Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.11 – 24.11


Kilka godzin po śmiertelnym ataku terrorystycznym, w którym zginął obywatel Izraela, setki arabskich mieszkańców wschodniej Jerozolimy przemaszerowały w niedzielę wieczorem przez obóz uchodźców Shuafat, domu bandyty. wiec został zainicjowany przez Hamas.


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na sześć osób z Iranu i jedną firmę za próbę wpłynięcia na wybory prezydenckie w USA w 2020 roku.


Państwowa Komisja Śledcza w sprawie katastrofy Mount Meron , która miała miejsce zeszłej wiosny, przedstawiła w poniedziałek tymczasowe zalecenia dotyczące przygotowania bezpieczeństwa na następne obchody Lag B’Omer w tym miejscu.


 Grupa 26 Demokratów wzywa sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena do działania w celu zapobieżenia realizacji planów izraelskiej budowy w korytarzu E-1 między Jerozolimą a Ma’ale Adumim.


Nowy dowódca Północnej Formacji Sił Obronnych Izraela, czyli jednostki wojskowej odpowiedzialnej za nadzorowanie manewrów wojennych w Libanie lub Syrii, objął swoje stanowisko w niedzielę.Generał dywizji Sa’ar Tzur został awansowany ze stopnia generała brygady


Prezydent Izraela Izaak Herzog ogłosił „Stypendium współczucia i wytrwałości” ku pamięci księżnej Alicji z Battenberg, która udzielała schronienia rodzinie żydowskiej podczas nazistowskiej okupacji Grecji, Księżniczka Alice była matką zmarłego księcia Edynburga, księcia Filipa , który zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat, oraz babcią księcia Karola

Prezydent Herzog spotyka księcia Karola, i oglasza zalozenie “stypendium pielęgniarskiego na cześć księżniczki Alice” Została ona uznana przez Yad Vashem za „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za udzielanie schronienia rodzinie żydowskiej podczas hitlerowskiej okupacji Grecji.


Europejski detalista Schwarz Group przejmuje XM Cyber, izraelską firmę za 200 milionow dolarow zajmującą się cyberbezpieczeństwem, a która została współzałożona w 2016 roku przez byłego dyrektora Mossadu Tamira Pardo.


Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) obniżyło ostrzeżenie dotyczące podróży do Izraela z najwyższego poziomu 4 (“bardzo wysokie ryzyko infekcji”), do poziomu 3 (“wysokie ryzyko”)


minister spraw zagranicznych Jair Lapid wezwał Turcję, by poszła za Wielką Brytanią i zdelegalizowała organizację terrorystyczną Hamas. “Narody świata muszą postąpić tak jak Wielka Brytania i zakazać Hamas. Biura Hamasu w Stambule powinny zostać zamknięte.”


ministerstwo obrony poinformowało, że w najbliższych tygodniach zostaną przeprowadzone ćwiczenia systemu obronnego w centralnej części kraju, w ramach którego odbędą się różne testy, w tym starty rakiet. Ostrzeżono, że w trakcie testów będą słyszalne wybuchy, a na obszarach cywilnych zostaną rozmieszczone różne systemy obronne.


plenum Knesetu zatwierdziło projekt ustawy o ograniczeniu kadencji premiera do ośmiu kolejnych lat urzędowania. 66 posłów poparło tę propozycję, a 48 głosowało przeciw


Izrael rozpoczął szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat.


izraelska policja poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat w Izraelu zgłoszono ponad 10 tys. spraw dotyczących przestępstw seksualnych, z czego 8 508 dotyczy ofiar w wieku poniżej 17 lat. Jest to wzrost o około 5% w porównaniu do wcześniejszych lat, co ma związek z blokadami wprowadzanymi z powodu pandemii.


Izraelski thriller szpiegowski „Teheran” zdobył w poniedziałek Międzynarodową Nagrodę Emmy 2021, wygrywając w kategorii Najlepszy serial dramatyczny.


Minister obrony Izraela ostrzegł we wtorek, że zagrożenie ze strony Iranu nie skupia się wyłącznie na Izraelu i że Republika Islamska nie zrezygnowała ze swoich marzeń o dominacji nad światem.


Rezolucja wprowadzona przez Izrael została przyjęta przytłaczającą większością 140 krajów w ONZ. Ponadto rekordowa liczba ponad 135 krajów dołączyła jako partnerzy do izraelskiej propozycji.Izraelska propozycja ma na celu promowanie dostępu do zaawansowanych technologii rolniczych i korzystania z nich w krajach rozwijających się oraz na obszarach dotkniętych suszą i opiera się na przełomowych zdolnościach Izraela w tej dziedzinie.


Israelska organizacja Squasha oglosila, że pozwie Światową Federację Squasha, jeśli organizacja nie zapewni, że drużyna będzie mogła rywalizować w mistrzostwach świata, które odbędą się w Malezji w przyszłym miesiącu .


izraelska Narodowa Rada Gospodarcza opublikowała prognozę, według której populacja Izraela, licząca obecnie 9,2 miliona, wzrośnie do 16 milionów w 2050 r., z których około 80% będą stanowić Żydzi.


 Izraelski rząd ogłosił, że planuje budowę pierwszego parku high-tech dla sektora arabskiego w mieście Nazarecie.

Ponadpartyjna grupa 58 prawnikow wysłała list do sekretarza stanu Antony’ego Blinkena i sekretarza ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkasa, wzywając ich do włączenia Izraela do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego, mówiąc, że wzmocni to stosunki dwustronne między sojusznikami


Australia ogłosiła w środę, że określa Hezbollah jako całość jako organizację terrorystyczną.


Oczekuje się, że Jeanne d’Arc Hissan, chrześcijańska Arabka z Jerozolimy, zostanie jednym z 550 mężczyzn i kobiet, którzy ukończą 16-tygodniowe szkolenie bojowe, ale także zostanie nazwana wybitnym żołnierzem batalionu.


Izrael stał się liderem w branży alternatywnych produktów mięsnych , rozwijając się, aby sprostać globalnemu wzrostowi popytu, który ma osiągnąć wartość 155 miliardów dolarów do 2027 roku.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.