Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.4 – 29.4


28 kwietnia 2021 r.


ministerstwo turystyki ujawniło swój plan przywrócenia turystyki przyjazdowej do Izraela. Według aktualnego harmonogramu, który może ulec zmianie, od 23 maja 2021 r. do Izraela będzie mogła wjeżdżać ograniczona liczba zagranicznych zorganizowanych grup turystycznych. Następnie od 1 czerwca do Izraela będzie wpuszczana nieograniczona liczba zorganizowanych grup turystycznych – a jeśli wszystko pójdzie dobrze, indywidualni turyści będą mogli odwiedzać Izrael od 1 lipca.

 Apple Pay, cyfrowa usługa płatnicza, ma zostać uruchomiona w Izraelu w przyszłym tygodniu, umożliwiając użytkownikom iPhone’a dokonywanie płatności cyfrowych.szef wydziału politycznego ministerstwa spraw zagranicznych Alon Bar powiedział przedstawicielom dwunastu krajów Unii Europejskiej, że Izrael nie próbuje przeszkodzić w rozpoczęciu wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej, jednak obawia się wzmocnieniu pozycji organizacji terrorystycznej Hamas po wyborach.


Według raportu opublikowaneg liczba incydentów antysemickich w Austrii w zeszłym roku osiągnęła najwyższy poziom od czasu, gdy społeczność żydowska rozpoczęła oficjalne zbieranie informacji 19 lat temu


Sekretarz stanu USA Antony Blinken odrzucił doniesienia, że ​​były sekretarz stanu John Kerry poinformował irańskiego ministra spraw zagranicznych o izraelskich operacjach w Syrii


Siły Obronne Izraela zidentyfikowały i zestrzeliły drona używanego przez organizację terrorystyczną Hezbollah, który wkroczył do izraelskiej przestrzeni powietrznej z Libanu. Dron był śledzony przez cały czas od wejścia w izraelską przestrzeń powietrzną aż do chwili zestrzelenia.


Biden mianuje Thomasa Nidesa ambasadorem w Izraelu Nides był byłym zastępcą sekretarza stanu ds. Zarządzania i zasobów oraz jest obecnym wiceprzewodniczącym Morgan Stanley.


Iran wzywa do wymiany więźniów z USA w miarę kontynuacji rozmów nuklearnych


Saudyjska marynarka wojenna przechwyciła i zniszczyła zdalnie sterowaną łódź z ładunkiem wybuchowym w porcie Yanbu na Morzu Czerwonym,


Izraelscy i amerykańscy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego spotkali się we wtorek w Waszyngtonie, aby omówić obawy związane z ambicjami nuklearnymi Iranu i staraniami USA o ponowne zawarcie umowy między Teheranem a światowymi mocarstwami.


Prezydent Senatu Jordanii obwinia Trumpa i Kushnera o zamach stanu przeciwko królowi


Po blokadzie Suezu Izrael może stać się głównym przewoźnikiem ropy

W dniu 29 maja zadebiutuje w transmisji strumieniowej za pośrednictwem HBO i HBO Max film pt. “Oslo”. Film koncentruje się na wysiłkach norweskiej dyplomaty Mony Juul i jej męża, socjologa Terje Rød-Larsena, zmierzających do nakłonienia przedstawicieli Izraela i OWP do zawarcia Porozumień z Oslo w 1993 r.


29 kwietnia 2021 r.


Z ostatniej chwili

Dziesiątki Izraelczyków zostało zabitych i rannych w panicznej panice podczas obchodów Lag B’Omer w Meron, co jest określane jako jedna z największych katastrof w czasie pokoju w historii narodu.Według Magena Davida Adoma co najmniej 38 osób zginęło, a 65 zostało rannych, w tym sześć w stanie krytycznym, 18 ciężko, dwóch średnio i 39 lekko rannych.


Unia Europejska przyjęła bezprecedensową rezolucję potępiającą agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) za drukowanie, rozprowadzanie i używanie w szkołach w Autonomii Palestyńskiej podręczników podżegających do przemocy wobec Izraela i Żydów.


Hamas oświadczył że pociąga Izrael do odpowiedzialności za przełożenie palestyńskich wyborów parlamentarnych, które rzekomo zostały przełożone z powodu izraelskiej odmowy na przeprowadzenie wyborów we wschodniej Jerozolimie. “Jerozolima to czerwona linia. Żaden Palestyńczyk nie może zgodzić się na wybory bez Jerozolimy.”


izraelski wojskowy bezzałogowy dron spadł w Strefie Gazy. Dron wykonywał rutynowe działania patrolowe w tym regionie. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie ma obaw o wyciek danych.


 Biały Dom i Biden sprzeciwił się określeniu Izraela jako „państwa apartheidu” przez główną organizację praw człowieka.


IsraAID dostarczy koncentratory tlenu do Indii w trakcie kryzysu związanego z COVID


 Izraelskie dane medyczne wykazały, że szczepionka Pfizer BioNTech jest w 97% skuteczna przeciwko brytyjskiemu wariantowi koronawirusa, powiedział w środę założyciel BioNTech.


 Izrael rozpocznie przyjmowanie zaszczepionych turystów do kraju pod koniec maja i ogłosił rozpoczęcie globalnej kampanii mającej na celu zachęcenie jak największej liczby osób do odwiedzenia tego roku, izraelski minister turystyki Orit Farkash-Hacohen powiedział we wtorek.


Intel Israel ogłosił , że planuje zatrudnić 1000 nowych pracowników i zainwestować 200 milionów dolarów w centrum rozwoju nowych technologii w Hajfie.


Google i Uniwersytet w Tel Awiwie uruchomiły niedawno program promujący multidyscyplinarne badania związane ze sztuczną inteligencją z korzyścią dla społeczeństwa.


 Władze Izraela i Węgier rozmawiają o wzajemnym uznawaniu ich świadectw szczepień , powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi.


po konsultacjach dotyczących bezpieczeństwa zdecydowano rano o przywróceniu obszaru połowowego Strefy Gazy do 15 mil morskich. Poinformowano, że ostatniej doby Hamas udaremnił próbę wystrzelenia rakiet ze Strefy Gazy.


Spodziewając się powrotu talibów, ostatni Żydzi z Afganistanu przenoszą się do Izraela


Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w środę Turcję i wszystkich sojuszników USA, aby powstrzymali się od dalszych zakupów rosyjskiej broni w przyszłości, mówiąc, że może to spowodować dalsze sankcje.


Oczekuje się, że Liban i Izrael wznowią w przyszłym tygodniu mediowane przez USA rozmowy w sprawie sporu o ich granicę na Morzu Śródziemnym,


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.