Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie

W Pakistanie ataki kwasem na kobiety – zwłaszcza kobiety z mniejszości, głównie chrześcijanki – są powszechną formą “zemsty” muzułmańskich mężczyzn, którzy czują się odrzuceni. 

Wiecej TUTAJ


Wybory w Finlandii. Partia Sanny Marin przegrywa, prawica triumfuje

Socjaldemokracja Sanny Marin przegrywa wybory, a lewicowe partie, które tworzyły z nią rząd, tracą mandaty. Dziesięć miejsc więcej w parlamencie i prawo formowania rządzącej koalicji przypada Narodowej Partii Koalicyjnej. Dobrze poradziła sobie także nacjonalistyczna Partia Finów

Wiecej TUTAJ


Dowiedz się, na czym polega kryzys praworządności w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

KALENDARIUM KRYZYSU PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE Wybierz wydarzenie na osi czasu, żeby poznać szczegóły.

Wiecej TUTAJ


Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu

Radykalni islamiści to Hamas.
Tymi, którzy krytykują Hamas, jest Rada Islamskiej Fatwy [z siedzibą w Iraku].
Krytyka ma formę fatwy, potępiającej wyzysk i ucisk Palestyńczyków przez Hamas.

Wiecej TUTAJ


„Ciocia, idziemy na śmierć?”. Listy z tamtego świata

Z listów Franciszki Rubinlicht – malarki i scenografki teatralnej, a zarazem krewnej Gelblumów – adresowanych do sióstr w Nowym Jorku. Dopisywane w kolejne dni notatki zyskują formę osobistego pamiętnika. Ostrzegam, że ich lektura odciska na czytelniku bolesne piętno.

Wiecej TUTAJ


Pesach. Czym jest wolność

Egipt – najpotężniejsze państwo tamtego okresu starożytności (około 3250 lat temu) – musiał pogodzić się z faktem, że – dzięki interwencji Boga – upokarzani, wykorzystywani, pozbawieni praw nędzarze uzyskali wolność

Wiecej TUTAJ


Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo

Diyanet, turecki Urząd ds. Religijnych, zaszokował naród, kiedy wydał islamską fatwę (opinię religijną) zezwalającą na nielegalny czyn pod pretekstem prawa islamskiego, mówiąc, że ludzie, którzy adoptują dzieci osierocone w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi, mogą się ożenić i skonsumować małżeństwo z przybranymi dziećmi.

Wiecej TUTAJ


Warner Bros świętuje swoje 100-lecie. Wytwórnia została założona przez polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia

Warner Bros to wytwórnia filmów, która jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych. Jej siedziba mieści się w Burbank w Kalifornii, a została założona przez imigrantów żydowskiego pochodzenia – braci Warnerów: Alberta, Sama, Harry’ego (Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal urodzonych w Polsce, w mazowieckim Krasnosielcu) oraz Jacka, który przyszedł na świat już w USA.

Wiecej TUTAJ


W Pompejach od 1 kwietnia można zwiedzać tymczasowo zamknięte budowle rzymskie

Od 1 kwietnia turyści odwiedzający antyczne Pompeje mogą skorzystać z nowej oferty Parku Archeologicznego. W kolejne dni tygodnia udostępnione zostały niedostępne dotychczas (ze względu na prowadzone renowacje) budowle.

Wiecej TUTAJ


Wybuch powstania w getcie warszawskim 1943. „My nie chcemy ratować życia. Żaden z nas żywy z tego nie wyjdzie”

Kazik Ratajzer, uczestnik powstania w getcie warszawskim, łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej w wywiadzie udzielonym w 2012 roku: „Dziesiątki razy przemawiałem do młodzieży. I zawsze pada to pytanie: «Dlaczego powstanie wybuchło tak późno?». Mówię wtedy, że aby powstanie było wcześniej, człowiek musi wierzyć, że chcą go zabić. Jeśli nie wierzy, to nic nie zrobi”.

Wiecej TUTAJ


Historia starożytności 

Starożytny Wschód jest ojczyzną pisma, astronomii, matematyki, a także świętych ksiąg chrześcijaństwa i judaizmu. W starożytnej Grecji narodziła się filozofia, powstał model społeczeństwa obywatelskiego oraz po raz pierwszy zaistniał ustrój demokratyczny. Starożytny Rzym dał światu zasady prawne obowiązujące do dziś.Historia starożytna to dzieje wielkich imperiów i charyzmatycznych przywódców, zwycięskich podbojów i dramatycznych klęsk. Książka ta jest kompendium wiedzy niezbędnym każdemu człowiekowi, który chce zrozumieć, skąd wywodzi się nasza cywilizacja.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.