Uncategorized

Chanuka Przewodnik dla zaklopotanych 2021

„Festiwal Świateł” podkreśla centralną rolę Ziemi Izraela w kształtowaniu się żydowskiej historii, religii i kultury.

Yoram Ettinger
YORAM ETTINGER

 Chanuka (28 listopada – 6 grudnia 2021) to jedyne żydowskie święto upamiętniające starożytną walkę narodowowyzwoleńczą w Ziemi Izraela. Święta narodowego wyzwolenia Paschy, Sukot/Namioty i Szawuot/Zielone Świątki upamiętniają wyjście z niewoli egipskiej do wyzwolenia w ziemi Izraela, a Purim upamiętnia wyzwolenie z perskiej próby unicestwienia narodu żydowskiego.

Historia Chanuki jest opowiedziana w czterech Księgach Machabejskich , Zwoju Antiocha i Wojnach Żydów Józefa Flawiusza .https://90a8145b2bb8852f065434c7d4f19cc7.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

W 323 p.n.e. imperium greckie zostało podzielone na trzy niezależne i rywalizujące ze sobą minicesarstwa (Grecja-Seleucydowie/Syria-Ptolemeusz/Egipt), po śmierci Aleksandra Wielkiego (Aleksander III), który szanował judaizm.

W 175 roku p.n.e. Seleucydów/syryjski cesarz Antioch (IV) Epifanes zażądał Ziemi Izraela i podejrzewał, że Żydzi byli sojusznikami jego ptolemejskiego/egipskiego wroga. Cesarz Seleucydów był znany z ekscentrycznego zachowania, stąd jego imię, Epifanes, co oznacza „boską manifestację”. Dążył do eksterminacji judaizmu i nawrócenia Żydów na hellenizm. W 169 roku p.n.e. zdewastował Jerozolimę, usiłował dokonać masakry ludności żydowskiej i zakazał praktykowania judaizmu.Subskrybuj The JNS Daily Syndicate przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najważniejszych artykułów

W latach 166/7 p.n.e. żydowską rebelią kierowali członkowie niesystemowej rodziny Hasmonean (Machabeuszów) — z wiejskiego miasteczka Modi’in, w połowie drogi między Jerozolimą a Morzem Śródziemnym — na czele z Matityahu, kapłanem i jego pięcioma członkami. synowie: Jochanan, Juda, Szymon, Jonatan i Eleazar. Walczyli z okupantem Seleucydów i ustanowili żydowską niepodległość. Dynastia Hasmoneuszów była pełna wojen zewnętrznych i wewnętrznych, trwających do 37 roku p.n.e., kiedy Herod Wielki (pełnomocnik Rzymu) pokonał Antygona II Mattathiasa.

Sukces Machabeuszy na polu bitwy był zgodny z reputacją Żydów jako wspaniałych wojowników, którzy byli często wynajmowani jako najemnicy przez Egipt, Syrię, Kartaginę, Rzym i inne światowe i regionalne potęgi.

Na rozkaz cesarza Antiocha IV Epifanesa z regionu Seleucydów, aby zakończyć żydowską „okupację” Jerozolimy, Jaffy, Gazy, Gezer i Akron, Szymon Machabeusz odpowiedział: „Nie okupowaliśmy obcej ziemi. […] Wyzwoliliśmy ziemię naszych przodków spod obcej okupacji” (Księga Machabejska A: 15:33).

Chanuka i Ziemia Izraela

Chanuka podkreśla centralną rolę Ziemi Izraela w kształtowaniu się żydowskiej historii, religii i kultury. Grzbiety górskie Judei i południowej Samarii (Zachodni Brzeg) były platformą dla bitew wojskowych Machabeuszy: Micpa (miejsce pochówku proroka Samuela, górujące nad Jerozolimą); Beth El (miejsce Arki Przymierza i pierwsza siedziba Judy Machabejskiej); Beth Horon (zwycięstwo Judy nad Seronem); Hadasza (zwycięstwo Judy nad Nikanorem); Beth Zur (zwycięstwo Judy nad Lizjaszem); Ma’aleh Levona (zwycięstwo Judy nad Apoloniuszem); Adora’yim (twierdza Machabeuszy); Eleazar (nazwany na cześć najmłodszego syna Matityahu Machabeusza); Beit Zachariya (pierwsza porażka Judy); Ba’al Hatzor (gdzie Juda został pokonany i zabity); Teqoa, Mikhmash i Gophnah (bazy Szimona i Yonatana); pustynia judzka itp.

