
Żydzi mogą teraz cieszyć się cheeseburgerami, jeśli są zrobione z mięsa hodowanego w laboratorium | Zdjęcie: amirali mirhashemian za pośrednictwem Unsplash.com
Rabini mają zasady, że mięso wyhodowane w laboratorium, wyprodukowane z komórek niemięsnych, nie jest uważane za mięso i dlatego może być spożywane z nabiałem.
Opublikowane w ten weekend orzeczenie zostało podpisane przez rabina izraelskiego giganta mleczarskiego Tnuva, rabina Ze’eva Whitmana i szefa kashruth oddziału organizacji rabinicznej Tzohar, rabina Orena Duvdevaniego, a także rabina Davida Stava, rabina Yuvala Cherlowa, rabina Aharona Katza , rabin Moshe Bigel i inni, z których wszyscy zgodzili się, że nowa metoda produkcji mięsa zmieniła status kaszrutu końcowego produktu.
„Na początku proces produkcji mięsa w ten sposób opierał się na komórkach pobranych od żywych zwierząt” – napisali rabini w stanowisku. „Największe autorytety rabinackie były podzielone co do tego, czy proces i klonowanie komórek unieważnia ich status halachiczny [jako mięsa] i czy muszą być zakazane, czy nie, czy też uważane za mięso. czytać.
„W ostatnich latach opracowano nowe metody produkcji mięsa w laboratoriach w oparciu o komórki niebędące mięsem – w jednym komórki są pobierane z komórek przedzarodkowych w zapłodnionym jaju, w innym komórki przedzarodkowe są pobierane od krowy .
Według rabinów prawo żydowskie mówi, że zapłodnione jajo kurze ma status koszerności, ale nie ma mięsa ani mleka, podobnie jak komórki przedzarodkowe pobrane od krowy. Dlatego orzekali, że wyprodukowane w oparciu o te komórki i hodowane na platformie roślinnej będą uważane za „parve” – ani mięso, ani nabiał – nawet jeśli komórki są identyczne z komórkami tłuszczowymi lub mięśniowymi zwierzęcia hodowanego naturalnie.
„Pomimo zewnętrznego podobieństwa produktu końcowego do produktów mięsnych, w istocie nie różni się on od roślinnych substytutów mięsa dostępnych na rynku. Dlatego można je gotować i spożywać razem z produktami mlecznymi, nie stwarzając mylnego wrażenia, że mięso i nabiał są konsumowane razem” – podsumowała gazeta.
Jednak jeden z sygnatariuszy gazety, były naczelny rabin Jerozolimy Aryeh Stern, nie zgodził się z tym i powiedział, że mięso wyhodowane w laboratorium nie może być gotowane z nabiałem.
Koszerne cheeseburgery? Rabini twierdzą, że mięso wyhodowane w laboratorium można jeść z nabiałem
Przetlumaczyl Sir Google Translate
Kategorie: Uncategorized
Pisze Artur F
No nie ! jak nie soja to sztuczne mięsko a co ja na Marsa się wybieram ? O koszerności się nie wypowiadam bo jestem niekompetentny 😎
Pisze Julia N.
Trzy lata temu czytałam o amerykańskich firmach które przeznaczają ogromne nakłady finansowe by przekonać ludzi ze sztuczne mieso jest rzekomo zdrowe …pieniądz robi swoje, wycisza rozum