnębiającym krajobrazie, poruszając sprawę olbrzymiego sprzeniewierzania funduszy przez dygnitarzy, korupcji wśród najwyższych sędziów, defraudacji dokonywanych przez palestyńskie służby wywiadowcze, powszechnego szmugli leków, rozprowadzania podróbek leków. 

“Wytępienie korupcji jest pilną potrzebą” – piszą autorzy. 

“Nie ulega wątpliwości, że korupcja nie jest nowością w Autonomii Palestyńskiej i była w Ramallah endemiczna od samego początku… Ta korupcja zaczęła się od momentu, kiedy AP zaczęła otrzymywać pieniądze pomocowe dla Palestyńczyków i wlewać je do budżetu Fatahu, mimo że pieniądze ofiarowano dla palestyńskiego ludu, nie dla AP i jej funkcjonariuszy, którzy dzielili je między sobą”.  

Nie zaskakuje, że nazwisko czczonego przywódcy palestyńskich Arabów, Jasera Arafata, często pojawia się wśród oskarżeń. Jak również obecnego prezydenta, Mahmoud Abbas. I nie w sposób uprzejmy i łagodny. 


Ten raport opublikowano w 2013 roku. Czy od tego czasu dokonał się jakiś postęp? Nie, jeśli sądzić po aferach wokół szczepionek do walki z pandemią Covid-19.


Jake Wallis Simons pisze w artykule z 9 marca 2021 w “Spectatorze” [Corruption affects everything in Palestine – even vaccines – Korupcja dotyka wszystkiego w Palestynie – nawet szczepionek], że sytuacja nadal jest ponura.

Odwiedź pewne części Zachodniego Brzegu, a zobaczysz rezydencje, które są własnością wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej (AP). Według wszelkich standardów – nie mówiąc już o tych, do których przyzwyczajeni są zwykli obywatele – są one imponujące, z łukami, kolumnadami i wysokimi oknami. Jeśli oglądałeś je w ostatnich tygodniach, mogłeś widzieć szczepionki po cichu dostarczane do tych rezydencji nieoznakowanymi samochodami po zarekwirowaniu ich z dostaw przeznaczonych dla pracowników medycznych.  


Takie oskarżenia rzuca wiele palestyńskich grup praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. W zeszłym tygodniu palestyńskie ministerstwo zdrowia zostało zmuszone do wyznania prawdy. W oświadczeniu ministerstwo przyznało, że 10% z 12 tysięcy dawek, jakie dostało, odłożyło dla ministrów i członków komitetu wykonawczego OWP.


Reszta, twierdzili, została przekazana dla pracowników leczących pacjentów chorych na Covid oraz pracujących w ministerstwie zdrowia. Poza 200 dawkami, które wysłano do jordańskiego dworu królewskiego. I poza tymi, które zarezerwowano dla gwardii prezydenckiej. I tymi, które dano palestyńskiej narodowej drużynie futbolowej…  

Według AMAN, palestyńskiej antykorupcyjnej organizacji związanej z Transparency International, niemal 70 procent Palestyńczyków uważa, że ich instytucje rządowe są skorumpowane. W raporcie UE stwierdzono, że defraudacja doprowadziła do utraty 1,7 miliarda funtów z pieniędzy pomocowych tylko w latach między 2008 a 2012. Wydaje się olbrzymie sumy na udawane kampanie i projekty, włącznie z finansowaniem (w 2017 roku) nieistniejącej linii lotniczej

Artykuł “Spectatora” (powyżej jest tylko fragment) jest wiele mówiącym esejem i ma ważne komunikaty dla tych, którzy interesują się Bliskim Wschodem i tamtejszymi konfliktami. Odzwierciedla niepokój, o którym pisaliśmy (często) od czasu, kiedy palestyńscy terroryści na służbie Hamasu zamordowali naszą córkę.

Jake kończy wnioskiem, z którym się zgadzamy: 

Najwyższa pora by ludzie lewicy skończyli z używaniem tego konfliktu do polerowania swojej politycznej pozycji i rozważyli prawdziwe korzenie tego problem.

