
Jako dziecko przeżył Holocaust, ale stracił bliskich. Pożegnanie ks. Pawłowskiego
“Na pomniku, jaki przygotował sobie w Izbicy, tak streścił swoje życie: Opuściłem najbliższych w obliczu ich zagłady, aby ratować swoje życie. Oddałem je na służbę Bogu i ludziom” – mówił bp Mieczysław Cisło podczas uroczystości pogrzebowych ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego.
Wiecej TUTAJ
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano
W zeszłym tygodniu CAMERA zamieściła dyskusję o opowiadaniu Wujek Meena, palestyńskiej autorki, Ibtisam Barakat. Opowiadanie jest w programach szkół podstawowych.Jak pisze CAMERA, opowiadanie daje jednostronne, fałszywe spojrzenie na izraelsko-palestyński konflikt. To wszystko jest jednak znacznie gorsze niż tylko to.
Wiecej TUTAJ
O tym jak lwowska Akcja Katolicka chciała wagonów „Tylko dla chrześcijan” na PKP w II RP
Jednym z symboli niemieckiej okupacji Polski podczas drugiej wojny światowej były tabliczki z napisem Nur für Deutsche („Tylko dla Niemców„), które umieszczano w różnych miejscach, dotyczyło to również wagonów kolejowych. Okazuje się, że w przedwojennej Polsce były osoby, które chciały wprowadzić podobne tabliczki, z tą różnicą, że napis ten miał brzmieć ”Tylko dla chrześcijan” i być skierowanym przeciw żydowskim obywatelom II RP.
Wiecej TUTAJ
Jak Józef Rotblat przestawał być Polakiem
Gdy w sierpniu 1939 r. Józef wyjeżdżał do Liverpoolu, miał 31 lat, żonę, przyjaciół, skromne, ale dość przyjemne życie w Warszawie, robił doktorat. Gdy przyjechał znów w 1957 r. i pojechał na Muranów, po dawnej tętniącej życiem dzielnicy nie było już śladu.
Wiecej TUTAJ
“Człowieczeństwo – opowieść o Dawidzie Kurzmanie” – reportaż Anny Leśniewskiej
24. października na ścianie małej synagogi w Rzeszowie odsłonięto tablicę poświęconą Dawidowi Alterowi Kurzmanowi. Mówią o nim krakowski, a ostatnio też rzeszowski Janusz Korczak.
Wiecej TUTAJ
Urzędniczyna w łapciach, który posłał na śmierć miliony. Rola urzędnika-mordercy była dla niego idealna
Kiedy już stanął przed sądem w Izraelu, świat nie mógł się nadziwić jak nijako wygląda i jaki jest potulny. Ten łysiejący pan w średnim wieku, wyglądający jak nieokreślony urzędnik niższego szczebla, miałby przez lata metodycznie i bez zawahania wysyłać miliony na śmierć? Adolf Eichmann jak mało kto rozgrzał dyskusję o tym, co trzeba mieć w głowie, żeby zostać zbrodniarzem.
Wiecej TUTAJ
Czterech Izraelczyków uzupełniło skład zespołu Israel Start-Up Nation
Poznaliśmy pełną, 30-osobową kadrę ekipy Israel Start-Up Nation na sezon 2022. Skład drużyny uzupełniło czterech Izraelczyków, którzy do tej pory ścigali się w barwach rodzimej ekipy.
Wiecej TUTAJ
Alma i żydowski Casanova: historia miłości Isaaca Bashevisa Singera i Almy Haiman
Podobno wciąż powtarzał, że należałoby się rozwodzić po piętnastu latach małżeństwa, jeżeli chce się coś wiedzieć o miłości i seksie. Ale Isaac Bashevis Singer miał jedną żonę na całe życie. Alma zostawiła dla niego męża i dzieci.
Wiecej TUTAJ
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi
Podczas gdy uwaga mediów skupia się na Palestyńczykach w izraelskich więzieniach, nie ma niemal żadnych wzmianek o więźniach i internowanych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej
Wiecej TUTAJ
Migranci z Bliskiego Wschodu: zostańcie w swojej strefie kulturowej
Gdy pojawia się perspektywa ucieczki wielkiej liczby Afgańczyków z ich kraju – mówi się o pięciu milionach – pojawia się niemal powszechne założenie, że ich ostatecznym celem powinien być Zachód – czyli Europa Zachodnia i Środkowa, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Ale czy to ma sens?
Wiecej TUTAJ
Kategorie: Uncategorized