Uncategorized

Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


Na polskim rynku księgarskim jest dostępnych kilkanaście wydań „Protokołów Mędrców Syjonu”, dostrzegłem zaledwie dwa z uczciwymi i rzetelnymi komentarzami, pokazujące historię tego fałszerstwa, pozostałe są czysto antysemickie, a nawet mamy tu nowe dzieło na starej kanwie, książkę jednego z czołowych polskich antysemitów, proroka teorii spiskowych, Stanisława Michalkiewicza pod tytułem „Protokoły Mędrców Kowida”.

Czy ludzka głupota i niegodziwość mają jakieś granice?

Po przeczytaniu obszernego  artykułu w Wikipedii o Protokołach mędrców Syjonu muszę odpowiedzieć stanowczo – „nie”.

Protokoły, od ich pierwszej publikacji w Rosji w 1903 r. przez  Pawła Kruszewana , antysemickiego fanatyka, wydawcy i polityka, którego artykuły w gazetach podżegały do osławionego  pogromu w Kiszyniowie , do ich wykorzystania przez Henry’ego Forda, nazistów i Hamas, były jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących do szerzenia nienawiści do Żydów na całym świecie.

Rzekomy zapis tajnych spotkań żydowskich konspiratorów, nie wiadomo dokładnie przez kogo został spreparowany. Wiele fragmentów to wyraźne zapożyczenia z różnych źródeł, w tym duże części dialogów z  (zupełnie nieantysemickiej) wydanej w 1864 roku książki Maurice’a Joly’ego Dialog w piekle między Machiavellim a Monteskiuszem, z dopisanymi wstawkami antyżydowskimi. Protokoły zostały przetłumaczone na dziesiątki języków, w tym oczywiście na angielski, niemiecki i arabski. Pojawiają się w różnych wersjach w Internecie i są nieustającym bestsellerem również w wersji drukowanej. „Jerusalem Post” donosi, że „Walmart, Book Depository, Thrift Books, Hudson Books i Barnes & Noble sprzedają dziesiątki wersji”, w tym niektóre z tekstami wstępnymi, które zapewniają o ich autentyczności.


Tak! Z tekstami wprowadzającymi, które zapewniają o ich autentyczności. Fałszywy charakter tego dokumentu  został ostatecznie udokumentowany w latach dwudziestych XX wieku, ale w niektórych kręgach jest on nadal uważany za „kontrowersyjny!” 

Protokoły uderzają w każdą możliwą antysemicką strunę. Przedstawiają Żydów jako aroganckich, nieuczciwych, skorumpowanych, chciwych, podstępnych, morderczych, rozwiązłych, manipulujących i zimnych. Przedstawiają ich rzekome plany zniszczenia rodziny, państwa, kościoła i gospodarki narodowej. Przedstawiają ich spisek mający na celu kontrolowanie umysłów i ciał Gojów, oszukiwanie i zmuszanie ich do wykonywania ich rozkazów. Opowiadają, jak podżegają do wojny i powstania, aby osiągnąć swoje cele. I oczywiście opisują wielką ośmiornicę ukrytej żydowskiej kontroli nad wszystkimi ważnymi instytucjami w społeczeństwie, które głupi Goje uważają za niezależne.

To doskonała teoria, ponieważ wyjaśnia wszystko, co złego przydarza się tym, którzy w nią wierzą. Niepowodzenie w biznesie? Żydzi cię oszukali! Wojna? Zaczęli ją Żydzi! Twój małżonek ma romans? Żydzi wnieśli niemoralność do sztuki, literatury i mediów! Jeśli jesteś konserwatywny, ta teoria powie ci, że Żydzi są odpowiedzialni za niszczenie tradycyjnych wartości wszędzie, w rządzie, biznesie i rodzinie! Jesteś lewicowy? Żydzi są najbardziej uprzywilejowani z uprzywilejowanych, wyzyskują klasy uciskane! Są bankierami i  kapitalistami, bezbożnymi libertynami i fałszywymi wybrańcami Boga.