Do czego my dodalibyśmy, że pora, by zagraniczne rządy, szczególnie krajów-darczyńców dostarczających pomoc reżimowi Abbasa w Ramallah, zrozumiały, że fundusze, które tak beztrosko mu wręczają, są częścią problemów, które dolegają społeczeństwu palestyńskich Arabów. 

Sądzimy, że istnieje wielu ludzi, którzy myślą w ten sam sposób, przede wszystkim zwykłych palestyńskich Arabów.  

Zdobycie rzeczywistego i godnego zaufania obrazu poglądów palestyńskich Arabów na ważne sprawy jest trudniejsze niż wydaje się większości ludzi. Jest tak z powodu masowego wypaczania obrazu rzeczywistości, zcentralizowanej kontroli palestyńskich mediów, strachu przed organizacjami sił bezpieczeństwa, stosunkowej nieskuteczności instytucji sprawiedliwości i innych, równie mrocznych realiów.   

A także z powodu sposobu, na jaki “praca w podlegających rządowi instytucjach, ceniona z powodu słabości prywatnej gospodarki, jest przydzielana na zasadzie kumoterstwa zamiast na zasadzie kwalifikacji”[źródło]. Najnowsze dane pokazują [tutaj], że bezrobocie w kontrolowanej przez Hamas Gazie wynosi niemal 50% i rośnie. Dla Zachodniego Brzegu nadal sprawdzamy dane i ciągle je uaktualniamy. Gdybyś był na ich miejscu, jak bardzo byłbyś skory do wytykania błędów dzierżącym władzę ludziom, którzy trzymają klucz do twojej pracy i może także żony i/lub dzieci?

Od kilku lat skupiamy się na badaniach poglądów palestyńskich Arabów prowadzonych przez palestyńskich Arabów w mieszczącym się w Ramallah Palestyńskim Ośrodku Polityki i Badań (powszechnie nazywanym PSR). Nieco ponad osiem lat temu przedstawiliśmy ich publikowane raporty po raz pierwszy [“15-Jan-13: Update on the Palestinian Arab Terrorism Index“]. Od tego czasu zrobiliśmy to kilka razy więcej [kliknij tutaj].

Pięć i pół roku temu postawiliśmy następujące pytania o miary opinii publicznej:

Sondaże są dobre i użyteczne, ale istnieje również inny sposób badania opinii publicznej, jaki większość świata używa regularnie. Kiedy były ostatnie wybory w obu tych społecznościach palestyńskich Arabów? Dlaczego wybory mają tak niski priorytet dla ludzi rządzonych przez autokratyczne reżimy, gdzie media w znacznej mierze nie są wolne i podobno rozpaczliwie pragną, by usłyszano ich głos? [“

Zajmujemy się tym teraz, ponieważ istnieją oznaki (a sprawa w żadnym wypadku nie jest pewna), że wkrótce się dowiemy. 

Najnowszy sondaż PSR opublikowany tydzień temu, miał rzucić światło na to, jaka jest opinia palestyńskich Arabów wobec niesłychanie rzadkiego wydarzenia – wyborów Autonomii Palestyńskiej – które wydaje się pojawiać na horyzoncie. Pełen tekst sondażu opinii publicznej Nr 79 PSR, opublikowany 23 marca 2021 roku, jest online tutaj

Właściwie przygotowują oni trzy odrębne, ale związane ze sobą wybory: (1) do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej 22 maja 2021. (2) wybór prezydenta Autonomii Palestyńskiej 31 lipca 2021; i (3) do Palestyńskiej Rady Narodowej OWP 31 sierpnia 2021,

Nasze zainteresowanie ogranicza się do części analizy zatytułowanej: co myślą badani o korupcji w Autonomii Palestyńskiej? 

