Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.2 – 14.2


skrajnie prawicowy izraelski parlamentarzysta Itamar Ben-Gvir (partia Otzma Jehudit) zapowiedział otwarcie swojego biura w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Słowa te spowodowały wybuch arabskich zamieszek w tej dzielnicy, które rozpoczęły się od obrzucenia żydowskiego domu koktajlami Mołotowa.

Z powodu Jerozolimy cała Palestyna stanie w płomieniach”, ostrzegł Muhammad Hamada, rzecznik Hamasu we wschodniej Jerozolimie


Społeczności izraelskie w pobliżu bariery bezpieczeństwa w Jerozolimie otrzymają status „wysokiego ryzyka”’


Przywódca izraelskiej partii Ra’am Mansour Abbas woli skupiać się na przyszłości, a nie przeszłości.


premier Naftali Bennett powiedział: “Wczoraj wraz z ministrem spraw zagranicznych zadbaliśmy o znaczne zwiększenie lotów z Ukrainy do Izraela. Wzywam Izraelczyków na Ukrainie: Wracajcie do domu, nie podejmujcie niepotrzebnego ryzyka, z którego może nie być powrotu.


ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodski powiedział rano: “Rodziny izraelskich dyplomatów mają się ewakuować dziś rano.


naczelny rabin miasta Humań na Ukrainie, Rabin Jaakov Jan polecił wszystkim Izraelczykom opuścić Ukrainę: “Turyści muszą wyjechać do środy.


Według Światowego Kongresu Żydów, społeczność żydowska na Ukrainie stanowi trzecią co do wielkości społeczność żydowską w Europie i piątą co do wielkości na świecie. Według danych z 2010 r. na Ukrainie żyje około 200 tys. Żydów, chociaż biorąc pod uwagę rodziny mieszane jest to około 360-400 tys. ludzi.


Jako zachęcające osiągnięcie dla przedsiębiorstwa osadniczego, przewodniczący Rady Regionalnej Samarii, Yossi Dagan, podpisał porozumienie z węgierskim miastem Heviz, które obejmuje współpracę w dziedzinie finansów, przemysłu i turystyki.


Amerykańskie myśliwce F-22 przybyły do ​​Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sobotę, jako część amerykańskiej odpowiedzi obronnej na niedawne ataki rakietowe przez rebeliantów Houthi z Jemenu, których celem jest ten kraj.


Hamas przyspiesza budowę tuneli terrorystycznych, chcąc przełamać podziemną barierę, którą Izrael wykopał na granicy z przybrzeżną enklawą, powiedział w niedzielę na stronie internetowej Walla przedstawiciel wojska.


Prezydent Libanu Michel Aoun powiedział, że jest optymistą, że amerykańskie ramy rozmów na temat granic morskich z Izraelem zaowocują w sobotę w wywiadzie dla krajowej gazety Al Akhbar .


Walka z licytacją nazistowskich artefaktów przybrała w weekend inny obrót, gdy popularny portal aukcyjny „Bidspirit” ogłosił całkowity zakaz sprzedaży nazistowskich przedmiotów. Wszelkie domy aukcyjne naruszające zakaz zostaną usunięte ze strony internetowej Bidspirit.


Izrael przekazał Filipinom 16 000 zestawów do szybkiego testowania antygenu COVID-19, poinformowała w poście na Facebooku ambasada Izraela w Manili.


Pojazdy wyruszyły w poniedziałek rano z miast w całym Izraelu, aby wziąć udział w „Konwoju Wolności”, wzywającym rząd do zniesienia stanu wyjątkowego ogłoszonego z powodu pandemii, według organizatorów wydarzenia.


Izraelski żołnierz został średnio ranny, a palestyński buntownik zginął podczas starć, które wybuchły w pobliżu Jenin w nocy w niedzielę, gdy siły izraelskie przeprowadziły wyburzenie domu.


Senator USA Lindsey Graham (RS.C.) spotkał się w poniedziałek z premierem Izraela Naftali Bennettem w Jerozolimie, zgodnie z oświadczeniem biura Bennetta.


arabscy parlamentarzyści Ofer Cassif, Ahmed Tibi i Osama Saadi (Arabska Wspólna Lista) przyjechali do dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Ich przyjazd wywołał gwałtowne zamieszki arabskie.


ponownie wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Policja zatrzymała 2 Arabów. Popołudniem do dzielnicy zaczęli napływać żydowscy aktywiści, co zaczęło grozić dalszą eskalacją sytuacji. Z tego powodu policja zablokowała drogi i rozmieściła dodatkowe siły


Zapytana o możliwość eksportu izraelskiego gazu do Libanu poprzez Egipt i Jordanie izraelska minister energetyki Karine Elharrar przemawiająca w poniedziałek podczas wydarzenia branżowego powiedziała: „Niech tak się stanie”.


Ministrowie finansów grupy G7 ostrzegły w poniedziałek Rosję przed „poważnymi” konsekwencjami gospodarczymi, jeśli zdecyduje się na inwazję na Ukrainę, której gospodarce również obiecali szybkie i zdecydowane wsparcie

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Bardzo smutna konkluzja komentarza MEF.
  I niestety prawdziwa. Dobro tworzy się mozolnie, a niszczy bardzo szybko. Po osiągnięciach prezydenta Trumpa pozostaje coraz mniej.

 2. NIeprawda.
  Biuro Ben G’vira nie było i nie jest przyczyną wybuchu zamieszek w Szech Jarrah ( Ta dzielnica ma nazwę – Szymon ha-Cadik, starą przynajmniej jak nazwa arabska, ale w prasie izraelskiej nieobecną). Zamieszki w Szymon ha-Cadik wybuchły już kilka lat temu z powodu werdyktu sądowego usunięcia nielegalnych lokatorów w dzielnicy. NIelegalni lokatorzy także odmówili opłaty czynszu. Od tego czasu lewica żydowska i islamiści arabscy podsycają ogień, nie zapominając nigdy zaprosić kilka kamer z prasy europejskiej i z Al Jazeera.

  Walka z zalewem dezinformacji jest wyczerpująca i wygląda na beznadziejną, mimo tego przypomnę jeszcze raz:
  Wschodnia Jerozolima należy do Izraela. W Izraelu to jest prawem i faktem od 1980. USA uznały izraelskie prawo do Jerozolimy i przeniosły do Jerozolimy ambasadę.
  Można zatem oczekiwać od każdego izraelskiego MSZ że uzna prawo uchwalone przez parlament izraelski. Ale nasz MSZ Yair Lapid zdecydowanie nie uznaje izraelskiego prawa do Jerozolimy, jeśli uważa że obecność Izraelskiego polityka w izraelskiej dzielnicy jest prowokacją.

  Jeszcze rok-dwa i osiągnięcia polityczne Netanyahu i Trumpa rozwieją się z dymem. Zbyt wielu polityków pracuje intensywnie nad ich eliminacją.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.