Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.2 – 26.2


Były libański minister sprawiedliwości Ashraf Rifi powiedział libańskiej MTV , że wspierany przez Iran Hezbollah jest jak reżim Vichy we Francji podczas II wojny światowej i że szef Hezbollahu Hassan Nasrallah powinien stanąć przed sądem za zdradę Libanu, 


 Egipski prezydent Abdel Fattah El-Sisi podjął „strategiczną decyzję o pogłębieniu więzi z Izraelem”, napisano w raporcie Globes 


Roman Abramowicz przekazal do Yad Vashem ponad 10 milionów dolarów na początku tego tygodnia, aby wesprzeć wysiłki w dziedzinie badań i pamięci o Holokauście.


Ambasador Izraela Gilad Erdan skrytykował Komisję Śledczą Rady Praw Człowieka ONZ, Amnesty International, Human Rights Watch i inne organizacje pozarządowe za wszczęcie „wojny dżihadu przeciwko jedynej żywej demokracji na Bliskim Wschodzie”.


Według Daily Mail , ponad 150 wysokich rangą rosyjskich urzędników podpisało list otwarty potępiający inwazję prezydenta Władimira Putina na Ukrainę .


ruch Mizrachi poinformował, że przygotowuje się w Polsce na przyjęcie Żydów uciekających z Ukrainy. Rabin Doron Perez powiedział: “W ciągu kilku ostatnich godzin byliśmy w kontakcie z naszymi przedstawicielami na Ukrainie i rozumiemy, że jest wielu Żydów, którzy zmierzają na zachód.


Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie odbiły wojskowy port lotniczy Hostomel pod Kijowem.


sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Izraela Yairem Lapidem, aby omówić sytuację na Ukrainie.


Nowojorska Federacja UJA ogłosiła w czwartkowym komunikacie prasowym, że zatwierdziła 3 miliony dolarów na nadzwyczajne fundusze na wsparcie społeczności żydowskich na Ukrainie. 


izraelska policja graniczna wkroczyła do arabskiej miejscowości Abu Dis, położonej na wschód od Jerozolimy. Celem operacji było aresztowanie osoby podejrzanej o działalność terrorystyczną. Funkcjonariusze zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków rzucających kamieniami i różnymi przedmiotami. Rannych zostało 4 policjantów


minister spraw zagranicznych Jair Lapid rozmawiał z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock. Oboje rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i globalnych konsekwencjach rosyjskiej ofensywy.


izraelski konsultant ekonomiczny Alex Coman ostrzegł przed gwałtownym wzrostem światowych cen pszenicy spowodowanym przez wojnę na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję.


agencja ONZ ds. uchodźców poinformowała, że pierwszego dnia wojny na Ukrainie około 100 tys. osób opuściło swoje domy lub zostało wysiedlonych z powodu trwających walk. Kilka tysięcy Ukraińców przedostało się do sąsiednich krajów, głównie Mołdawii i Rumunii.


Duńska firma zabawkarska Lego ogłosiła, że ​​otworzy swoje pierwsze sklepy w Izraelu, zaczynając od lokalizacji w Tel Awiwie, która będzie gotowa na zakupy jeszcze przed latem

Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas trwającej inwazji Rosji.


 Rząd Izraela przeznaczył 10 milionów NIS (3,07 miliona dolarów) na pomoc dla społeczności żydowskiej na Ukrainie podczas trwającej inwazji Rosji na ten kraj.


ambasador Izraela w Rosji Aleks Ben Zvi został wezwany przez rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Michaiła Bogdanowa i został poinformowany o niezadowoleniu Moskwy z powodu wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida, potępiającej rosyjską inwazję na Ukrainę. Bogdanow powiedział, że Ukraińcy byli nazistami i zapytał, jak Izrael może przeciwstawić się atakowi na nich.


ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Kornijczuk powiedział: “Szukamy izraelskiego wysiłku dyplomatycznego, jako pośrednika między Ukrainą a Rosją. Zawsze patrzymy na Izrael jako jednego z najbardziej znaczących możliwych pośredników między nami a Putinem.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela przypomina obywatelom Izraela, że ​​nie muszą robić testu PCR na COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu do Izraela, nawet jeśli lecą z kraju trzeciego.


izraelscy żołnierze zwrócili uwagę na dwa samochody zatrzymane w pobliżu granicy izraelsko-jordańskiej. Podczas kontroli okazało się, że udaremniono przemyt 12 karabinów szturmowych Kałasznikow i amunicji. Podejrzani i broń zostały przekazane policji.


setki Izraelczyków ucieka z Ukrainy drogą lądową, podczas gry Jair Lapid nakazuje zachować ambasadę we Lwowie otwartą.Trzy autobusy zabierają ludzi ze Lwowa do Polski, a pracownicy ambasady instruują przez telefon tysiące obywateli, jak wydostać się z Ukrainy i dotrzeć do zachodnich lądowych przejść granicznych, gdzie stacjonują izraelscy dyplomaci z sąsiednich krajów.


Dwóch Izraelczyków zginęło, gdy lekki samolot rozbił się w sobotę na Wzgórzach Jerozolimskich , a w wyniku katastrofy wybuchł pożar na otwartym polu


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.