Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.2 – 24.2


 Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek operację wojskową na Ukrainie i ostrzegł inne kraje, że każda próba ingerencji w działania Rosji doprowadziłaby do „konsekwencji, których nigdy nie widzieli”.


premier Naftali Bennett powiedział: “Są to ciężkie i tragiczne czasy, a nasze serca są z Ukraińcami, którzy są uwikłani w tę sytuację, mimo że nie zrobili nic złego. Świat jest teraz o wiele mniej stabilny. Nasz region również zmienia się z dnia na dzień. Te dni uczą nas, że wojna między siłami zbrojnymi nie należy niestety do przeszłości.


Bank Izraela prawdopodobnie nieznacznie podniesie stopy procentowe w nadchodzących miesiącach i nie dokona znaczącego wzrostu, ponieważ inflacja jest pod kontrolą, powiedział we wtorek wiceprezes Andrew Abir.


Izraelski szekel osłabił się we wtorek, gdy inwestorzy szukali bezpiecznych walut, zwłaszcza wobec dolara amerykańskiego, w miarę nasilania się kryzysu rosyjsko-ukraińskiego,


Studenci z University of Illinois Urbana-Champaign donoszą o znalezieniu antysemickich ulotek, które chcą powiązać społeczność żydowską z pandemią koronawirusa.


 Izraelskim naukowcom udało się złagodzić objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) 35 weteranów bojowych IDF za pomocą hiperbarycznej terapii tlenowej (HBOT).


ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: “Izrael podziela zaniepokojenie społeczności międzynarodowej działaniami podejmowanymi na wschodzie Ukrainy i poważną eskalacją sytuacji. Izrael ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie, które doprowadzi do spokoju, i jest chętny do pomocy, jeśli zostanie o to poproszony.


ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: “Izrael podziela zaniepokojenie społeczności międzynarodowej działaniami podejmowanymi na wschodzie Ukrainy i poważną eskalacją sytuacji. Izrael ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie, które doprowadzi do spokoju, i jest chętny do pomocy, jeśli zostanie o to poproszony.


Gubernator Massachusetts Charlie Baker wydał proklamację popierającą roboczą definicję antysemityzmu przyjętą przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) .


W obliczu globalnej pandemii koronawirusa oraz zmagających się z problemami branży turystycznej i lotniczej Israel Aerospace Industries (IAI) zdołał zarobić, przekształcając nieużywane pasażerskie samoloty w towarowe dla firm takich jak Amazon i DHL.


Siły IDF zidentyfikowały i zestrzeliły drona należącego do palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas w północnej Strefie Gazy w środę wieczorem.


Śmiertelność w Izraelu wzrosła o 6% między marcem 2020 a grudniem 2021 w porównaniu do tego samego okresu w poprzednich latach, według danych opublikowanych na początku tego tygodnia przez Ministerstwo Zdrowia.


Podczas gdy Szabat przychodzi co tydzień i nigdy nie przestaje zapewniać żydowskim rodzinom odpoczynku na całym świecie, zawsze ekscytujące jest, gdy mówi się, że piątkowe wieczory mogą zyskać nową przyprawę i smak. To właśnie 52 Szabaty Faith Kramer obiecują zrobić z piątkowymi kolacjami inspirowanymi żywnością z globalnej żydowskiej diaspory.


palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy i wieżę strażniczą w pobliżu arabskiej wioski Nabi Saleh w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale wieża została uszkodzona.


rosyjski przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Dmitrij Poljanskij powiedział, że Rosja nie uznaje suwerenności Izraela na Wzgórzach Golan. Jest to odpowiedź na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Izraela, które wyraziło zaniepokojenie rosyjskimi działaniami na wschodniej Ukrainie.


palestyńskie organizacje arabskie zdecydowały się na serię protestów i konfrontacji w Judei i Samarii, których kulminacją będzie “dzień wściekłości” 1 marca.


Wojsko poinformowało , że poinformowało rodzinę domniemanego palestyńskiego terrorysty, że mieszkanie, w którym mieszkał, w wiosce Silat al-Harithiya na północnym brzegu Zachodniego Brzegu, ma zostać zburzone.


Prezydent Isaac Herzog ma spotkać się w czwartek z greckim prezydentem i premierem w Atenach podczas błyskawicznej podróży, przed jego zbliżającym sie spotkaniem z prezydentem Turcji.


W czwartek izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid oskarżył Rosję o „naruszenie porządku międzynarodowego” po tym, jak Kreml napadl na Ukrainę. „Izrael potępia atak i jest gotowy do udzielenia pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy” 


Mołdawska społeczność żydowska, która w ostatnich tygodniach przygotowywała się do pomocy tysiącom Izraelczyków i Żydów uciekających z rozwijającej się strefy wojennej na Ukrainie, powiedziała, że ​​jest gotowa do transportu ludzi z granicy ukraińskiej do Mołdawii .


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.