Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.4 – 11.4


 Izrael przechodzi „od obrony do ofensywy” w walce z terroryzmem i intensyfikuje działania przeciwko „źródłom terroryzmu w dowolnym czasie i miejscu”, powiedział w sobotę premier Izraela Naftali Bennett.


Siły izraelskie przeprowadziły w weekend rozległą operację antyterrorystyczną w palestyńskiej wiosce Yabad, niedaleko Jenin. Wioska była domem palestyńskiego terrorysty, który 29 marca w Bnei Brak, zamordowal pięciu Izraelczyków.


Izraelska drużyna ( Juniorki ) szermierki dziewcząt w szpadzie zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w Dubaju. To pierwszy, kiedykolwiek zdobyty grupowy medal w historii Izraela. W finale pokonala Polske

Dla zainteresowanych caly mecz .Ostatni mecz pomiedzy FEYGIN i KlASIK to najciekawszy nawet dla laikow :-)))

https://fie.org/competitions/2022/229?tab=results – tabela mistrzostw


Palestyńscy wandale włamali się do grobowca Józefa w Nablus/Sychem podpalając części tego miejsca i rozwalając częśc konstrukcji grobowca


Izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz (Meretz) próbował w ostatnich dniach „załagodzić różnice” z członkinią Yaminy Kneset, Idit Silman, która 6 kwietnia zrezygnowała ze stanowiska przewodniczącej koalic Rezygnacja Silmana, która kosztowała koalicję większość w Knesecie, wstrząsnęła rządem i wywołała pytania o jego zdolność do utrzymania się.


W wieku 107 lat zmarła żydowska sekretarka Oskara Schindlera, Mimi Reinhardt, która ostatnie lata swojego życia spędziła w Izraelu. Jako sekretarka Schindlera, Reinhardt była odpowiedzialna za sporządzanie list żydowskich robotników z getta polskiego miasta Krakowa, którzy zostali zwerbowani do pracy w fabryce Oskara Schindlera, ratując ich przed deportacją do nazistowskich obozów zagłady.


Izrael wystosował ostrzeżenie dotyczące podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji i Bahrajnu, które nie są niezbędne, powołując się na zagrożenie ze strony podmiotów terrorystycznych obecnych w tych krajach.


Po raz pierwszy od 2019 r. Tydzień Mody w Tel Awiwie odbył się na żywo .26 pokazami projektantów, 15 wschodzącymi markami oraz pierwszym w historii projektantem gościnnym ze świata arabskiego i około 20 000 widzów, którzy siedzieli wzdłuż wybiegu podczas czterodniowego pokazu.


Zwycięstwo Orbána wzmacnia jego zdolność do przeciwstawiania się UE, w tym przeciwko Izraelowi


rząd zatwierdził plan rozbudowy miasta Harish, położonego w północno wschodniej części równiny Szaron.


palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Policjanci zastrzelili napastniczkę.


Prezydent Izraela Isaac Herzog i Pierwsza Dama Michal Herzog powitali w niedzielę w Rezydencji Prezydenta przedstawicieli fabryki, która wyprodukowała największą macę w Izraelu.Rekordowa maca ma 6 metrów długości, 106 centymetrów szerokości, 4 milimetry grubości i waży około 6 kilogramów 


Nowe izraelskie badanie potwierdza dowody na to, że otrzymanie czwartej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi ograniczyło liczbę zgonów w Izraelu, pokazując, że dawki przypominające firmy Pfizer zmniejszyły o połowę ryzyko zgonu z powodu COVID wśród ciężko hospitalizowanych pacjentów w wieku powyżej 60 lat.


Ukraina okopuje się, przygotowujac się do konfrontacji z nadciągającą rosyjską ofensywą wschodnią


rząd przegłosował utworzenie nowej społeczności na Negewie, a także zbadanie możliwości założenia nowego miasta na południu i pięciu kolejnych gmin — wszystkie miałyby być żydowskie.


 Dwóch Izraelczyków zostało postrzelonych podczas próby zbliżenia się do grobu Józefa w Nablusie/Sychem , w niedzielę, według izraelskiego wojska.


Rząd Izraela zatwierdził budowę dwóch nowych centrów technologii i innowacji w Jerozolimie, z których jedno będzie pierwszą w historii zbudowaną we wschodniej części stolicy.


Gabinet Izraela zatwierdził w niedzielę propozycję powołania zespołu, który sformułuje politykę odebrania emerytur państwowych i innych świadczeń rodzinom terrorystów będących obywatelami Izraela.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.