Uncategorized

System obrony laserowej będzie gotowy za rok do przechwytywania rakiet


Przyslala Ewa Korulski

System laserowy ochroni Izrael przed pociskami, rakietami, dronami i innymi zagrożeniami.

   

Funkcjonariusze policji sprawdzają jednostkę w systemie laserowym mającym na celu przechwycenie balonów zapalających w pobliżu granicy z Gazą.  (zdjęcie: POLICJA IZRAELSKA)

Funkcjonariusze policji sprawdzają jednostkę w systemie laserowym mającym na celu przechwycenie balonów zapalających w pobliżu granicy z Gazą.

Izrael otoczy się obronną „ ścianą laserową ” z nową technologią przechwytywania pocisków, która będzie gotowa w ciągu roku, ogłosił premier Naftali Bennett we wtorek w przemówieniu w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym w Tel Awiwie.

IDF zacznie używać laserowego systemu przechwytywania w przyszłym roku, najpierw eksperymentalnie, a później operacyjnie.

„Pozwoli nam to, w perspektywie średnio- i długoterminowej, otoczyć Izrael murem laserowym, który ochroni nas przed pociskami, rakietami, UAV i innymi zagrożeniami, które zasadniczo odbiorą najsilniejszą kartę, jaką nasi wrogowie mają przeciwko nam”. powiedział Bennett.

Ministerstwo Obrony z powodzeniem przechwyciło drony za pomocą potężnego systemu laserów powietrznych zainstalowanego na lekkich samolotach System zestrzelił kilka UAV w odległości jednego kilometra ze 100% skutecznością. Resort zamierza zbudować laser o mocy 100 kilowatów, który będzie miał efektywny zasięg 20 km.

Bennett wyjaśnił, że dziś terrorysta w Gazie może wystrzelić rakietę do Izraela, której wyprodukowanie kosztuje setki dolarów, podczas gdy bateria Iron Dome zestrzeliwująca rakietę kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów Izraelskie Ministerstwo Obrony pomyślnie zakończyło pierwszą w historii serię testów przechwytywania, wykorzystując powietrzny system laserowy o dużej mocy

„To równanie nie ma sensu” – stwierdził premier. „Pozwala [terrorystom] wystrzeliwać coraz więcej Kassamów, a nam wydać wiele milionów na „uderzenie pioruna” i miliardy podczas kampanii. Zdecydowaliśmy się przełamać równanie, a zostanie ono złamane za kilka lat”.

W tym momencie, powiedział Bennett, wrogowie Izraela „zainwestują dużo, a my zainwestujemy trochę. Jeśli można przechwycić pocisk lub rakietę za pomocą impulsu elektrycznego, który kosztuje kilka dolarów, osłabiamy pierścień ognia, który Iran zbudował na naszych granicach”.

Izrael zaoferuje technologię laserową swoim regionalnym sojusznikom, którzy również stoją w obliczu zagrożeń ze strony Iranu i jego pełnomocników, powiedział premier.

Bennett powtórzył swoje porównanie Iranu do ośmiornicy, wysyłając jego macki – zastępcze – by siały spustoszenie na całym Bliskim Wschodzie i cały czas stawały się silniejsze.

„Rozpoczęła się kampania na rzecz osłabienia Iranu” – powiedział. „Ta kampania jest we wszystkich wymiarach: nuklearnym, gospodarczym, cybernetycznym, jawnym i tajnym, samodzielnie i we współpracy z innymi. Im słabszy jest Iran, tym słabsi są jego pełnomocnicy. Im bardziej głodna jest ośmiornica, tym bardziej wysychają jej macki.

Bennett wyraził nadzieję, że rozmowy nuklearne między mocarstwami światowymi a Iranem „skończą się bez porozumienia, ponieważ ta umowa jest zła dla Izraela”.

„Usunięcie sankcji i zalanie [irańskiego] reżimu miliardami dolarów oznacza więcej rakiet, więcej UAV, więcej komórek terrorystycznych, więcej cyberataków i operacji propagandowych” – powiedział.

Premier zwrócił uwagę, że Korpus Strażników Rewolucji w Iranie i jego pełnomocnicy aktywnie atakują Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne kraje podczas trwających rozmów wiedeńskich.

„Taka jest definicja negocjacji pod ostrzałem. To szantaż — powiedział.

Izraelska strategia walki z Iranem będzie obowiązywać niezależnie od wyników w Wiedniu, ponieważ „nawet przy porozumieniu uważamy, że Irańczycy nadal będą Irańczykami” – dodał.

„Jeżeli podpisane zostanie porozumienie i przepływ dolarów zostanie wznowiony, wszyscy rozumiemy, że irańska agresja tylko wzrośnie w regionie”.

Ponadto Bennett zwrócił uwagę, że klauzule wygaśnięcia zawarte w umowie nuklearnej z Iranem z 2015 r., którą delegacje w Wiedniu chcą ożywić, wygasają w krótkim czasie, pod koniec 2030 r.

W obecności ambasadora USA Toma Nidesa Bennett powiedział, że interesy Waszyngtonu i Jerozolimy „nie zawsze się pokrywają”.

„Ich zainteresowanie naszym regionem maleje” – powiedział Bennett o Amerykanach. „Obecnie ich oczy skupiają się na granicy Rosji i Ukrainy, a na dłuższą metę są w strategicznym konflikcie z Chinami”.

„Nie ma już jednego globalnego policjanta” – powiedział.

„Na arenie geopolitycznej nie ma próżni” – stwierdził Bennett. „Każde oczyszczone miejsce jest natychmiast zajmowane. Miejsce Stanów Zjednoczonych w regionie może być zajęte – nie daj Boże – przez siły terroru i nienawiści, a może być zajęte przez Izrael”.

Sojusznicy Izraela w regionie mogą być częścią „wielowymiarowego sojuszu” przeciwko siłom, które dążą do destabilizacji Bliskiego Wschodu, powiedział.

Anna Ahronheim

System obrony laserowej będzie gotowy za rok do przechwytywania rakiet

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bennett przyznaje ze Hamas wpedzil Izrael wyscig ekonomiczny gdzie Izrael nie mozewygrac.
    W rzeczywistosci Izrael mogly z latwosci wygrac gdyby sie nie ugial przed ”opinia miedzynarodowa”
    Iron Dom rakieta kosztuje dziesiatki tysiecy $, 155 mm pocisk haubicy pare tysiecy.-i jest bardziej efektywna, eliminuje tych co wystrzeliwuja rakiety.
    Podnioslby sie natychmiast wrzask miedzynarodowy o ” cywilnych ofiarach”, jakby USA czy kazdy inny kraj zgodily sie na wystrzeliwanie sposrod cywili.
    Iron Dome czy lasery, wspaniale, ale wyzwaniem Izraela bylo i pozostaje odzwyczajenie ” opini miedzynarodowej” od tego ze nie moze sie bronic tak jak kazdy inny kraj by to robil i robi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.