Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.4 – 15.5


w Jerozolimie doszło do zamieszek podczas pogrzebu dziennikarki Shireen Abu Alkeh. Izraelscy policjanci próbowali skoordynować przebieg uroczystości, jednak do zajść doszło już przy wynoszeniu trumny ze szpitala św. Józefa w arabskiej dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie.


palestyński terrorysta zaatakował blokiem kamiennym izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Beit El w południowej części Samarii. Interweniowali funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej, którzy postrzelili i aresztowali napastnika.


policja otrzymała doniesienia o podejrzanie zachowującym się Arabie, który chodzi w pobliżu wioski Cur Jicchak, w zachodniej części nadmorskiej równiny Szaron. Po zatrzymaniu, okazało się, że 19-letni Arab miał przy sobie nóż, kamień i list pożegnalny, mówiący o planowanym ataku terrorystycznym na Żydów.


amerykański prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła “pilnych mechanizmów” ograniczenia przemocy i napięć w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej.


Jerozolima, wieczna stolica narodu żydowskiego.*Tak, według Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie musiał być oznaczony gwiazdką, ale nawet to może być postrzegane jako ciężko wywalczone zwycięstwo ambasadora Izraela przy ONZ Gilada Erdana.


Rada Miasta Los Angeles zatwierdziła rezolucję kierowaną przez członków Rady Miasta Los Angeles Paula Koretza i Boba Blumenfielda, ogłaszając 12 maja „Dniem Anny Frank” w mieście Los Angeles.


 Ocalona z obozu koncentracyjnego Auschwitz, która dzięki swojemu prawnukowi stała się celebrytą mediów społecznościowych, była jedną z czterech osób, które otrzymaly Nagrodę im. Simona Wiesenthala.


Żydowski  nastolatek spacerujący po żydowskiej dzielnicy Midwood na Brooklynie w Nowym Jorku został uderzony w twarz przez napastnika, ponieważ nie powiedział „Wolna Palestyna”.


Prezydent Izraela Isaac Herzog ma polecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wziąć udział w ceremonii pogrzebowej zmarłego w piątek prezydenta Khalify bin Zayeda Al Nahyana


Od samego rana wielkie pożary łąk szaleją na Golanie i w Kiryat Shmona.


Narodowe Centrum Transplantacji poinformowało dziś, że rodzina żołnierza Sił Obronnych Izraela, Noama Raza, który zginął podczas operacji w Dżeninie, przekaże jego organy do transplantacji.


Silne wiatry spowodowały ogromne zniszczenia na promenadzie w Tyberiadzie


Hamas wezwał Palestyńczyków, aby jutro udali się na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i z okazji Dnia Nakba “pokrzyżowali plany okupantów”. Niedziela to Pesach Sheni (Druga Pascha), podczas której Żydzi tradycyjnie odwiedzają Wzgórze Świątynne.


Gdy światowi przywódcy przesyłają kondolencje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich po śmierci w piątek ich prezydenta – 73-letniego szejka Khalifa bin Zayed Al Nahyana – amerykańscy i izraelscy Żydzi przypomnieli szczególne relacje, które powstałe między krajem pod jego przywództwem, w szczególności w wyniku porozumień Abrahamowych.


zmarł Uri Savir, wybitny izraelski negocjator pokojowy i zagorzały zwolennik ugody z Palestyńczykami. Miał 69 lat.


Przejście graniczne Erez wzdłuż , używane głównie do przewozów pracowników do i z Izraela, ma zostać ponownie otwarte w niedzielę.


Związek Nauczycieli ogłosił dziś (niedziela) spór pracowniczy z Ministerstwem Finansów „w proteście przeciwko opóźnieniom urzędników ministerstwa finansów w sprawie wypracowania porozumienia płacowego, które zapobiegnie masowemu odejściu kadry nauczycielskiej”.


 Uzbrojony Palestyńczyk został zastrzelony przez siły izraelskie w piątek po tym, jak rzucił kamieniem i próbował wedrzeć się do cywilnego pojazdu na drodze w pobliżu Bet El, według izraelskich wojskowych.


Pięć osób zginęło, a siedem zostało rannych w piątek podczas izraelskiego nalotu w gubernatorstwie Hama w zachodnio-środkowej Syrii, według syryjskich mediów państwowych.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.