Uncategorized

KTO KOGO I KTO PRĘDZEJ?


Henryk Grynberg

Chińska gospodarka będzie wkrótce dwa lub trzy razy większa od amerykańskiej – powiedział Elon Musk kilka miesięcy temu na sympozjum w Orlando (Air Warfare Symposium in Orlando, Florida), radząc Ameryce nie zadawać sobie samej ran, nie zajmować się głupstwami i zaprzestać małostkowych kłótni w obliczu niebezpieczeństwa. A czasu zostało niewiele – ostrzega człowiek znany z wizji bardziej niż zawzięte waszyngtońskie mendoweszki, którym strach przed Trumpem przesłonił cały świat. Chiny się przyglądają, jak NATO sobie radzi z bandycką napaścią Rosji na Ukrainę i wyciągają wnioski. Sankcje zachodnie z początku drogo Rosję kosztowały, lecz dziś rubel stoi wyżej niż przed wybuchem wojny.

Chiny już mają największą marynarkę wojenną i w razie inwazji na Taiwan Ameryka znajdzie się w jeszcze trudniejszej sytuacji, bo duża część amerykańskiej produkcji ma bazy w Chinach i sankcje antychińskie przeciw Chinom byłyby jeszcze bardziej obusieczne od antyrosyjskich. Waszyngtoński spec od wojny („obrony”) powiedział, że Ameryka liczy na osłabienie Rosji. Chiński spec nic nie mówi, ale liczy na osłabienie Ameryki, co jest bardzo prawdopodobne, bo ta trzecia światówka, nie mniej głupia od pierwszej, wykończy wszystkie strony – jak tamta.

Wierzę Muskowi, że chińska gospodarka dościga i prześciga amerykańską (co notabene nigdy się nie udało socjalistycznej gospodarce sowieckiej), lecz dościga ją również w kłopotach, których podobnie sama sobie przysparza. Rozwinęła się w łóżku z kapitalizmem, gdzie w naturalny sposób spłodziła niezależną materialnie klasę średnią. A komunizm – czy jak kto woli socjalizm – nie toleruje niczyjej niezależności.

Doszło do impasu i wygrał zamordysta, terroryzując najpierw współtowarzyszy, potem oligarchów a teraz niszczy drobny biznes z pomocą wirusa, który Jane Fonda tak trafnie nazwała „darem dla lewicy”. A był to – i jest – dar dla wszelkiej lewicy: rządzącej w Chinach, chcącej rządzić w Ameryce czy chcącej rządzić światem. Dlaczego oni się tak boją Trumpa? Bo jest symbolem i dowodem, że nie ma lepszego systemu niż amerykański kapitalizm (wybory przegrał z wirusem, bo trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek mógł przegrać z Bidenem).

Komunizm ma tylko jedną, ale za to wielką zaletę: sam siebie prędzej czy później wykańcza. Chiny są zadłużone po uszy, a likwidacja klasy średniej – co było przecież już praktykowane – załamie ich gospodarkę. Miejmy nadzieję, że raczej prędzej niż później.

Kategorie: Uncategorized

7 odpowiedzi »

  1. Bardo dobry komentarz Teresa poling. Dodam tylko ze faktycznie nie kazdy antytrumpowsi jniekoniecznie jest lewakiem. Ale taking czlowiek jest mocno niedouczony bo nie potrafi odroznic oratorstwo od czynow. W przeciwienswie do oratorstwa lewakow, oratorsrwo Trump jest dosc zalosne ale nikt z lewakow nie dorasta mu w succesach.

  2. Do: Eryka: Masz racje, nie caly swiat to Izrael, ani nie USA ani nie Szwecja. Czy ten fakt oznacza, ze Izrael nie ma zadnych praw? Na przyklad do zycia w spokoju. Izrael jako panstwo i Izraelczycy jako obywatele maja prawo do zycia w bezpieczenstwie. Arabowie, ktorzy mieszkaja w Jenin czy Gazie nie maja zadnych praw aby napadac naobywateli Izraela. Tak jak Zydzi, ktorzy nie mogli pozostac w Europie po rzezi urzadzonej przez Niemcow i ich poplecznikow, przeniesli sie bez niczego do tzw. Palestyny i zbudowali panstwo Izrael. Co ma z tym wspolnego Trump? Po wielu latach gadania w Kongresie i Senacie, ze Jerozolima jest stolica Izraela, Trump w koncu to zrobil. Wydaje mi sie, ze nigdy nie byles w Izraelu i nie widziales nieustannych napadow na Izraelczykow. Radze Ci pojechac i zauwazyc nie przez lewicowe marksistowskie okulary, rzeczywistosc zycia Izraelczykow.

  3. Zydzi amerykanscy od zawsze glosowali na Demokratow, swoich najgorszych wrogow. To taka glupota – teraz glosowali na Bidena, zamiast na Trumpa, faceta z jajami, przyjaciela Izraela i Polski. Dlatego mamy teraz wojne na Ukrainie, a moze i bedzie jeszcze gorzej.

  4. Pisze Eryk P
    Spora część Żydów przepada za Trumpem tylko dlatego, że jest mocno proizraelski. Nie widzę innych powodów oczarowania Grynberga Trumpem. Tylko, ze Świat to nie tylko Izrael. Nie jest też prawdą, że kto jest anty-trumpowski, ten jest lewakiem. Takie biało-czarne widzenia świata jest typowe zarówno dla skrajnej lewicy, jak skrajnej prawicy.

  5. Drogi Henryku, zgadzam sie z Twoja opinia na temat chinskiej ekonomii. Musk czesto ma racje ale nie zawsze. W Chinach nagle zauwazyli, ze polityka pozwalajaca na jedno dziecko powoduje szkody ekonomiczne i ”nagle” liczba obywateli zmalala zamiast rosnac. Teraz obywatele Chin sa zachecani przez ich rzad aby kazda para miala dwoje a lepiej troje dzieci. Moc zyczen dobrego zdrowia i dobrego nastroju.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.