Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


ADAM MICHNIK – Gnidy i anioły

Pierwszym uczuciem, jakie mnie ogarnęło po przeczytaniu eseju Piotra Wierzbickiego, był zachwyt i zarazem zawiść; zawiść, że to nie ja jestem autorem „Traktatu o gnidach”.

Wiecej TUTAJ


Piotr Wierzbicki – Traktat o gnidach

Gnida to biały, niekomunistyczny pachołek czerwonych, zamieszkujący Polskę od jesieni roku 1956 do 12 grudnia 1981 roku. Gnidy są czymś pośrodku pomiędzy czerwonymi a antykomunistyczną opozycją.

Wiecej TUTAJ


20 najładniejszych Żydówek świata

Żydowskie kobiety od zawsze były znane ze swojej urody. Dzięki bogatej historii tego narodu wygląd zewnętrzny żydowskich dziewczyn jest bardzo różnorodny – wśród nich nie tylko jaskrawe brunetki, ale i naturalne blondynki.


Wiecej TUTAJ


Polska granica kształtuje przyszłość migracji

Niepokojąca scena na granicy Polski z Białorusią sprawiła, że problem nielegalnych imigrantów stał się polityczną amunicją. Zmieniło to nastawienie, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla imigracji do Europy.

Wiecej TUTAJ


Reżimy arabskie nie zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko Palestyńczykom


Przez ostatnie 67 lat reżimy arabskie były głównym powodem nieszczęść Palestyńczyków. Czy istnieje jakaś szansa, że któregoś dnia uznają to i spróbują przynajmniej częściowo odpokutować za te zbrodnie?

Wiecej TUTAJ


Życie w epoce kamienia

Niemal każdego dnia ktoś podejmuje próby mordowania Żydów dlatego, że są Żydami. Niektóre z nich można nawet nazwać próbami dokonania masowego morderstwa. Nie, nie mówię tylko o rakietach ze Strefy Gazy skierowanych na izraelskie miasta i wsie. Mówię o czymś, co niemal nigdy poza Izraelem nie staje się wiadomością, a często przechodzi bez wzmianki także tutaj: to, co nazywam “drugorzędnym terroryzmem”, który obejmuje bomby zapalające i rzucanie kamieniami w Żydów.

Wiecej TUTAJ


Religijne korzenie kryzysu walutowego w Turcji

W momencie, gdy gospodarka Turcji pogrąża się w kryzysie z powodu załamania się kursu jej waluty, liry, inwestorzy i ekonomiści zastanawiają się, dlaczego prezydent Recep Tayyip Erdoğan kontynuuje ekscentryczną politykę gospodarczą, która spowodowała ten kryzys. Dał on jasno do zrozumienia, że jego motywacją są przede wszystkim względy religijne.

Wiecej TUTAJ


Piotr Wierzbicki – Spór z niańkami

  Czyż ja mogłem nie odpowiedzieć Michnikowi? Uczyniłem to z największą przyjemnością. I tak powstał ten Spór z niańkami, wydrukowany w 1980 roku jako część książeczki Gnidzi Parnas.

Wiecej TUTAJ


Z Facebooka egipskiego dysydenta – Hussein Aboubakr Mansour

Jest zdumiewające, że świat, który zmienia się w tak oszałamiającym tempie, pozostaje imponująco niezmienny w sprawie Żydów. Nowoczesność zanika w kontakcie z Żydami. Dzisiaj nadal wymaga się od Żydów, by byli uprzejmi, by byli wspaniałomyślni i wyrządzili tak potrzebną światu przysługę i po prosu elegancko zniknęli. 

Wiecej TUTAJ


Od Nadiru do Zenitu w 2022 roku

Rok 2021 był burzliwy. Z nawracającymi falami wciąż szaleje Covid-19, lato w wielu miejscach na świecie przyniosło bezprecedensowe pożary z nieprawdopodobnymi powodziami, a trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów wydają się być częstsze w tym roku niż w większości lat.

Wiecej TUTAJ


Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki

Jednak niemal o każdym szczycie klimatycznym mówiono, że jest ostatnią szansą. Ustanawianie sztucznych ostatecznych terminów, by przyciągnąć uwagę, jest jedną z najbardziej powszechnych taktyk środowiskowców. Istotnie, przez ostatnie pół wieku mówiono nam, że „ostatnia szansa” za chwilę nam umknie.

Wiecej TUTAJ


Zachód i jego stare iluzje

Teza, że dawanie irańskim mułłom wszystkiego, czego chcą, w nadziei, że mogą zmienić swoje postępowanie, była wielokrotnie testowana i zawsze okazywała się błędna.

Wiecej TUTAJ
Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.