Uncategorized

Krotko i zwiezle. wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.4 – 25.4


24 kwietnia 2021 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety. Jedną z nich zestrzelił system obrony Iron Dome, a dwie pozostałe spadły w otwartym terenie w pobliżu kibucu Kissufim, nie powodując żadnych strat. Około godzinę później wystrzelono 4 rakiety, z których dwie przechwycił system Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W trzeciej salwie wystrzelono jedną rakietę w stronę miasta Aszkelon, a 4 rakiety w kierunku południowego Negewu. Jedną rakietę przechwycił system Iron Dome. Nad ranem wystrzelono kolejne salwy rakiet. Ogółem ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej 30 rakiet, z których zestrzelono cztery. Nie odnotowano żadnych szkód.


w nocy izraelskie czołgi dwukrotnie ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Było to ostrzeżenie, wzywające do zaprzestania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Nad ranem izraelskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowania celów Hamasu w Strefie Gazy.rano Siły Obronne Izraela poinstruowały mieszkańców społeczności południowego Izraela, aby pozostali blisko schronów, odwołali wydarzenia odbywające się na otwartej przestrzeni, ograniczyli wydarzenia odbywające się na obszarach zamkniętych do 100 osób, oraz odwołali prace rolnicze w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Zamknięta została plaża Zikim na północ od strefy. Za kilka godzin mają być podane kolejne wytyczne. Poinformowano także, że Siły Obronne Izraela rozpoczęły przegrupowanie oddziałów w kierunku granicy z Syrią, skąd kilka dni temu wystrzelono rakietę w kierunku izraelskiego reaktora jądrowego w Dimonie.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi przełożył swoją podróż do Stanów Zjednoczonych. W sztabie odbyła się narada dowództwa, w trakcie której omówiono obecną sytuację bezpieczeństwa i szereg możliwych reakcji na nocny atak rakietowy, a także przygotowania do dalszej eskalacji.


IsraAID wysyła zespół ratowników na Karaiby po erupcji wulkanu 23 kwietnia 2021 r Od czasu wybuchu wulkanu La Soufriere przesiedlono ponad 20 000 osób, a około 12 000 przebywa w publicznych schronach.


Senaccy demokraci raczej nie zablokuja administracji Bidena w sprawie ponownego przystąpienia do porozumienia nuklearnego z Iranem „Administracja będzie kwestionowana lub krytykowana przez niektórych Demokratów , ale będzie postępować tak samo jak w 2015 roku, bez względu na ich obawy” – powiedział Elliott Abrams, były specjalny przedstawiciel USA ds. Wenezueli i Iranu w administracji Trumpa.


Napięcie w Jerozolimie wywołuje wymianę ognia między Gazą a Izraelem


 Przedstawicielstwo UE w Izraelu obchodzila 25 . wspolpracy. UE była gospodarzem wydarzenia, w którym uczestniczyli ambasadorowie europejscy, urzędnicy izraelscy oraz zainteresowane strony w dziedzinie badań i innowacji. 


mała palestyńska frakcja militarna związana z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny przyznała się do nocnego ostrzału rakietowego Izraela. Po izraelskich odwetowych bombardowaniach, Hamas oświadczył, że ​​”nowa syjonistyczna agresja na Strefę Gazy jest desperacką próbą złamania siły woli naszego narodu i naszej nieustającej niezłomności


Nagrodzony Oscarem dokument „The Last Days” o doświadczeniach węgierskich Żydów podczas Holokaustu, który został wyprodukowany przez Stevena Spielberga, zostanie udostępniony do transmisji w serwisie Netflix.


