Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.2 – 16.2


Rzecznik MSZ Iranu powiedział w poniedziałek, że rozmowy w Wiedniu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku nie osiągnęły impasu, a porozumienie zależy teraz od „decyzji politycznych drugiej strony”.


Premier Izraela Naftali Bennett wylądował w Bahrajnie na pierwszej oficjalnej wizycie izraelskiego premiera w królestwie.


 Israel Aerospace Industries (IAI) dostarczy marokańskiej armii systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Barak MX za ponad 500 milionów dolarów.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział rano: “Oczywiście różnimy się od innych krajów, gdyż praktycznie mamy granicę z Rosją. Jesteśmy ostrożni, nie tylko ze względu na interesy Izraela, ale także z powodu diaspory. Rosja i Ukraina są domem dla dwóch ogromnych społeczności żydowskich.”


Departament Stanu USA wezwał obywateli Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego opuszczenia Białorusi. “Nie podróżuj na Białoruś ze względu na arbitralne egzekwowanie prawa, ryzyko zatrzymania, nietypowe nagromadzenie wojsk rosyjskich wzdłuż granicy białorusko-ukraińskiej, COVID-19 i związane z tym ograniczenia wjazdu.


Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów (IFCJ) poinformowała, że uruchamia program ratunkowy, aby pomóc społecznościom żydowskim na Ukrainie.


sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie zostaje zamknięta, i przeniesiona do Lwowa w zachodniej części Ukrainy. W ambasadzie kijowskiej wydano rozkaz zniszczenia sprzętu komputerowego.


izraelskie ciężkie myśliwce przewagi powietrznej F-15 eskortowały amerykański bombowiec B-52, w drodze przez izraelską przestrzeń powietrzną nad Zatokę Perską. Wydano oświadczenie: “Wspólny lot demonstruje ścisłą współpracę między Izraelskimi Siłami Obronnymi a Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych.


izraelskie linie lotnicze El Al ogłosiły wieczorem, że od jutra uruchomią dodatkowe loty, aby pomóc setkom amerykańskich obywateli, którzy utknęli na Ukrainie i umożliwić im powrót do Stanów Zjednoczonych poprzez Tel Awiw.


przewodniczący Żydowskiej Federacji Ukrainy Rabin Abraham Wolf powiedział, że przygotowując się na ewentualność wojny na Ukrainie, zabezpieczono wszystkie społeczności w tym kraju w telefony satelitarne, aby utrzymać łączność w przypadku ataku cybernetycznego i wyłączenia łączności telefonicznej i internetowej.


specjaliści z wydziału ds. sytuacji kryzysowych i bezpieczeństwa Jerozolimy razem z policjantami odbyli inspekcję w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimie, aby zaplanować rozmieszczenie systemu kamer monitoringu, którego montaż rozpocznie się w ciągu kilku dni.


firma badawcza Startup Genome przedstawiła raport, z którego wynika, że Tel Awiw zajmuje drugie miejsce pod względem najlepszego ekosystemu czystych technologii na świecie, zaraz po słynnej Dolinie Krzemowej w Północnej Kalifornii. Raport stwierdza: “Tel Awiw może być niewielkich rozmiarów, ale izraelska stolica zaawansowanych technologii jest jednym z wiodących miast na świecie pod względem innowacji i technologii.


szefowa wydziału Euro-Azja w ministerstwie spraw zagranicznych Simona Halperin omówiła sytuację na Ukrainie: “Wczoraj przyleciało z Ukrainy blisko tysiąc Izraelczyków, z około dziesięciu tysięcy Izraelczyków, jak szacujemy, że tam przebywa.


Hamas wydał oświadczenie: “Akty przemocy w Szeik Jarrah mogą spowodować eksplozję, od której cała Palestyna się zapali. Okupant igra z ogniem. Wzywamy wszystkich Palestyńczyków do wyjścia i konfrontacji z Żydami z sąsiedztwa.” Islamski Dżihad wezwał do “dnia gniewu”.


Izraelska firma high-tech ThetaRay zaoferuje narzędzie do wykrywania przestępstw finansowych, które monitoruje transakcje dla emirackiego banku Mashreq, poinformowały w poniedziałek firmy.


Gen. Abdel-Fattah Burhan, szef rządzącej Rady Suwerennej w Sudanie, pochwalił związki z Izraelem i powiedział, że współpraca wywiadowcza doprowadziła do aresztowania podejrzanych o terroryzm.


Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, udaje się w tym tygodniu do Izraela, gdzie w środę ma spotkać się z członkami Knesetu jako przewodnicząca delegacji członków Kongresu. 


 Delegacja czołowych tureckich przywódców przyjedzie w tym tygodniu do Izraela przed planowaną wizytą prezydenta Isaaca Herzoga w tym kraju, poinformowało biuro prezydenta.


w związku ze stanem wyjątkowym na Ukrainie międzyresortowa komisja ds. wyjątków ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa zdrowia i urzędu ds. ludności postanowiła zwolnić z wymogu ukazania wyniku testu na koronawirusa wszystkich tych, którzy będą ewakuowani z Ukrainy awaryjnymi lotami z Ukrainy, pod warunkiem wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.


premier Naftali Bennett spotkał się rano z wiceadmirałem Bradem Cooperem, dowódcą 5 Floty USA. Omówiono wyzwania bezpieczeństwa regionalnego i wpływ obecności amerykańskich sił na stabilność regionu. Cooper powiedział, że amerykańska marynarka wojenna jest zainteresowana izraelskimi pływającymi dronami, które mogą okazać się uzupełnieniem dla dronów latających i podwodnych. “Izraelczycy posiadają gotowe do wykorzystania takie technologie.”


Jared Kushner i Avi Berkowitz zostali nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla za pośrednictwo w osiągnięciu Porozumień Abrahamowych między Izraelem a czterema krajami arabskimi (Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem).


Intel, gigant chipowy, ogłosił we wtorek, że przejmie inną izraelską firmę, firmę Tower Semiconductor z siedzibą w Migdal HaEmek, za 5,4 miliarda dolarów.


Izrael wysłał delegację do Wiednia na spotkanie z amerykańskimi i innymi urzędnikami z krajów zaangażowanych w dyskusje na temat ponownego przystąpienia do umowy nuklearnej z Iranem.


Książę koronny Bahrajnu do Bennetta: „Razem dokonamy wielkich rzeczy”


Szereg posunięć rządu doprowadził do zajęcia 103 milionów NIS funduszy Hamasu na terroryzm , powiedział we wtorek na konferencji rządowej urzędnik izraelskiego Biura ds. Zwalczania Terroryzmu izraelski Sagi Volkovitz.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.