Uncategorized

Ludwik Janion – kącik poezji cz.59

Ludwik Janion

Mieszka w Warszawie. Autor opowiadań, poezji, książek dla dzieci także publicystyka i krytyka literacka. Z ważniejszych: powieść „Zwijanie świata ”słowo/obraz terytoria” 2007, dwa tomy „Antologii poezji – Cogito”, antologie poezji młodych autorów: „Zanim wypełni się wiek” i „Dziesięć razy rok”.

Poezje publikuje w „Twórczości”, „Toposie”, „Odrze”, w przeszłości także w „Literaturze”, „Fantastyce”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Kresach”, „Akcencie” i in. Współpracował z wieloma pismami, od „Szachów” poczynając, na „Kocich Sprawach” kończąc. Od 20 lat prowadzi w pismach „Cogito” i „Victor” działy poświęcone twórczości młodych autorów.

W drugim programie Polskiego Radia przez dwa lata prowadził audycję: „Czas na debiut”. Autor słuchowisk radiowych dla dzieci, a także czterech części cieszącej się powodzeniem książki dla dzieci „Adaś i Słoń’, ponadto: „Paca i podróż dookoła świata” oraz zbiór wierszy ilustrujących arcydzieła światowego malarstwa: „Siła wyobraźni”.

W latach 2010 – 2015 ghostwriter w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Eksszachista, belfer, radiowiec, scenarzysta ,

 niedawno wydał w oficynie Słowo/Obraz terytoria tom wierszy

„A jednak”


11 numer „Odry” 2021. Cały numer, jak zawsze, znakomity. Nie ma dziś drugiego takiego miesięcznika, a w zasadzie nigdy nie było. Pojawianie się w „Odrze” jest dla mnie nie tylko wyróżnieniem, ale też daje ogromną satysfakcję i tak ważne dziś poczucie łączności z tymi, co do „Odry” piszą i z tymi, którzy ją czytają. Tytułowy „Bełkot” pod spodem.

Bełkot 

Jedyną prawdą jest bełkot  
codzienny nasz powszechny
nasz bełkot wasz bełkot odświętny wiosenny 
bełkot bólu waszego naszego
bełkot strachu powszedniego
bełkot marzeń bełkot zaokienny bełkot wagonów

A gdybym cię spytał
bełkot wiary bełkot historii bełkot bólu
A gdybym cię spytał
bełkot czaszek bełkot głupców bełkot snu
nasz bełkot wasz bełkot - echo 
bełkot tyranów bełkot zbawców - echo 
bełkot rozpaczy 
wasz bełkot przetworzony 
bełkot rozpaczy 
nasz bełkot znużony

A gdybym cię spytał

Jedyną prawdą jest bełkot

Wszystkie wpisy Ludwika TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.