Znaczenie Chanuka

Chanuka upamiętnia Machabeuszy-doprowadziły wyzwolenia narodowego z oświetlenia świec przez osiem dni, które upamiętniają ponowne otwarcie świątyni żydowskiej w Jerozolimie i jego Menora (świecznik) na 25 th dnia miesiąca żydowskiej Kislevie, jak zostało przepowiedziane przez Prorok Aggeusz w 520 p.n.e. Hebrajska pisownia Chanuka i „inauguracja” mają ten sam rdzeń.

Chanuka jest obchodzony na 25 th dnia miesiąca żydowskiej Kislevie, który jest miesiącem cudów, takich jak wygląd po powodzi tęczy Noego, zakończenie budowy Świętej Arki przez Mojżesza (na 25 th  dni Kislew), położenie fundamentów drugiej świątyni przez Nehemiasza itp.

W 1777 r. obchodzono Chanukę podczas najbardziej krytycznej bitwy w Valley Forge, która umocniła zwycięstwo Armii Kontynentalnej Jerzego Waszyngtona nad monarchią brytyjską.

25 th hebrajskim słowo Rodzaju jest „lekki”, a 25- ty  zderzak podczas Wyjścia Hashmona się (tak samo jak pisowni Hebrajsko Hasmonean-Machabejskich).

Pierwszy dzień Chanuki obchodzony jest, gdy godziny dzienne są równe godzinom ciemności – i kiedy światło księżyca jest ledwo zauważalne – co wprowadza jaśniejsze dni: optymizm.

Chanuka monumentalizuje kluczową rolę, jaką odgrywa edukacja w żywotności i przetrwaniu jednostek i narodów (hebrajskie słowa oznaczające Chanukę i edukację mają podobną pisownię); zwycięstwo światła i wiary nad ciemnością (hebrajska pisownia „ciemność” składa się z tych samych liter co „zapomnienie”); oraz triumf opartego na rzeczywistości optymizmu nad myśleniem życzeniowym i pesymizmem, przeciwstawianie się szansom nad polityczną poprawnością/asymilacją i wolnością nad despotyzmem.

Chanuka według sędziego Sądu Najwyższego USA, Louis Brandeis, grudzień 1915:

„Chanukah, Święto Machabeuszy… celebruje zwycięstwo ducha nad rzeczami materialnymi… zwycięstwo także nad [zewnętrznymi, ale także] bardziej niebezpiecznymi wrogami wewnętrznymi, saduceuszami [wyższy szczebel społeczny i gospodarczy]; zwycięstwo nad kochającymi spokój, bezpiecznymi, uprzywilejowanymi, nielicznymi potężnymi, którzy w swej uległości zdradziliby najlepszy interes ludu; zwycięstwo demokracji nad arystokracją. … Walka Machabeuszy jest przedmiotem wiecznego zainteresowania na całym świecie. … Jest to walka, w której wszyscy Amerykanie, nie-Żydzi, a także Żydzi … są żywotnie dotknięci”.

Chanuka według ojca założyciela Izraela, Davida Ben-Guriona, współczesnego Machabeusza:

„Walka Machabeuszy była jednym z najbardziej dramatycznych starć cywilizacji w historii ludzkości, a nie tylko walką polityczno-wojskową przeciwko obcemu uciskowi. […] W przeciwieństwie do wielu narodów, skromny naród żydowski nie asymilował się. Naród żydowski zwyciężał, zdobywał, podtrzymywał i umacniał swoją niezależność i wyjątkową cywilizację. […] To duch ludu, a nie nieudany duch establishmentu, umożliwił Hasmonejczykom przezwyciężenie jednego z najwspanialszych duchowych, politycznych i militarnych wyzwań w historii Żydów…” („ Wyjątkowość i przeznaczenie ”, s. 20). -22, David Ben-Gurion, Wydawnictwo IDF, 1953).

Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem Second Thought: A amerykańsko-izraelska inicjatywa.

Chanuka Przewodnik dla zakłopotanych 2021

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.