Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 14.4 – 15.4


Mohammad Pakpour, starszy dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział, że zabicie wszystkich amerykańskich przywódców nie wystarczy, by pomścić zabójstwo byłego dowódcy Sił Quds, generała dywizji IRGC Qassem Soleimani, według irańskich mediów państwowych.


Rada Biblioteki Narodowej Izraela wybrała Sallai Meridor na swojego nowego prezesa.


Funkcjonariusze izraelskiej policji otrzymają specjalne dotacje, aby zwiększyć ich motywację, poinformowały w środę izraelskie ministerstwa finansów wraz z izraelską policją.


Jerozolima musi stać się stolicą obu państw, Izraela i państwa palestyńskiego, w oczekiwaniu na wynegocjowane rozwiązanie konfliktu”, powiedziała francuska kandydatka na prezydenta Marine Le Pen podczas briefingu prasowego na temat kwestii polityki zagranicznej.


 Świat nie zwrócił uwagi na wojnę domową, która szalała w Etiopii przez ostatnie dwa lata. To bardzo niepokoi urodzonego w Etiopii izraelskiego parlamentarzysty Gadi Yevarkana, który w tym tygodniu prowadzi izraelską misję medycznyczna w swoim ojczystym kraju.


Dwóch uzbrojonych palestyńskich terrorystów zginęło w strzelaninie z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w Kafr Dan, niedaleko Jenin,


Izraelskie Siły Obronne ujawniły nowe szczegóły dotyczące kroków podejmowanych przez nie i Ministerstwo Obrony w celu wzmocnienia bariery bezpieczeństwa w Judei i Samarii.


władze palestyńskie ogłosiły strajk generalny we wszystkich instytucjach publicznych w Betlejem i Ramallah w proteście przeciwko intensyfikacji izraelskich działań w Judei i Samarii.


Izraelczyk pomyłkowo skręcił i zamiast wjechać do osiedla żydowskiego Beitar Illit, wjechał do sąsiedniego arabskiego miasta Husan, przy bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Tłum otoczył jego samochód, Izraelczykowi udało się jednak uciec i uniknąć linczu. Arabowie podpalili pojazd, a w mieście wybuchły zamieszki.


izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Silwad w pobliżu Ramallah na południu Samarii. Otoczono dom, w którym aresztowano członka Hamasu, Maada Hameda. Podczas operacji rozbito jego komórkę terrorystyczną, która przygotowywała duży atak podczas święta Pesach.


Ministerstwo Obrony ujawniło w czwartek, że opracowywany przez nie laserowy system obrony powietrznej skutecznie zestrzelił drony, rakiety, moździerze i pociski przeciwpancerne w pierwszej serii testów w zeszłym miesiącu. „Zastosowanie lasera to ‘zmiana gry’, a technologia jest prosta w obsłudze i okazuje się ekonomicznie opłacalna”


Kanada zakazała negowania Holokaustu i bagatelizowania nazistowskich prześladowań Żydów


 Palestyński terrorysta związany z ideologią Państwa Islamskiego (ISIS) zabił nożem trzy osoby w Jerozolimie między styczniem 2019 a marcem tego roku, a także próbował zamordować nastolatka, ogłosiły izraelskie siły bezpieczeństwa w czwartek. Podejrzany o terroryzm jest w areszcie.


Stany Zjednoczone potępiły „niedawne ataki terrorystyczne” w Izraelu i dodały, że poparcie USA dla izraelskiego bezpieczeństwa jest „niezachwiane”,


Izraelski Urząd ds. Innowacji uruchomił w tym tygodniu nowy program z Koreą Południową, którego celem jest zachęcanie do współpracy z przemysłem i wyzszymi szkolami w dziedzinie technologii robotyki


Po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Marszu Żywych weźmie udział w oficjalna delegacjia Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Do prezydenta Izraela Isaaca Herzoga, pierwszej damy Michal Herzog i ich rodziny dołączą w piątek wieczorem przy stole sederowym w rezydencji prezydenta w Jerozolimie samotni żołnierze, nowi imigrantci z Ukrainy oraz ambasador USA w Izraelu Thomas Nides.


Izraelskie odrzutowce przeprowadziły naloty w pobliżu stolicy Syrii, Damaszku, po raz drugi w ciągu niecałego tygodnia,


Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od godz. 16 w piątek rozpocznie się ogólne zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei i Samarii oraz Strefy Gazy na czas początku święta Pesach i szabaty.


Pozdrowienia ambasadora Yacova Livne z okazji nadchodzących świąt Pesach oraz Wielkiej Nocy dla przyjaciół Izraela w Polsce i na świecie!


Pulpety z mąki macowej

(6 porcji)
2 jajka, 3/4 szklanki zimnej wody, 1 1/2 szklanki mąki macowej, 1/2 łyżeczki masła lub margaryny, sól.
1. Żółtka utrzeć z masłem i solą ,mieszając, dodawać po trochu wodę.
2. Ubić pianę z białek.
3. Do utartych żółtek dodawać stopniowo pianę z białek i mąkę macową, stale mieszając.
4. Uformować małe kulki (w czasie gotowania kulki prawie dwukrotnie zwiększą objętość), za każdym razem zwilżając dłonie w zimnej wodzie.
5. Uformowane kulki wrzucić na gotującą się osoloną wodę.
6 Kiedy wypłyną, wybierać łyżką cedzakową .
Jest to przepis z kuchni żydowskiej. Pulpety z mąki macowej podawano do świątecznego rosołu. Pulpetów nie należy przetrzymywać na drugi dzień, gdyż staną się twarde jak kamienie. Mąkę macową można zastąpić dokładnie rozdrobnioną macą, czyli tzw. płatkami dietetycznymi.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.