Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.11 – 22.11


Agencja bezpieczeństwa Shin Bet poinformowała, że udaremnila wiele atakow terrorystycznych z powodu aresztowania w ostatnich tygodniach ponad 50 członków komórki Hamasu w Judei i Samarii oraz we wschodniej Jerozolimie.


Uczestnicząc w spotkaniu Komitetu Łącznikowego Ad Hoc w Oslo, minister współpracy regionalnej Issawi Frej wyraził poparcie rządu izraelskiego dla zwiększenia międzynarodowej pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej.


Czy w Gazie powstanie izraelsko-palestyńska strefa przemysłowa? Podejmowane są wysiłki na rzecz budowy strefy przemysłowej dla robotników z Gazy na terytorium Izraela.


Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatif Al Zayani powiedział w sobotę, że Liban musi zademonstrować, że jego potężny sprzymierzony z Iranem ruch Hezbollah może zmienić swoje zachowanie, aby naprawić rozłam z arabskimi państwami Zatoki Perskiej.palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do Dżeninu na północy Samarii, rozpoczynając dużą operację mającą na celu przywrócenie kontroli Autonomii Palestyńskiej nad tym miastem, nad którym kontrolę przejęły bojówki Islamskiego Dżihadu, Brygad Męczenników Al-Aksa i Hamasu.


szefowa izraelskiej służby zdrowia publicznego dr Szaron Alroy-Preis wyjaśniła wieczorem, że ​​ministerstwo zdrowia uważnie śledzi wzrost zakażeń koronawirusem, ale w tej chwili nie ma potrzeby podejmowania żadnych znaczących działań. Ten wzrost wynika z naszych publicznych zachowań.


premier Naftali Bennett wydał wytyczne dotyczące szeregu kroków mających na celu zmniejszenie ilości infekcji koronawirusa podczas tego, co jest w Izraelu nazywane “falą dzieci”. Obecnie 49% nowych infekcji dotyczy dzieci w wieku 0-11 lat.


izraelscy żołnierze wykryli przemyt w pobliżu Metuli na granicy z Libanem. Przemytnik porzucił worki i zbiegł do Libanu. W workach znaleziono 41 paczek z narkotykami oraz amunicję. Izraelscy żołnierze udaremnili także przemyt na granicy z Egiptem, gdzie przejęto dużą ilość marihuany i kokainy (w sumie 120 kg).


ministerstwo gospodarki i przemysłu poinformowało, że w strefie przemysłowej Nazaretu powstanie pierwszy w sektorze arabskim park technologii high-tech. Ocenia się, że kosztem 21 mln szekli powstanie 200 miejsc pracy, pomagając arabskim pracownikom na lepszą integrację z izraelskim społeczeństwem.


Masowy protest, który miał miejsce w piątek w irańskim mieście Isfahan przeciwko pogarszającym się warunkom gospodarczym i niedoborom wody, wywołał krzyki przeciwko najwyższemu przywódcy kraju Alemu Chameneiemu i sprzeciwowi wobec propalestyńskiej polityki Iranu w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy.


Administracja Bidena naciska na Izrael, aby odnowił swoje członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Kultury i Nauki, UNESCO


Ostatnie wspólne ćwiczenia wojskowe między Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i państwami Zatoki Perskiej są częścią przygotowań stron do konfrontacji wojskowej z Iranem – ujawnił ppłk Shachar Shoshana, szef północnoamerykańskiego oddziału Departamentu Spraw Zagranicznych przy IDF.


Minister energetyki Karine Elharrar (Jesz Atid) poleci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie podpisze umowe z Królestwem Jordanii, ZEA i Stanami Zjednoczonymi.Królestwo Jordanii, które jest pełne otwartych przestrzeni, będzie wytwarzać energię elektryczną z energii słonecznej dla Izraela, podczas gdy Izrael, który ma najlepszą zdolność odsalania wody na świecie, będzie odsalał wodę dla Jordanii” – czytamy w oświadczeniu biura Elharrara.


Prezydent Isaac Herzog i jego żona Michal złożą w niedzielę pierwszą oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której spotkają się z księciem Karolem, premierem Borisem Johnsonem, ministrem spraw zagranicznych Liz Trass, parlamentarzystami oraz szefami społeczności żydowskiej.


Coroczny raport ONZ na temat szczęścia na świecie konsekwentnie umieszcza Izrael jako jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Najnowszy indeks nie jest wyjątkiem: zestawienie danych z 2021 r. zebranych w ciągu ostatnich trzech lat plasuje Izrael na dwunastym miejscu na liście 149 krajów.


Departament Stanu USA poinstruował swoich pracowników dyplomatycznych oraz ich rodziny, aby aż do odwołania nie odwiedzali Starego Miasta w Jerozolimie ze względów bezpieczeństwa.


izraelska policja przeprowadziła operację w arabskim mieście Rahat na Negewie. Podczas przeszukania domów odkryto i skonfiskowano znaczną ilość amunicji. W odpowiedzi na działania policji, Beduini wszczęli zamieszki. Rannych zostało 2 policjantów. Aresztowano 3 demonstrantów.


palestyński terrorysta otworzył ogień z pistoletu maszynowego Carl Gustaw do przechodniów u podnóża arabskiego rynku schodzącego do Zachodniego Muru na Starym Mieście w Jerozolimie. Terrorysta był przebrany za ortodoksyjnego Żyda i został zastrzelony przez policjantów. W ataku rannych zostało 5 osób (w tym 2 policjantów), jedna z nich zmarła od ran w szpitalu (Elijahu Kay).


przed południem izraelskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do ​​obozu uchodźców Shuafat we wschodniej Jerozolimie. Przeszukano dom Fadi Abu Shahidama, który dziś rano przeprowadził atak terrorystyczny w Jerozolimie. Okazało się, że był on członkiem Hamasu i nauczycielem religioznawstwa w arabskiej szkole Raszidija w Jerozolimie. Atak był wcześniej zaplanowany, gdyż żona z dziećmi wyjechały trzy dni wcześniej z Izraela. W dzielnicy Shuafat doszło do starć z policją.


wieczorem w dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie przeszedł marsz poparcia dla palestyńskiego terrorysty, który zginął podczas dzisiejszego ataku terrorystycznego na Starym Mieście Jerozolimy. Demonstranci nieśli flagi Hamasu i skandowali antyizraelskie hasła. Tłum podpalał opony i rzucał kamieniami w izraelskich policjantów, skandując: “Miliony męczenników idą do Jerozolimy!”


kilkuset Izraelczyków przeszło przez Stare Miasto Jerozolimy i udało się na modlitwy przy Zachodnim Murze za ofiarami dzisiejszego ataku terrorystycznego. Maszerujący wymachiwali izraelskimi flagami, a w miejscu ataku odmówili Psalmy.


67-letni mężczyzna został średnio ranny w niedzielnym podejrzeniu ataku terrorystycznego w Jaffie, według izraelskiej policji.


Dziesiątki jordańskich parlamentarzystów wydało w niedzielę oświadczenie potępiające brytyjski plan uznania Hamasu w całości za organizację terrorystyczną.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.