 Belgia – amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer planuje nową wersję swojej szczepionki na koronawirusa, która będzie przechowywana w standardowej zamrażarce.


wieczorem ponownie wybuchły arabskie rozruchy w Jerozolimie. Protestujący Arabowie niszczyli kamery ulicznego monitoringu i atakowali policję.


syryjskie media poinformowały, że przy porcie Banjas zaatakowany został irański tankowiec, który przypłynął z ropą naftową z Iranu. Statek został trafiony dwoma rakietami wystrzelonymi prawdopodobnie z bezzałogowego drona, który miał znajdować się w przestrzeni powietrznej Libanu


po spotkaniu gabinetu bezpieczeństwa, premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Poinstruowałem wszystkich, aby przygotowali się na każdy możliwy scenariusz. Jerozolima, jak co roku podczas Ramadanu jest otwarta dla wszystkich mieszkańców oraz gości, gwarantując wszystkim wolność wyznania, żądamy jednak, aby wszyscy przestrzegali prawa.”


25 kwietnia 2021 r.


To, co nazwał największą wygraną w swojej karierze, rosyjsko-izraelski tenisista Aslan Karatsev pokonał w sobotę w półfinale w Belgradzie numer jeden na świecie Novaka Djokovica.


ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w rejonie Ejlatu i Arava wykryto duży rój szarańczy. Mieszkańcom moszawu Hatzeva udało się złapać część szarańczy w pułapki sieciowe, dzięki czemu ochronili swoje pola i uprawy.

burmistrz Jerozolimy, Mosze Lion wezwał wszystkie strony do zachowania spokoju w mieście i odpowiedzialnego działania. „W ciągu ostatnich dwóch lat Jerozolima była przykładem i wzorem do naśladowania koegzystencji. Zamierzam zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby dalej tak było. I jest to możliwe!


w nocy Siły Obronne Izraela wystrzeliły liczne flary świetlne, rozświetlając niebo nad Strefą Gazy. W ten sposób dano ostrzeżenie i wezwanie, by wstrzymać dalszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Szkoły zostały otwarte w sąsiadującym z Gazą regionie Sha’ar Hanegev w południowym Izraelu w niedzielę rano, po kilku godzinach bez rakietowego oszczelania .


Jak dotąd 5 376 918 osób (57,82% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 5 008 438 osób (53,86% populacji) otrzymało obie dawki.


IDF nie jest zainteresowana eskalacją. Spokój z Hamasem opiera się na założeniu, że kolejna runda walki przyniesie tylko marginalne korzyści i że w końcu znajdziemy się w tym samym miejscu.


W Turcji trwa masowa kampania, w której kwestionuje się, w jaki sposób 128 miliardów dolarów zniknęło z krajowych rezerw walutowych, gdy Erdogan rozpoczal kadencje


Delegacja Izraela do Waszyngtonu nie zmieni stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie ponownego przystąpienia do porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., powiedział sekretarz prasowy Białego Domu w piątkowym briefingu.


Izrael oficjalnie uznal ludobójstwo Ormian z rąk Imperium Osmańskiego podczas I wojny światowej.


Starbucks wraca do Izraela, ale z niespodzianką Pop-up store będzie działał w Dizengoff Center od 25 kwietnia do 15 maja i będzie oferował bezpłatne próbki kawy parzonej w saszetkach.Raport statystyk przestępstw z nienawiści FBI podkreśla niepokojący trend, według którego Żydzi są narażeni na znacznie wyższe wskaźniki niż jakakolwiek inna grupa religijna


„Turcja jest krajem siostrzanym Azerbejdżanu, a Izrael jest naszym strategicznym partnerem. Chcemy, aby nasi przyjaciele byli ze sobą przyjaciółmi” – mówi Hikmet Hajiyev, jeden z nielicznych urzędników Azerbejdżanu, który dyktuje politykę zagraniczną Azerbejdżanu.


Przemawiając na wirtualnej ogólnokrajowej konferencji liberalnej grupy zwolenników J Street, byli kandydaci na prezydenta i senatorowie Demokratów Bernie Sanders i Elizabeth Warren wskazali, że są gotowi nałożyć warunki na pomoc, którą Kongres obiecał Izraelowi.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ta nieporadnosc Izraela wzgledem Gazy jest patetyczna. Mial lata i lata zeby sie zastanowic, nie wykorzystal prezydencji Trumpa- ciagle ” Czapajev dumajet”.Najgorzej ze grozi, daje ” Ostatnie ostrzezenie Numer 897 dla Hamasu „..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.