Oto, co dane PSR mówią nam o poglądach dorosłych palestyńskich Arabów według badania na próbie 1200 ludzi dobranych losowo z 120 miejscowości w wywiadach twarzą w twarz z ankieterami, którymi byli palestyńscy Arabowie mówiący po arabsku w okresie 14-19 marca 2021:

 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach AP: 84% 
 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy: 70%
 • Poproszeni o założenie, że AP (w znaczeniu: Fatah) wygrywa wybory, 36% respondentów mówi, że korupcja będzie większa; 16% mówi, że korupcja AP zmniejszy się. I chociaż raport tego nie mówi, zakładamy, że pozostałe 48% nie wyraziło zdania. Jeśli mamy rację, to niemal połowa populacji palestyńskich Arabów wolała się nie wypowiadać. To mogą być najbardziej znaczące dane statystyczne, jakie pojawiły się w tym badaniu. 
 • W nawiązaniu do przytoczonych wyżej słów Jake’a Wallis Simonsa: niemal dwie trzecie palestyńskich Arabów (62%) mówi, że proces szczepień na Zachodnim Brzegu nie jest przejrzysty ani sprawiedliwy. Odsetek tych, którzy mówią, że jest przejrzysty i sprawiedliwy, wynosi 33%. Wyraźnie, w sprawie szczepień, niemal wszyscy mają opinię.  
 • Także związane z COVID-19: niezadowolonych z podjętych przez AP środków, by zapobiec szerzeniu się koronawirusa jest 50% badanych. (Dalszy podział odpowiedzi: na Zachodnim Brzegu, gdzie rządzi Fatah/AP niezadowolonych jest 61%. W Strefie Gazy, gdzie dominuje Hamas, niezadowolonych jest 34%.) A 47% jest zadowolonych.  

Jest tu dużo więcej do przemyślenia, jak zawsze z wynikami sondaży PSR. Jednak chcemy naświetlić tutaj tylko jeszcze jedną część, dotyczącą ogólnych celów i ogólnych problemów. Nieco zaskakująco, problemy i cele nie wydają się do siebie przystawać – a to zjawisko widzieliśmy raz za razem u palestyńskich Arabów. (Warte to jest osobnego artykułu, ale nie dzisiaj.)


Główne cele palestyńskich Arabów według PSR:

 1. “Zakończyć izraelską okupację na terenach okupowanych w 1967 roku i zbudować palestyńskie państwo na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy z Jerozolima Wschodnią jako jego stolicą”: 43% 
 2. “Osiągnąć prawo powrotu uchodźców do ich miast i wsi z 1948 roku”: 31%
 3. “Ustanowić demokratyczny system polityczny, który respektuje swobody i prawa Palestyńczyków”: 14%
 4. “Wychowanie pobożnej i moralnej jednostki i społeczeństwa, które stosuje całe islamskie nauczanie”: 11%

A najpoważniejsze problemy, przed jakimi stoi dzisiaj palestyńskie społeczeństwo?:

 1. Bieda i bezrobocie: 30%
 2. Opanowanie szerzącej się korupcji w publicznych instytucjach: 25%
 3. “Trwająca okupacja i działalność osiedli” Izraelczyków: 24%
 4. “Trwające oblężenie Strefy Gazy i zamkniecie jej przejść granicznych”: 13%
 5. “Brak jedności narodowej”: 6%

Będziemy wiedzieć, że dotarliśmy do lepszego miejsca z naszymi arabskimi sąsiadami, kiedy ich cele będą zgadzały się z ich problemami. Do tego czasu nie ma wiele miejsca na optymizm.


What, as elections approach, do Palestinian Arabs think about their society’s corruption?

This Ongoing War, 1 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Arabowie palestyńscy myślą że warto pocierpieć aby ewentualnie pomordować Żydów palestyńskich. Za te kilka dni satysfakcji, Arabowie gotowi są znieść wszystko, nie tylko korupcję.
  Bo Arabowie wierzą że nie potrzebują Żydów aby prowadzić prosperujące państwo post-żydowskie. W tym obłędzie popiera ich cywilizacja zachodnia. To taka psychoza masowa. Ale nieuleczalna.
  Wiemy że ta nieuleczalna z tragicznej historii Europy 20 wieku, z jej niedolą setek milionów i śmiercią dziesiątków milionów. Perswazja nie pomogła i żadnej psychozy nie udało się zatrzymać.

  A nowe psychozy już w drodze, 100 lat później. Szersze i potężniejsze niż w 20 wieku. Niczego nie zrozumieli i niczego się nie nauczyli.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.