Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomości z Izraela dzien po dniu 13.12 – 14.12


Dane dotyczące bezpieczeństwa żony i synów byłego premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie zostaną przedłużone i zakończą się w poniedziałek, podały izraelskie media.


Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwołał w piątek planowaną wizytę w Izraelu, powołując się na „powody osobiste”.


 Miss Universe, Noa Cochva, zemdlała za kulisami podczas prób do międzynarodowego konkursu w Ejlacie, poinformowali w niedzielę organizatorzy. Cochva, lat 22, otrzymał pomoc medyczną za kulisami i oczekuje się, że wyzdrowieje na czas przed finałem imprezy, który rozpocznie się o 2 w nocy czasu lokalnego w poniedziałek.


Synagoga sprzed około 2000 lat została wykopana w Migdal w północnym Izraelu, nowoczesnym mieście i miejscu dużej społeczności żydowskiej w erze Drugiej Świątyni.


Mazen, 11-letni chłopiec ze Strefy Gazy, w tym miesiącu został 6000. dzieckiem uratowanym przez izraelską organizację humanitarną Save a Child’s Heart (SACH), przy wsparciu niemieckiej fundacji Ein Herz für Kinder.


Premier Izraela Naftali Bennett spotkał się w poniedziałek w Abu Zabi z następcą tronu emiratu Mohamedem bin Zayed Al Nahyanem. Było to pierwsze spotkanie dwóch przywódców.


Król Maroka Mohammed VI niedawno przedstawił inicjatywę przywrócenia setek historycznych miejsc żydowskich w królestwie, według doniesień arabskich mediów.


USA odrzuciły izraelską prośbę o przyspieszenie dostawy dwóch tankowców, które zostały zamówione przez Izrael, ponieważ plany dotyczące ewentualnej opcji wojskowej przeciwko planowi nuklearnemu Iranu posuwają się naprzód, poinformował Ynet w poniedziałek.


Harnaaz Sandhu z Indii został koronowany na 70. Miss Universe w Ejlacie w Izraelu w niedzielę.To pierwszy raz, kiedy zawody Miss Universe są organizowane przez Izrael. Wydarzenie było transmitowane na żywo do ponad 600 milionów widzów w 172 krajach


Rosja poinformowała w poniedziałek, że może zostać zmuszona do rozmieszczenia pocisków nuklearnych średniego zasięgu w Europie w odpowiedzi na to, co uważa za plany NATO , aby zrobić to samo.


Władze Izraela wyraziły zainteresowanie przyłączeniem się do proponowanej nowej trasy promowej Grecja-Cypr, mówiąc, że chciałyby, aby do planu podróży dodano port w Izraelu.


minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział, że pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się w Izraelu szczepu Omicron, na stole możliwych dalszych kroków nie ma opcji z ponownym wprowadzeniem ogólnokrajowej blokady.


izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do Nablusu w środkowej części Samarii. Celem operacji było aresztowanie poszukiwanego palestyńskiego terrorysty. W trakcie tych działań, tłum Palestyńczyków zaatakował żołnierzy kamieniami. Gdy w stronę żołnierzy rzucono ładunki wybuchowe, doszło do wymiany ognia, w której zginął 1 Palestyńczyk, a 3 innych zostało rannych.


Uratowano wszystkich 30 uwięzionych w ogniu w północnym Izraelu


Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, został nazwany „Człowiekiem Roku” magazynu Time w 2021 roku, w którym jego firma produkująca samochody elektryczne stała się najcenniejszym producentem samochodów na świecie, a jego firma rakietowa wzniosła się na skraj kosmosu z całkowicie cywilnym załoga.


Szef północnego oddziału Ruchu Islamskiego w Izraelu, Raed Salah, został w poniedziałek zwolniony z więzienia Megiddo po odbyciu kary za podżeganie do terroryzmu.


Aż 250 Brytyjczyków stanęło w poniedziałek wieczorem przed siedzibą finansowanej ze środków publicznych British Broadcasting Corporation ( BBC ) w Londynie, domagając się wzięcia odpowiedzialności za antyżydowskie relacje w sieci.


Trzecie doroczne Kijowskie Forum Żydowskie ma dotrzeć do pół miliona widzów na całym świecie „Żydów i Ukraińców łączy ponad tysiącletnia historia, a ta historia może nas wiele nauczyć o wyzwaniach, przed którymi stoimy dzisiaj” – powiedział prezydent Konfederacji Żydowskiej Ukrainy Borys Łożkin, szczególnie zwracając uwagę na antysemityzm i Covid19 pandemia.


Administracja Bidena podejmuje kroki w celu zwiększenia egzekwowania sankcji wobec Iranu, . Wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że jest to pierwsza oznaka zwiększonej presji gospodarczej ze strony Waszyngtonu w związku z rozmowami nuklearnymi we Wiedniu.


Plany budowy dwóch dodatkowych linii szybkich pociągów na liniach Tel Awiw-Hajfa zostały ogłoszone w poniedziałek przez Narodowy Komitet Infrastruktury, kierowany przez Shlomi Heislera.


Według raportu ekstremistyczna grupa żydowska organizuje dla swoich członków przebranie się za muzułmanów, aby wejść na Wzgórze Świątynne na Starym Mieście w Jerozolimie, gdzie cicho odmawiają żydowskie modlitwy, udając, że zajmują się islamskim kultem.


Premier Naftali Bennett pogratulował nowemu kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi podczas rozmowy telefonicznej we wtorek.Bennett zaprosił również Scholza do odwiedzenia Izraela.


Komurka terrorystyczna na największym palestyńskim uniwersytecie, An-Najah National University, została wykryta przez wspólną operację IDF i Shin Bet, poinformował we wtorek rzecznik IDF ds. mediów arabskich, Avichay Adraee.Na terenie kampusu aresztowano 11 działaczy Bloku Islamskiego zaangażowanych w operacje Hamasu w Judei i Samarii.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.