Prawie każdy akt antysemicki, który trafia na czołówki gazet, jest echem Protokołów. Robert Bowers zamordował jedenastu starych Żydów w Pittsburghu, ponieważ wierzył, że Żydzi są odpowiedzialni za niekontrolowaną nie-białą imigrację do USA. Malik Faisal Akram wziął żydowskich zakładników w Teksasie, ponieważ wierzył, że Żydzi mogą pociągać za sznurki, by uwolnić terrorystkę z więzienia federalnego. John Earnest zabił kobietę i zranił kilka innych osób, kiedy urządził strzelaninę w synagodze w Poway w Kalifornii w 2019 roku, a zrobił to ponieważ wierzył, że Żydzi dokonują „skrupulatnie zaplanowanego ludobójstwa rasy europejskiej”, najwyraźniej poprzez zachęcanie do relacji międzyrasowych.

Ostatnio wszędzie „odnajdywano” żydowskie spiski. W jednym z najbardziej rażących naruszeń zasad logiki  przypisywano przypadki dyskryminowania przez amerykańską policję czarnych obywateli amerykańskim funkcjonariuszom policji, bo kilkudziesięciu uczestniczyło w programach mających na celu naukę technik  zwalczania terroryzmu w Izraelu. Ale nawet jeśli istnieją w amerykańskiej policji rasowe uprzedzenia prowadzące do złego traktowania mniejszości ( w rzeczywistości raczej nie), to na długo wyprzedzają one takie programy szkoleniowe, które tak czy inaczej są związane z gromadzeniem danych wywiadowczych lub szkoleniem SWAT, a nie z technikami zatrzymywania podejrzanych. I na pewno nie ma w nich treści rasistowskich! Niemniej jednak teoria – forsowana przez „żydowską” organizację antyizraelską – stała się szalenie popularna. Ponieważ nic nie „wyjaśnia” wszystkiego tak jak żydowski spisek.

Takie teorie spiskowe były popularne od średniowiecza (zabicie Jezusa, zatruwanie studni, porywanie chrześcijańskich dzieci na macę, itp.). Ale koncepcja wielkiego spisku, zmierzającego do objęcia władzy nad światem, tak wyczerpująco wyrażonego w  Protokołach , jest z końca XIX wieku i myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że nic nie przyczyniło się do jej spopularyzowania bardziej niż wyprodukowanie Protokołów. Chociaż ta publikacja mogła, ale nie musiała, wpłynąć na myślenie Hitlera i innych nazistów (nie ma dowodów na to, że Hitler wierzył, że były prawdziwe) z pewnością wykorzystali fałszerstwo z wielkim skutkiem jako narzędzie propagandowe. A inni antysemici robią to nadal. W 2002 roku  Protokoły przerobiono na serial telewizyjnypod tytułem  Jeździec bez konia, wyemitowany w egipskiej telewizji. Został ponownie powtórzony w 2012 roku i był również pokazywany na powiązanym z  Hezbollahem kanale Al Manar w LibanieNie ma wątpliwości, że jakaś książka lub inne dzieło artystycznej ekspresji może mieć szkodliwe skutki. Ale czy ma sens twierdzenie, że jakaś książka  jest wehikułem zła? Myślę, że Protokoły mędrców Syjonu są takim przypadkiem.

The “Protocols of the Elders of Zion” is Back

Elder of Ziyon, 26 styczniua 2021r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon. 

Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Pisze Artur F
    Michalkiewicz to typowy przykład inteligentnego człowieka który na 1000 słów prawdy musi posłużyć się jakimś kłamstwem aby uwiarygodnić swoje teorie .Zastanawiam się dlaczego on używa fobii antysemityzmu aby wyjaśnić rzeczywistość . Ogólnoświatowy spisek covidowy wykreowany przez Żydów tym razem bogatych nie komunistów ale jakiś tam masonów jest głównym tematem motywu przewodniego tej ksiąrzki – ciekawe czy jest tam miejsce dla Marsjan ? Facet jest nie miłosierny dla wszelkiego lewicowego oszołomstwa i za to go cenię ale za takie łączenie (baśni ) z rzeczywistością powoduje u mnie odruchy wymiotne i pretensii do człowieka intligętnego który ma zestaw cech porządnego konserwatywnego dziennikarza i publicysty .Pytanie ? Dlaczego i po co robi z siebie czasami naukowego antysemitę .

  2. Pisze Ewa W
    Niestety, ale treść artykułu jest jak najbardziej prawdziwa. W swoim życiu spotkałam (niestety) wielu ludzi, którzy wierzą w te brednie bardziej niż w jaką kolwiek inną rzecz. Tłumaczenie, że to kłamstwo jest niczym uderzanie grochem o ścianę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.