Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.3 – 31.3

Wiadomosci z Izraela powroca po swietach


Izrael dopełnił wymogów legislacyjnych, aby obywatele mogli otrzymać zwolnienie z obowiązku posiadania amerykańskich wiz, uchwalając we wtorek ustawę pozwalającą policji na wymianę danych biometrycznych z amerykańskimi organami ścigania, poinformował premier Benjamin Netanjahu.


Azerbejdżan stał się pierwszym muzułmańskim krajem szyickim, który otworzył ambasadę w Izraelu, a ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkali się w Jerozolimie przed ceremonią inauguracji.


Setki przeciwników reformy sądownictwa utworzyły grupę o nazwie “Policja Obywatelska”, która ma zapobiegać przemocy w “punktach starcia”.


Fédération Internationale de Football Association (FIFA) usunęła Indonezję jako gospodarza turnieju piłki nożnej U-20, który wcześniej miał się odbyć od 20 maja do 11 czerwca na Bali w Indonezji z powodu zakazu uczestnictwa Izraela jako uczestnika turnieju piłkarskiego dla młodzieży


“To oburzające, że Joe Biden poucza Izrael w sprawie, która jest całkowicie ich wewnętrzną sprawą” – powiedziała Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ i kandydatka na prezydenta w 2024 roku,


Syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku


Minister transportu Miri Regev odpowiedziała na prośbę Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zatwierdziła 7 dodatkowych regularnych lotów tygodniowo dla linii lotniczych Emirates Airline między Izraelem a Dubajem. Dzięki temu, w nadchodzącym sezonie letnim, tygodniowa liczba lotów do Dubaju wzrośnie do 49


Przedstawiciele blisko 30 krajów Afryki i Bliskiego Wschodu w tym z państw, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Izraelem przebywali oni w tym tygodniu w Jerozolimie na trzydniowym szczycie na zaproszenie Jerusalem Center for Public Affairs.


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan był gospodarzem próbnego sederu paschalnego w ONZ z udziałem 70 ambasadorów z całego świata.


Jego Ekscelencja Generał Mahamat Idriss Déby Into, Prezydent Republiki Czadu, ogłosił otwarcie ambasady Republiki Czadu w Izraelu.


Propozycja utworzenia sił gwardii narodowej pod patronatem Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego Izraela zostanie w niedzielę przedłożona do zatwierdzenia na cotygodniowym posiedzeniu gabinetu .


Prokurator Generalny Gali Baharav-Miara, przedstawiła w czwartek przewodniczącemu Centralnej Komisji Wyborczej, sędziemu Sądu Najwyższego Noamowi Sohlbergowi, swoje stanowisko dotyczące pożądanej daty kolejnych wyborów w Izraelu. Według Baharav-Miary wybory do 26. Knesetu powinny odbyć się 27 października 2026 roku, mimo że od wyborów do 25. Knesetu miną mniej niż cztery lata. 


Koalicja wystąpiła w czwartek przeciwko MK Chili Tropperowi, jednemu z negocjatorów opozycji w toczących się kompromisowych rozmowach na temat rządowego planu reformy sądownictwa, po tym jak w wywiadach dla mediów podkreślał, że koalicja nie otrzyma wyłącznego prawa do mianowania sędziów sądu najwyższego.


Szef Histadrutu i Netanjahu zaprzeczają, jakoby mieli się porozumieć w sprawie poniedziałkowego strajku generalnego


Cisco Systems Inc, amerykański producent oprogramowania i sprzętu sieciowego, poinformowal że zamierza przejąć izraelską firmę Lightspin Technologies Ltd., twórcę oprogramowania zabezpieczającego w chmurze.


Zupełnie nowa, warta 25 milionów dolarów inicjatywa walki z antysemityzmem o nazwie #StandUpToJewishHate wystartowała w tym tygodniu, używając niebieskiego kwadratu jako swojego głównego elementu.


Uniwersytet Stanforda zdigitalizował tysiące stron i dokumentów z Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, który odbył się po klęsce nazistów i zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku.


Marszałek Izby Kevin McCarthy (R-Calif.) i przewodnicząca Konferencji Republikańskiej Izby Reprezentantów Elise Stefanik (R-N.Y.) wyrazili w czwartek na Twitterze poparcie dla Izraela. Ich wiadomości pojawiły się w momencie, gdy na ulice Tel Awiwu wyszło 30 tys. zwolenników izraelskiej reformy sądownictwa.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.