Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.11 – 14.11


Republikanie wprowadzają projekt ustawy o uznaniu Bractwa Muzułmańskiego za grupę terrorystyczną Kilku sojuszników USA, w tym Arabia Saudyjska, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, już to zrobiło.


Porozumienie Abrahama znalazło się na pierwszych stronach gazet w 2020 roku jako przełomowe umowy normalizacyjne między rządami Izraela i państw arabskich. Jednak ponad rok później zwolennicy porozumień podkreślają ich wpływ na codzienne relacje między ludźmi.


Izraelska firma obronna UVision Air Ltd., która dostarcza swoją zaawansowaną technologicznie amunicję krążącą dla izraelskich sił obronnych, amerykańskiej piechoty morskiej i indyjskiego wojska, patrzy na nowe rynki.


Elbit Systems of America planuje otworzyć zakład o powierzchni 135 000 stóp kwadratowych w North Charleston w Karolinie Południowej w celu produkcji broni dla Izraela i zwiększenia produkcji firmy.


 Juana Ruiz Rishwami, hiszpańska mieszkanka Zachodniego Brzegu, przyznała się w środę przed izraelskim sądem wojskowym do winy za ułatwienie przekazywania pieniedzy dla palestyńskich terrorystów.


Czołowy generał sił powietrznych USA na Bliskim Wschodzie powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić wspólne ćwiczenia lotnicze z Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem po tym, jak narody przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Czerwonym w widocznym zagrożeniu dla ich wspólnego przeciwnika, Iranu.


Izraelski szekel nieco osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy dolar osiągnął 3,12 NIS, po tym, jak wcześniej w tym tygodniu osiągnął najwyższy poziom od 25 lat.


Premier Naftali Bennett oskarżył w piątek swoich przeciwników politycznych o próbę upolitycznienia dostępu do Ściany Płaczu, tydzień po starciach między ultraortodoksyjnymi Żydami a żydowską grupą kobiet w świętym miejscu w Jerozolimie.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że spośród osób zaszczepionych trzecią dawkę przypominającą szczepionki przeciwko koronawirusowi, 10,6 tys. pacjentów zachorowało na COVID-19, czyli 0,27% zaszczepionych.


główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena, dr Anthony Fauci podkreślił doświadczenie Izraela w zakresie szczepień przypominających szczepionką przeciwko koronawirusowi. „Kiedy patrzysz na dane z Izraela, jest bardzo jasne, że trzecia dawka szczepionki przywraca pewne zanikające efekty, które obserwujemy u osób, które były zaszczepione sześć lub więcej miesięcy temu. Podobnie jak w Izraelu szczepionki przypominające muszą stać się absolutnie niezbędnym elementem naszej odpowiedzi.


Izrael ominie niektóre ze swoich arabskich miast, transportując siły lądowe na przyszłe fronty wojenne, powiedział w piątek starszy generał armii, powołując się na lekcje z przemocy na tle religijnym, która wybuchła w tym kraju w maju podczas starć w Strefie Gazy.


Oczekuje się, że do 2040 r. u ponad miliona Izraelczyków cukrzyca typu 2 zostanie zdiagnozowana, eksperci ds. zdrowia zidentyfikowali silne zapotrzebowanie na innowacyjne modele zapobiegania, leczenia i leczenia tej przewlekłej choroby.


Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ i ustępujący ambasador w Stanach Zjednoczonych, obiecał kontynuować „walke w imieniu Izraela” w ONZ, nawet po rezygnacji ze stanowiska ambasadora w USA.


Zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenie prowadzone przez siły lądowe IDF we współpracy z siłami MARCENT i Korpusem Piechoty Morskiej USA.


Lapid potępia „przerażający incydent antysemicki” w Polsce Protestujący krzyczą „Śmierć Żydom” na nacjonalistycznym polskim wiecu z okazji Święta Niepodległości w Kaliszu • Polski minister spraw wewnętrznych: Organizatorzy wiecu poniosą „konsekwencje prawne”


 Premier Izraela Naftali Bennett powiedział w niedzielę, że zrobiono wszystko, co możliwe, aby zapewnić uwolnienie izraelskiej pary aresztowanej w Turcji, która jest oskarżona o szpiegostwo polityczne i wojskowe.


Zaledwie rok po podpisaniu historycznych Porozumień Abrahamowych izraelskie Ministerstwo Obrony inauguruje pierwszy w historii izraelski pawilon narodowy na „Dubai Airshow” i poprowadzi delegację przedstawicieli izraelskiego przemysłu obronnego


wybuchł groźny pożar lasu w pobliżu miasta Ma’alot-Tarshiha na północy kraju. Ewakuowano około 100 zagrożonych domów. Pożar gasi 15 sekcji strażackich i 6 samolotów gaśniczych.


gen. dyw. Amikam Norkin, dowódca izraelskich sił powietrznych (IAF), odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w niedzielę, podczas pierwszej publicznej wizyty urzędnika IDF w państwie Zatoki Perskiej.


przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder powiedzial ze czas, by zjednoczona Jerozolima zjednoczyła świat żydowski W całej historii narodu żydowskiego, w dobrych i złych czasach, kwestią, która jednoczyła Żydów w każdym spektrum, był los Jerozolimy.


Pierwsze zawody „IRONMAN” w Izraelu.Uczestnicy pokonali trasę, która obejmowała 1,9 km pływania wzdłuż Jeziora Galilejskiego, 90 km trasy rowerowej oraz 22,1 km biegania.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Ta wiadomość jest myląca i złośliwa. Pewnie Haaretz albo ynet. Bo normalnie wojsko nie wali centralną aleją miast, chyba że na defiladzie. Jasne że TLV też wojsko ominie. Natomiast jeśli zobaczysz pojazdy bojowe na ulicy Dizengoff, wiedz że Izrael przegrał wojnę i prowadzi bój odwodowy
    .
    Od umów Oslo Izrael zbudował dobre szosy na szerokość, tzn zachód – wschód, przecinające AP w kilku miejscach, o kluczowym znaczeniu strategicznym. Celem tych szos jest podwójny, polityczny i wojskowy. Politycznie one dzielą AP na kilka izolowanych regionów, a wojskowo umożliwiają konwoje które obiegają miasta palestyńskie i są bronione przez osiedla żydowskie. Brak takich osi transportowych był poważną słabością Izraela od jego powstania. Dzisiaj już nie.

  2. „Izrael ominie niektóre ze swoich arabskich miast, transportując siły lądowe na przyszłe fronty wojenne, powiedział w piątek starszy generał armii, powołując się na lekcje z przemocy na tle religijnym, która wybuchła w tym kraju w maju podczas starć w Strefie Gazy.”

    General obawia sie ze IDF nie poradzi sobie z V kolumna, bo do nich nie wypada strzelac. Hizbollah i Iran juz trzesa sie z obawy przed IDF i Generalami izraelskimi.
    Az plakac sie chce, do czego przeklety operetkowy General Rabin doprowadzil…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.