Uncategorized

BOGACTWO KULTURY ŻYDOWSKIEJ


Jerzy Klechta

Bogata jest historia Żydów w polskiej literaturze. Zapisana jest w języku jidisz i w języku nowohebrajskim. Ongi była najbogatsza w świecie właśnie na ziemiach polskich. Dramat Żydów w II wojnie światowej, w skali trudno do opisania, zamknął się rozwój, rozmach kultury Żydów , przede wszystkim w literaturze. 

W okresie między-wojnia Marszałek Józef Piłsudski wspierał kulturę żydowską. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku dał stalinowskim Sowietom przysłowiowego łupnia, zaś do swojego Biura Prasowego zaprosił poetów i pisarzy polskich Żydów. Otaczał się nimi w czasie wojny i w następnych latach, aż  do śmierci . 

W okresie międzywojennym , od pierwszych lat II Rzeczpospolitej przez dziesięciolecia aż do Marca 1958 roku w Polsce kwitła żydowska kultura. Gdy władzę  w Polsce przejęli antysemici na czele z gen. Moczarem rozpoczęto  wypędzanie Żydów z Polski . Rozpoczęto niszczenie kultury żydowskiej. Żydzi byli w szerokiej skali represjonowani. W okresie międzywojennym polscy Żydzi zazwyczaj tworzyli w języku polskim i żydowskim. Gdy  nastał moczarowski antysemityzm zaczęła się w Polsce inna epoka.

Ongi w polskiej kulturze w jej ramach polscy Żydzi pisali, tworzyli równocześnie po polsku i hebrajsku. Hebrajski był dominującym językiem , czasem został wyparty przez jidisz. Do bogactwa kultury i literatury żydowskiej, która była tak głęboko osadzona w Polsce trzeba wracać. 

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.